Ветото на президента Румен Радев върху смесеното гласуване с бюлетини и с машини на предстоящия парламентарен вот падна след близо 3 часа на разгорещени дебати. В крайна сметка със 124 гласа "за" и 89 "против" депутатите прегласуваха спорните текстове.
В мотивите на президента за ветото бешепосочено, че подобно съчетание от машинно гласуване и гласуване с бюлетини отнема предмиствата на машинното гласуване и увеличава недостатъците от хартиения вот, ръчното преброяване и оформяне на протоколите.
Радев наложи вето и на текстовете, с които се дава възможност да се провеждат референдуми и по въпроси от компетентността на Великото народно събрание. То също не мина.
По време на дебата БСП и ДПС обявиха, че подкрепят ветото на президента.
Според депутата на социалистите Крум Зарков изборното законодателство у нас през последните три години напомняло на "сапунена опера" - "повтарящ се сюжет, безкрайна драма и очаквана развръзка".
По негови думи мнозинството иска да саботира и обезсмисли машинното гласуване.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък призова за единение, за да се реши проблемът с фалшификациите на изборите.
"Днес се обръщам към всички партии в парламента, партиите извън парламента, НПО, гражданските сдружения, едно от решенията на този проблем днес е в нашето обединение за честни избори. Обръщам се към всички тези партии и структури на обществото. Знаем, че сега е момент, в който се мерят сили, в който се трупат оръжия за предсрочните или редовните избори. Броят се гласове. Нищо от това няма да има значение, ако днес не се обединим всички, за да гарантираме честните избори", заяви Нинова и добави, че единственото останало решение на този проблем е във високата избирателна активност.
На това депутатът от ГЕРБ ѝ отговори, че в друга държава в Европа не се гласува с машини и нито тя (на лидерските ѝ избори в БСП), нито президентът Радев са избрани с машинен вот.
"ПГ на ДПС ще подкрепи ветото и ще гласува против законопроекта", заяви Йордан Цонев и посочи, че причината за това са многото недействителни бюлетини заради преференциите.
Невалидните бюлетини не са функция от начина на гласуване, те са функция от това, че всички вкупом прегърнахте идеята, че преференциите са нещо много добро.
"Не може при 2/3 сгрешени протоколи да има доверие в изборния процес, затова искахме 100% машинно гласуване, въпреки че ще затрудни една част от избирателите. Да не се учудите, ако след едни нормално проведени избори някой в България след 30 години демокрация не ги признае тези избори", каза още Цонев.
Управляващите пък бяха категорични - избирателите са тези, които искат да има и хартиени бюлетини. Председателката на парламента Цвета Караянчева даде пример, че в Кърджали идват симпатизанти от БСП в офиса на ГЕРБ с молба да се запази хартиеното гласуване.