Пет отбора докосваха титлата в последния ден, лидерът изживя най-големия си шок, а един странстващ бразилец промени историята

Трудно е да си представим по-драматичен финален кръг от онзи в Япония през 2005 г. В крайна сметка геройствата на Араухо осигуряват първа титла на Гамба Осака Снимка: Getty Images

Това е от футболните истории, които няма как да не добият култов статут и да зарадват ценителите.

Говорим за шампионат, в който цели пет отбора си оспорват титлата в последния ден и се стига до може би най-драматичния край на сезон, виждан някога където и да е по света. А един странстващ бразилски футболист се оказва ключовата фигура със своите геройства в незабравимата кампания.

Определено завършекът на японската Джей лига през 2005-а може да съперничи на най-вълнуващите моменти от топ първенствата на Европа.

Тогава за пръв път лигата е разширена до 18 отбора и зарязва системата с два етапа и голям финален двубой, за да заложи на стандартен формат с общо 34 срещи за всеки тим. Класическата схема обаче води до абсолютен хаос в класирането.

В днешно време, когато много от първенствата стават все по-предвидими, едни и същи отбори са шампиони и понякога още през ноември-декември първенецът е ясен, няма как да не оценим случилото се в Япония преди 18 години.

След първите 4 кръга ФК Токио оглавява класирането, но после натрупва пет поредни загуби и накрая завършва едва десети. Кашима Антлърс поема контрола и след 13 кръга се оказва с 10 точки преднина на върха, записвайки само една загуба.

Сред още доста бразилци в японския елит, с водеща роля се очертава Алекс Минейро с неговите 15 попадения за Кашима.

Постепенно обаче отборът му започва да губи точки и да се срива след мощния старт.

Трите загуби на Антлърс в рамките на седем мача позволяват на втория Гамба Осака да навакса изоставането си и да оглави таблицата в средата на сезона с точка преднина.

И Гамба разполага със своя водещ бразилски нападател в лицето на Клемерсон де Араухо Соареш, познат просто като Араухо. Тъкмо в онзи сезон той играе футбола на живота си и завършва с 33 гола в 33 мача.

Това се оказва единствената му година в този клуб, а кариерата му е изпълнена с неособено успешни престои в други отбори, както и с още един триумфален рейд в катарския Ал-Гарафа.

Араухо е от играчите, които трудно успяват да се нагодят към заобикалящата среда и да покажат най-доброто от себе си, но открият ли вдъхновението, няма какво да ги спре.

През юли 2005 г. голмайсторът е във вихъра си с 9 гола в 6 мача, а гвоздеят е хеттрика му за разгрома със 7:1 над Токио Верди.

С такъв играч шампионските амбиции на Гамба Осака са съвсем оправдани.

"Налага се да мислим за Кашима Антлърс, които все още водят. Просто трябва да спечелим всеки един мач до края, за да вземем титлата", отбелязва Араухо пред репортерите след паметния хеттрик.

Но също като Кашима, Гамба Осака започва да губи точки. Двата отбора се изправят един срещу друг в заключителната фаза от сезона и в директния сблъсък за трофея Гамба има шанс да дръпне с 4 т. на върха.

Получава се истинска драма, в която Араухо бележи за 3:2 в 90-ата минута и си мисли, че е вкарал победния гол... но сънародникът му Минейро изравнява веднага след изпълнението на център и съперниците си поделят точката.

Формата на Гамба тотално се срива и когато идва заключителният ден от сезона, отборът се оказва с 5 поражения в последните си 6 срещи.

Кашима пък влиза в последния кръг с 6 равенства в 10 мача и също не успява да се откъсне начело, а битката за титлата се оказва напълно отворена.

Урава Ред Дайъмъндс, който тогава носи идентичен екип с този на Манчестър Юнайтед, успява да набере скорост с помощта на двама футболисти, взети от Бундеслигата - опитния нападател Томислав Марич и атакуващия халф Робсън Понте.

С 6 победи в рамките на 8 мача Урава достига до третата позиция и кръг преди края е само на 2 т. от челото. Отборът е изпуснал титлата по драматичен начин през миналия сезон и копнее за реванш - но трябва да се бори с цели четирима други претенденти.

Градският съперник на Гамба Осака Серезо е започнал ужасно сезона, но се оказва в серия от 7 победи и започва да мечтае за първа титла в историята си. Силният рейд изстрелва Серезо Осака на първото място с точка преднина в последния ден и мечтата определено изглежда като реалност.

Появява се и още един кандидат в лицето на Джеф Юнайтед, победил Гамба в предпоследния кръг и придвижил се на петата позиция.

Куриозното е, че само две точки разделят петия Джеф от първия Серезо, а преди последните мачове класирането изглежда така:

1. Серезо Осака - 58 т.
  2. Гамба Осака - 57
  3. Урава Ред Дайъмъндс - 56
  4. Кашима Антлърс 56
  5. Джеф Юнайтед 56

Все пак обаче драмата не изглежда гарантирана, защото на Серезо предстои да приеме намиращия се в средата на таблицата ФК Токио, който не играе за нищо.

Така лидерът трябва просто да постигне изпълнимата задача да надделее пред собствена публика.

Гамба пък гостува на Кавазаки Фронтале, за които мачът също е без конкретен залог, подобна е задачата на Урава срещу Албирекс Нийгата.

Кашима домакинства на 16-ия Кашима Рейсол, докато Джеф Юнайтед посреща Нагоя Грампус, който е в долната половина, но се е спасил от изпадане.

На 3 декември 2005 г. петте мача започват по едно и също време, а всеки от петте тима в челото таи своите надежди.

Серезо вкарва на Токио още в третата минута и за малко се създава впечатление, че ще стигне лесно до триумфа.

Но гостите изравняват и полувремето завършва при 1:1.

В същото време Араухо отбелязва хубав гол за Гамба Осака, но и неговият тим се оттегля на почивката при 1:1.

Джеф Юнайтед пък не може да поведе в своя двубой и там голове все още няма, докато Кашима и Урава си вършат добре работата и си печелят добър аванс от по 2:0.

След първите полувремена Урава Ред Дайъмъндс докосва титлата с 59 т., като води само по голова разлика на Кашима и Серезо.

Серезо Осака обаче си връща контрола над събитията с гол за 2:1 в началото на второто полувреме.

Играчите на Урава вкарват за трети път и вече няма какво да ги спре за победата - но и не всичко е в техните ръце и зависят от резултатите в другите мачове.

Гамба Осака повежда отново, но и за втори път допуска изравняване и последните минути от двубоя идват при 2:2.

Мачовете на Джеф, Урава и Кашима завършват и там всичко е ясно, но остава развръзката с двата клуба от Осака.

12 минути преди края Гамба получава дузпа и повежда с 3:2 - но все пак Серезо трябва единствено да удържи преднината си, за да грабне трофея.

В 89-ата минута в Осака немислимото се случва и лидерът изживява най-големия си кошмар. Отбраната на Серезо не успява да изчисти топката при един ъглов удар и резултатът става 2:2.

Изведнъж начело се оказва Гамба, а само две минути по-късно Араухо слага точката на сезона с гола си за крайното 4:2.

В рамките на броени секунди Серезо се свлича от първата чак до петата позиция във финалното класиране.

В лагера на Гамба Осака пък текат сълзи от щастие - това е първа титла на Япония в историята на отбора и тя няма как да бъде спечелена по по-инфарктен начин.

За Самия Араухо това също е първи шампионски трофей в кариерата.

И макар че му предстои три пъти да стане шампион на Катар, нищо не може да се сравни с драмата от онзи финален ден в японския елит - драма, каквато само футболът може да предложи.