Служебното правителство ще търси възможности за сътрудничеството в енергийната сфера с Иран, като това е било основна тема в срещата между министъра на икономиката и индустрията министър Никола Стоянов и посланикът на Ислямска република Иран в Република България Негово превъзходителство Сейед Мохаммад Джавад Расули, провела се днес, съобщават от ведомството.
Разговорът между тях е продължение на търсенето на всички възможности за осигуряване на диверсификация на страната ни, се казва в съобщение на МИИ.
По време на срещата посланик Расули е заявил, че основа на иранската икономика е петролният сектор. Иран притежава около 10% от световните нефтени запаси и е на четвърто място по този показател в световен мащаб.
Ислямската република държи и вторите по големина залежи от природен газ в света, като по време на разговора посланик Расули е заявил, че възможностите на Иран в тази сфера са големи и страната е готова да обсъжда варианти за сътрудничество.
Акцент в разговора е бил поставен и върху действия за по-скорошното реализиране на Мултимодалния транспортен коридор "Персийски залив-Черно море", който според иранския дипломат е вече готов на 80%.
По думите на българския икономически министър за страната ни е особено важно развитието на двустранните отношения с Иран.
Той е отбелязал още, че през последните години се наблюдава ръст в двустранната търговия, което потвърждава интереса на България и Иран за сътрудничество и е в продължение на дългогодишните традиционно добри отношения между двете държави.
През първото полугодие на 2022 г. стокообменът на страната ни с Иран възлиза на 112,9 млн. долара с ръст от 76,1% спрямо същия период на миналата година. През 2021 г. двустранната търговия достига 171.5 млн. щ.д., което е ръст от 28% спрямо 2020 г.
Министърът на икономиката и индустрията Николай Стойнов и посланик Сейед Расули се обединиха около мнението, че двете държави имат далеч по-големи възможности за активизиране на двустранното сътрудничество и, че ще се работи в посока облекчаване и създаване на повече възможности за българския и иранския бизнес. Ще се търсят и работещи механизми за директно договаряне между фирмите от двете страни, става ясно още от съобщението на Министерството на икономиката и индустрията.