Към момента България не е в състояние да даде категорично одобрение за преходна рамка за преговорите по присъединяването на република Северна Македония към Европейския съюз. Това заяви външният министър Екатерина Захариева на специален брифинг по темата.
По думите ѝ обаче се работи активно с Германското председателство и с Република Северна Македония за отразяване на изискванията на България в преговорната рамка.
"Исканията на България са, че няма да се подкрепят малцинствени претенции чрез нейните институции пред други международни организации", коментира Захариева.
Тя подчерта, че Северна Македония няма как да продължи с преговорите за членство в ЕС, ако остане на ниво вътрешна договорка в комисията. "Няма я следващата стъпка, което е по-важен въпрос за България", допълни вицепремиерът.
"Позицията на българското правителство е, че ние сме доброжелателни, но не можем да правим компромиси, които да доведат до антибългарска кампания. Не можем да приемем в ЕС и трудно за целия ЕС ще бъде да имаме отворени въпроси", подчерта още Захариева.
Тя изтъкна, че все още има шанс за постигане на съгласие по преговорната рамка, макар и времето за възможности да не е особено много. Според нея също така ще бъде от вреда за Скопие да изпусне възможността.
"Имаме пробив, но все още не сме там, за да кажем "да", допълни вицепремиерът, напомняйки че макар България да е вложила целия си ресурс, за да намери необходимите механизми, подкрепата ѝ за скопие "не е безусловна".
"Непризнаването на историческата истина има сериозна тежест в реалността. Това е една от най-важните червени линии за България по отношение на изпълнение на договора. Ние не може да си затворим очите и да се правим, че не виждаме, че има проблеми в спазването на договора", категорична е Захариева.
Тя увери, че се полагат усилия да има поне преговорна рамка за присъединяването на Северна Македония в ЕС.
По думите ѝ, досега се е наблюдавало крайно и системно неспазване на договора за добросъседство от 2017 г.
"Не става въпрос само за историческата комисия, а още за нежеланието на Република Северна Македония да се придържа към форумалата за езика в договора", посочи вицепремиерът.
Тя още призова Северна Македония да не търси начини да заобикаля този договор, тъй като България няма да направи компромиси, с които да се продължи антибългарската кампания.