Президентът на България Румен Радев ще внесе в Народното събрание предложение за провеждане на референдум относно приемането на еврото. Това съобщи държавният глава в специално обръщение към нацията.
Въпросът ще бъде "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска народна валута евро през 2026 г.?".
"Българското общество няма консенсус за нашата готовност, нито за датата на приемане", заяви държавният глава. Определи като "противоречиви" и оценките по въпроса сред политическата класа и сред гражданите.
По думите му налице са "липсата на ясна организация и убедителни действия" за гарантиране покупателната способност на гражданите и конкурентоспособността на икономиката.
"Това, което най-много липсва, е зачитането на базовите принципи на демокрацията при вземане на едно толкова важно решение", допълни Радев. Заяви, че "институции с критически ниска легитимност взимат решение за нашето бъдеще, без да се вслушат в мненията" на българските граждани.
Според него приемането на единната европейска валута "може и трябва да стане с убедителен национален консенсус", а "всеки български гражданин има право да се произнесе".
Радев определи предлагания от него референдум като тест "кой следва принципите на демокрацията и кой отказва на българите да определят своето бъдеще". Според него въпросът ще заведе много хора до урните и независимо от резултата ще помогне за изработване на национален консенсус по темата с еврото.
Според президентът референдумът няма да бъде прецедент, тъй като и в други държави е имало такъв.
"Всеки опит политически сили да представят предлагания от мен референдум като референдум "за" или "против" европейското бъдеще на България ще бъде груба манипулация. България е пълноправен член на Европейския съюз, който има правото да определи кога да приеме единната европейска валута", завърши Радев.
- Възможен ли е такъв референдум
Въпросът дали изобщо може да се проведе референдум по темата с приемането на еврото не витае отсега.
Според чл. 5, ал. 5 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление референдум "по въпроси, уредени в сключени от Република България международни договори може да се провежда преди тяхната ратификация".
Приемането на еврото се явява част от договора за присъединяване към Европейския съюз, ратифициран със закон, следователно се явява част от задълженията на държавите-членки. А законът вече е ратифициран, следователно референдум по темата не би следвало да бъде възможен.
Предлаганият от държавния глава въпрос обаче съдържа времево уточнение - дали гражданите са съгласни приемането на еврото да стане през 2026 г., което потенциално би могло да се използва като начин за отлагане на влизането ни в еврозоната за следваща година.
- Първата реакция
Тя дойде не от политическите сили, а от Крум Зарков, който съобщи минути след обращението на държавния глава, че още в понеделник ще подаде молба да бъде освободен от длъжността секретар на президента по правните въпроси.
"Причината е предложението да се произведе референдум по конституционно недопустим въпрос, с което не мога да се съглася, съответно да подпомагам", обясни Зарков в профила си във Facebook.