Приключиха консултациите на президента Румен Радев и с последните три парламентарно представени политически сили - "Демократична България" (ДБ), ДПС и "Изправи се БГ! Ние идваме" (ИБНИ).
След тях продължава да не е ясно коя партия ще получи третият мандат за съставяне на кабинет, след като ГЕРБ във вторник потвърдиха намерението си да върнат втория веднага след получаването му. За сметка на това и от ДБ, и от ИБНИ изразиха позиции, че кабинетът трябва да е с конкретен период и ясни задачи пред себе си.
Първи с държавния глава се срещнаха от "Демократична България". След консултациите Христо Иванов посочи, че третият мандат е кризисен и ще "почива на конфигурация, за която никой не е гласувал като такава".
По думите на съпредседателя на коалицията един кабинет, създаден с този мандат, трябва да бъде фокусиран върху задачи, които да бъдат свършени в конкретен период.
Иванов посочи, че ДБ няма как да подкрепи мандат на БСП. Същевременно призова партиите извън ГЕРБ и ДПС да влязат в диалог и преговори за съставяне на правителство. Все пак посочи, че "Демократична България" не се страхува и от избори.
ДПС ще подкрепа за съставяне на редовен кабинет, но има условие, от което няма да отстъпи - "възстановяване на нормалността в политиката и възстановяване на демокрацията в страната".
Това стана ясно от думите на лидера на партията Мустафа Карадайъ при втората консултация при президента за деня. Той все пак допълни, че "безусловна и непотърсена подкрепа" от страна на ДПС няма да има, но ще дадат приноса си "в името на стабилността".
Срещата беше белязана и от размяна на остри реплики между Карадайъ и Радев, заради излизането на първия от Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) в понеделник след отказа на президента да отговори на въпрос за гражданството на служебния министър на икономиката Кирил Петков.
Това доведе днес до въпрос на президента към лидера на ДПС коя е неговата родина, на което Карадайъ отговори с "България".
След консултациите Карадайъ коментира, че има нужда от нов кабинет, защото според ДПС в служебния има "доста пропуски и нарушения".
При срещата с ИБНИ Радев изтъкна, че няма "малки партии" в парламента и позицията на коалицията е важна, защото от нея зависи дали може да се намери консенсус.
Мая Манолова коментира, че са направили всичко възможно за формиране на правителство с първия мандат, включително и всякакви компромиси. Това, което се е оказало пречка, са били "едноличните решения, подходът чрез доминация на силата, отказът да има подписано писмено споразумение" и липсата на прозрачност при воденето на разговори.
Това според нея са грешките, които трябва да се избегнат около третия мандат. ИБНИ ще положат усилия той да бъде реализиран и ще настояват всички разговори да се водят публично и прозрачно, като ще настояват за "мандат с ясен времеви хоризонт без участието на партийни лица" и с включване на министри от служебния кабинет на Стефан Янев.