Депутатите приеха окончателно законопроект за допълнение на Закона за задълженията и договорите, с който се въвежда 10-годишна абсолютна погасителна давност за частни задължения на физически лица. С това се слага край на т. нар. "вечен длъжник".
Народните представители записаха, че с изтичането на десетгодишна давност се погасяват парични вземания срещу физически лица, независимо от прекъсването й, освен когато задължението е отсрочено или разсрочено.
Давността не се прилага за вземания от търговската дейност на еднолични търговци или на физически лица - съдружници в дружество, за непозволено увреждане, за неоснователно обогатяване, за издръжка, за трудово възнаграждение и за обезщетения по Кодекса на труда.
Давността няма да тече и за вземания по повод приватизационна сделка и по повод имуществото, реституирано по реда на нормативен акт.
С въвеждането на 10-годишна абсолютна погасителна давност няма да се промени действащият режим за 3 и 5-годишна давност и длъжниците ще могат да се възползват от нея. Защитени са в достатъчна степен и интересите на кредиторите, предвид дългия срок, в който могат да съберат вземанията си.
До момента в законодателството липсваше уредба, която да дава възможност на физическо лице, изпаднало в невъзможност да заплаща своите задължения, да започне процедура по обявяване на фалит или да се освободи от задълженията си след определен период от време.
Промените бяха внесени от ГЕРБ и "Обединени патриоти".