Над половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, 59% подкрепят инициативата на президента Румен Радев за провеждане на референдум, а "за" въвеждането на валутата от 1 януари 2026 г. са едва 21 на сто.
Това сочат резултатите от проучване на изследователски център "Тренд" по поръчка на "24 часа". То е направено в периода 12-18 май.
55% от анкетираните заявяват, че не се чувстват информирани по отношение на въвеждането на еврото в България.
41% се чувстват информирани. По-ниска степен на информираност се наблюдава сред хората на възраст над 60 години и сред етническите малцинства. Сред висшистите над половината се чувстват информирани.
59% от интервюираните одобряват инициативата на президента Радев за провеждане на референдум относно приемането на еврото в България през 2026 г. 31% не подкрепят подобно допитване.
••• Референдум обаче няма да има:
Едва 21% от хората са на мнение, че България трябва да въведе еврото на 1 януари 2026 г. Според 33% то трябва да се въведе, но това да стане в следващите години. 38% смятат, че България не трябва да въвежда еврото.
Най-висока подкрепа за приемането на еврото през 2026 г. изразяват най-младите възрастови групи - 18-29 и 30-39 годишните. Най-резервирани по въпроса са най-възрастните и социално уязвимите групи.
Електоратите на ГЕРБ и ПП-ДБ са най-силно подкрепящите приемането на България в еврозоната от 1 януари 2026 г.
Въпреки че инициативата за референдум има висока подкрепа, тя не влияе на общественото доверие към президента Румен Радев, отбелязват от "Тренд".
За пореден месец оттам не отчитат динамика - 41% от анкетираните оценяват работата на държавния глава като положителна.
В електоралната картина също не се наблюдават съществени промени. ГЕРБ остава първа политическа сила с 26,2% от гласуващите. С близки стойности са ПП-ДБ (13,8%) и "Възраждане" (13,5%).
Лек ръст се регистрира при ДПС-Ново начало до 11,6% сред гласуващите. БСП-ОЛ задържа нивата си от 6,8%. Три партии разполагат със сходна подкрепа - ИТН с 6%, МЕЧ - 5,9% и ДПС-ДПС - 5,8%. При последната партия се регистрира ерозия - подкрепата за ДПС-ДПС е била 6,7% през март.
"Величие" остават близо до ръба на парламентарната бариера с 3.9% подкрепа сред гласуващите.