Шмайхел разказа за паметния финал през 1999-а и защо напусна Манчестър Юнайтед

Шмайхел разказа за паметния финал през 1999-а и защо напусна Манчестър Юнайтед Снимка: Getty Images

Петер Шмайхел се върна повече от 20 години назад във времето и си припомни както великия финал в Шампионската лига през 1999 година, така и момента малко след това, когато напусна Манчестър Юнайтед.

Датчанинът бе на 36 години тогава, но продължаваше да бъде слаган сред най-добрите вратари в Европа и света.

Шмайхел изигра ключова роля за спечеления требъл през 1999-а, когато Юнайтед спечели Висшата лига и ФА Къп, преди да постигне незабравимия обрат срещу Байерн Мюнхен във финала на Шампионската лига.

Секунди преди края на мача баварците водеха в резултата с 1:0, но "червените дяволи" спечелиха трофея с два късни гола в добавеното време на Теди Шерингам и Оле Гунар Солскяер. Шмайхел признава, че не помни какво е минавало през ума в онези последни минути.

"Изобщо не мислех за резултата - споделя бившият датски страж в интервю пред FourFourTwo. - Честно казано, не помня какво си мислех в онзи момент. Може и изобщо да не съм мислил нищо! Но в онзи сезон, както и в доста други преди това, разбрахме, че един мач продължава 90 минути плюс добавеното от съдията време.

И че в тези добавени минути много неща могат да се променят. Някои отбори започват да мислят, че са много близо до победата и започват да нервничат, а ние бяхме готови да ги подложим на допълнителен натиск и рискувахме всичко."

Шмайхел също има сериозна заслуга за поставянето на Байерн под допълнително напрежение, като се включи в предни позиции при изпълнението на корнера в 91-вата минута преди изравнителния гол на Теди Шерингам.

"Когато отидох там, не съм си мислил, че ще вкарам гол, а за да всея допълнителен хаос и объркване - признава още той. - Знаехме, че се изправяме срещу много добре организирани отбори, но едва ли са обсъждали какво да правят, когато противниковият вратар се включи при корнер. Това създава хаос."

В отсъствието на наказания Рой Кийн (Пол Скоулс също бе наказан), Шмайхел изведе Юнайтед с капитанската лента във финала на "Камп Ноу". Впоследствие се оказа, че вдигането на купата с големите уши бе последното му действие като играч на "червените дяволи".

Шмайхел напусна "Олд Трафорд" през лятото на 1999-а и премина в Спортинг Лисабон. Две години по-късно се завърна в Англия, за да поиграе по един сезон с екипите на Астън Вила и Манчестър Сити, преди да сложи край на кариерата си на 40-годишна възраст.

"Можеш да продължаваш да печелиш същите трофеи в следващите две, три или четири години или да направиш като мен и да си тръгнеш. Все още не знам кое е по-доброто. Но аз съм щастлив с всяко решение, което съм взел."

Шмайхел изкара общо осем години в Юнайтед, в които стана пет пъти шампион, спечели три пъти ФА Къп и веднъж Купата на лигата, както и вече споменатия трофей от Шампионската лига.