Понятието „жълти жилетки“ зае водещо място в медиите по целия свят след избухването на протестите срещу управлението на Еманюел Макрон във Франция.
В началото на 2018 г. след въведеното ограничаване на скоростта до 80 км/ч в голяма част от пътната мрежа на Франция се провеждат редица протести, като в някои от тях участниците носят „жълти жилетки“.
През октомври 2018 г. се дава начало и на протести срещу „екотакса“ върху горивата, въпреки че причината за недоволството е по-скоро общата данъчна политика, провеждана от изпълнителната власт.
Първата и най-мащабна проява на движението на „жълтите жилетки“ става факт на 17 ноември 2018 г. – по данни на Вътрешното министерство на Франция са блокирани над 2 000 кръстовища и пътни артерии. Мероприятията се повтарят и до ден днешен всеки уикенд, въпреки че интензивността, както и броят участници, постепенно намаляха.
Въпреки това тези събития станаха вдъхновение за протестиращите по всевъзможни теми из цяла Европа, а жълтата жилетка се превърна на практика в моден аксесоар.
Традиционно, жълтата жилетка се използва като облекло от пътни полицаи, боклукчии, стюарди на спортни мероприятия и др., а съгласно българското законодателство шофьорите следва да я носят в превозните си средства и да я обличат в случай на авария на пътя с цел гарантиране на видимост за идващите от по-далечно разстояние водачи.
Освен това само преди няколко години в български условия станахме свидетели на използването на жълтата жилетка и при доста по-нетипични обстоятелства – на волейболното поле.
Кога, как и защо се случи това? Вижте във видеото долу (на английски, но с български субтитри), а за още интересни волейболни видеа, може да се абонирате за канала в YouTube „Volleyball Explained“.