Президентът Румен Радев внесе в деловодството на Народното събрание своето предложение за провеждане на национален референдум с въпрос "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?".
В приложените мотиви към предложението държавният глава отбелязва, че България е поела ангажимент за приемане на единната европейска валута с договора си за присъединяване към Европейския съюз.
"В присъединителния договор не е посочен изричен срок за въвеждането на еврото", пише обаче Радев.
Това, заедно с пояснението "през 2026 г." в предложения от него въпрос, всъщност потвърждава, че дори такъв референдум да има, целта му не е еврото да не се приема изобщо, а отлагане на приемането най-рано за 2027 г.
Останалите мотиви в голяма степен повтарят казаното от президента в петък, 9 май, когато той обяви намеренията си. Според държавния глава:
- в обществото няма консенсус за готовността ни за въвеждане на еврото;
- не е имало всеобхватна информационна кампания и дебат за "позитивите" и "реалните рискове и последствия от влизането на страната ни в еврозоната без необходимата готовност";
- "всеки гражданин има право да се произнесе относно своите пари и благосъстояние".
В мотивите към предложението си Радев повтаря тезата, че референдумът ще бъде "тест за демократичността" на парламента, че ще бъде "оздравителен за българската демокрация" и "ще върне към урните хиляди избиратели".
По-рано днес премиерът Росен Желязков призова държавния глава да преосмисли намерението си, а парламента - да отхвърли идеята за референдум, ако Радев все пак внесе предложението си в деловодството.
Ето какво заяви премиерът: