Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в парламента разпоредби от промените в Кодекса на търговското корабоплаване, през чиито заключителни разпоредби бяха променени и Наказателният кодекс и Законът за автомобилните превози, съобщават от пресцентъра на президентството.
Промените бяха гласувани второ четене в края на октомври и бяха вкарани в закона от депутата от ГЕРБ Иглика Събева. Според тях на всеки, който извършва обществен превоз на пътници без регистрация, разрешение и лиценз, подлежи на наказание от 2 до 5 години лишаване от свобода и отнемане на моторното превозно средство в полза на държавата
Когато деянието е извършено от две или повече лица или чрез фалшив документ, наказанието е лишаване на свобода от пет до десет години или санкция от 5 до 15 хил. лева, като съдът може да постанови конфискация до една втора от имуществото на виновния.
Радев не оспорва обществената опасност от нерегламентираните превози, които и понастоящем са обявени за административно нарушение, но вижда проблем в начина, по който са направени промените.
"Когато обаче едно и също деяние се определя и като престъпление, и като административно нарушение, се дублират отговорности с различна тежест, без да има яснота кой ще е приложимият ред", се казва в мотивите за ветото президентът.
Преследването на "сивата икономика" трябва да става с механизмите на правовата държава - прецизни нормативни актове, приети в предвидим и открит законодателен процес, посочва още Радев.