Кевин Кийгън е една от големите футболни звезди през 70-те и началото на 80-те години на миналото столетие. Два пъти взима "Златната топка", печели всичко, което може да се спечели с Ливърпул и става шампион на Германия с Хамбургер.
Заради нисичкия му ръст и елегантната техника го наричат Могъщия мишок.
След като завършва кариерата си работи като треньор на Нюкасъл, Манчестър Сити и Англия, но без особен успех.
В началото на октомври 67-годишният Кийгън, в сътрудничество с журналиста на "The Guardian" Дениъл Тейлър, издаде автобиографията си "Моят живот във футбола".
През годините излязоха доста книги за знаменития англичанин, но, без съмнение, последната е най-добрата от тях.
Първо - самият Кийгън участва в създаването й и второ - обхваща не само състезателните му години, но и тези като мениджър.
Както може да се предположи - в книгата има безброй любопитни истории от кариерата и живота на легендата.
Той разказва за невероятната си популярност и за това как през 80-те наел склад за писмата, които получавал от почитатели. Обяснява и как е приключил кариерата си на 32-годишна възраст, разстроен от факта, че не успял да вкара срещу Ливърпул в турнира за ФА къп с екипа на Нюкасъл...
Но най-интересната част е за треньорската му кариера.
Анди Коул
През 90-те години Манчестър Юнайтед тайно отмъкнал звездата на Нюкасъл
В средата на 90-те години конкуренцията между Нюкасъл на Кийгън и Манчестър Юнайтед на Алекс Фъргюсън беше жестока. Те бяха два от водещите клубове във Висшата лига, които се бореха за титлата.
Неочаквано, през лятото на 1995 г., Нюкасъл продде звездния си нападател Анди Коул (55 гола в 77 мача) на Юнайтед. Кийгън одобри сделката и каза, че без Коул "свраките" ще бъдат по-силни.
В автобиографията си Кевин разказва за подробностите около трансфера. Оказва се, че от Юнайтед, без знанието и съгласието на Нюкасъл, са водили тайни преговори с голмайстора и са го изкушавали с примамливи оферти.
"Малко вероятно е Анди или хората от Юнайтед да признаят, но съм сигурен, че през сезон 1994/95 се бяха свързали с него. На тренировките беше странно пасивен и по всякакъв начин показваше, че иска да напусне", пише Кийгън.
Пикантна подробност е, че още тогава беше забранено играч да преговаря с друг клуб, заобикаляйки този, с който все още има договорни отношения.
Продажбата на Коул окончателно утвърди превъзходството на Юнайтед над Нюкасъл и през следващите три сезона тимът на Фърги неизменно бе шампион във Висшата лига.
Ричард Дън е подкосил Лео Меси
Пиянството било огромен проблем в Манчестър Сити
Кийгън бе начело на "гражданите" в периода 2001-2005, който нямаше нищо общо със сегашните охолни и успешни дни на Сити. Отборът беше във втория ешелон, а голяма част от футболистите имали проблеми с алкохола.
Често запоите започвали веднага след тренировките, а това ужасявало Кийгън. Скоро след като поел поста мениджърът казал на играчите, че променя правилата и че трябва да забравят за чашката. "Казах им, че няма да се върнем никога във Висшата лига, ако пиянството им продължава и че с мен всичко ще бъде различно. Следователно, те могат или да приемат правилата, или да се напиват, но вече на заплата в други клубове", пише Кевин.
Речта му отрезвила повечето от футболистите, но на Марк Кенеди не му пукало и продължил да се напива редовно. Така Кийгън решил, че е по-удачно да го продаде.
"Не беше лесно, защото Марк бе най-техничният ни играч. Но исках да разбия пиянската компания и да предам послание на останалите, че ще се отърва и от тях, ако не спрат. Освен това, Уулвс даваше огромна оферта от 2 млн. паунда", обяснява той.
Друг проблемен играч бил капитанът на отбора Ричард Дън.
Много преди Конър Макгрегър да започне да произвежда собствена марка уиски, ирландският му сънародник унищожавал промишлени количества от това популярно питие. Често идвал на тренировки мъртвопиян, а един ден на Кевин му писнало и го заплашил пред отбора, че ще скъса договора му.
Заплахата му проработила и Дън отишъл на лечение в частна клиника в Лондон.
Няколко месеца по-късно се върнал в състава, а в следващите 4 сезона неизменно е играч номер 1 на тима според феновете на "гражданите".
"По време на кариерата си Дън изигра повече от 650 мача и за мен той винаги ще бъде пример за това, че един треньор не трябва да взема прекалено прибързани решения", признава Кийгън.
Въпреки продажбата на Кенеди и временното отсъствие на Дън, Сити направи страхотен сезон: записа рекорд по резултатност в Чемпиъншип (106 гола) и се завърна във Висшата лига.
Нюкасъл почти подписва с Лука Модрика
През 2008 г. Кийгън оглавява Нюкасъл за втори път и първият му трансфер може да е Лука Модрич.
22-годишният тогава хърватин прави такъв фурор в Динамо Загреб, че привлича интереса на редица клубове от Острова. Един от първите от тях е Нюкасъл.
Кевин се среща с агента на Модрич в Лондон и организира среща между него и вицепрезидента на Нюкасъл и отговорник по трансферите Тони Хименес.
Нещата обаче не се получават и след срещата шефът му казва, че привличането на Модрич е малко вероятно. "Не мисля, че Лука е достатъчно здрав физически за Висшата лига. По мое мнение е твърде дребен. Да, не е лош, но трябва да качи още", категоричен е Хименес.
Във въпросната вечер хърватите си тръгват с празни ръце, но след няколко месеца Модрич отиде Тотнъм, а през 2012 г. "шпорите" го продадоха на Реал Мадрид за 33 милиона евро.
Между другото, Хименес вече е чел книгата и коментира ситуацията. А версията му е доста по-различна. Той твърди, че сделката е пропаднала заради Кийгън, който се срещнал с Лука на базата на Нюкасъл, а след това без да има обяснима причима, отказал да говори с агента на играча.
Но по-вероятно е Кийгън да пише истината, тъй като хърватинът неведнъж е казвал, че е бил отхвърлен от няколко английски клуба заради телосложението.
Хименес извади и друга вътрешна информация, според която през 2007 г. Кийгън отказал Карим Бензема, защото привличането му било "много рисковано решение". Вицепрезидентът твърди, че Кийгън настоявал за имена като Бекъм, Роналдиньо и Кака. А освен това бил готов да продаде завърналия се от наем в Престън Анди Керъл за смешните 300 хиляди паунда (през 2011 г. Ливърпул го купи за 35 милиона).
Маскирал се, за да влезе на стадиона на "свраките" "Сейнт Джемсиз парк"
Вторият период на Кевин в Нюкасъл продължи само за 9 месеца и в началото на септември 2008 г. той беше уволнен.
Това предизвика конфликт между него и собственика на клуба Майк Ашли, а треньорът се обърна към ФА с претенции за 2 милиона паунда неустойка за прекратяването на договора. В отговор Ашли му забрани да посещава стадион "Сейнт Джемсиз парк". Кийгън пък от своя страна се зарече, че няма да стъпи на него, докато бизнесменът е собственик на клуба.
Но през 2009 г. Кевин е изправен пред труден избор: негов приятел заминавал да живее в Америка и го поканил на прощално парти на доста неудобно място - заведение на "Сейнт Джеймсиз".
"Първото ми желание беше да се извиня и да кажа, че не мога да отида там. Но след размисъл реших, че ще отида", спомня си той.
За щастие, партито било насрочено за доста късен час, но въпреки това Кийгън решил да се дегизира - сложил шапка, очила и вдигнал високо яката на палтото си. "Бях притеснен, че някой грамаден охранител ще ме познае и ще ме изхвърли", пише той.
Но му провървяло и след няколко питиета напуснал необезпокояван.
Това бил единственият път, в който наруши обещанието си.
И оттогава не е стъпвал на стадиона, на който в началото на 80-те го боготворяха.