Ван Нистелрой: Аз направих Арсенал Непобедими с онази пропусната дузпа

Ван Нистелрой: Аз направих Арсенал Непобедими с онази пропусната дузпа Снимка: Getty Images

Рууд ван Нистелрой се пошегува, че очаква "топло посрещане" от феновете на Арсенал при визитата на ПСВ на "Емирейтс" в отложен мач от Лига Европа.

Арсенал - ПСВ бе един от отложените двубои заради смъртта на кралица Елизабет II.

Като играч, Ван Нистелрой наниза 150 гола за Манчестър Юнайтед в рамките на пет сезона в началото на века. Никога обаче няма да забрави и онази пропусната дузпа в последната минута при равенството 0:0 през септември 2003-та на "Олд Трафорд". Впоследствие "артилеристите" спечелиха титлата, без да допуснат загуба през целия сезон.

Пропусната дузпа предизвика и бурна реакция от играчите на Арсенал, най-активен в която бе Мартин Киоун. Заради подскачането му с разперени ръце около Ван Нистелрой бранителят на гостите бе глобен с 20 хиляди паунда от Футболната асоциация.

"Очаквам топло посрещане - каза Ван Нистелрой на пресконференцията преди мача на "Емирейтс". - Все пак те станаха Непобедими заради моя пропуск."

Холандецът имаше дейно участие и при прекратяването на серията без победа на Арсенал. През октомври 2004-та "червените дяволи" спечелиха с 2:0 на "Олд Трафрод", а този път Ван Нистелрой не пропусна от бялата точка.

"Не исках да реагирам на всичко, случващо се около мен след онзи пропуск, защото бях изключително разочарован, защото не успях да донеса победата на бившия си тим - разказа още Ван Нистелрой. - Напрежението бе сериозно и за двата отбора, защото се конкурирахме за титлата, а тя се решаваше точно в тези мачове.

20 години по-късно тези спомени са леко избледнели, но връщайки се обратно в Англия за мач срещу Арсенал, веднага изникнаха в съзнанието ми. Те са неразделна част от съперничеството. Вече гледам на тях с усмивка.

За мен времето ми в Англия не се изчерпва с тези два мача, а с пълните пет години. Спечелих много трофеи с Юнайтед. Тези два мача са просто част от много успешния период за тима, в който работих под ръководството на сър Алекс и с много фантастични футболисти.

Не мисля, че феновете ще ме посрещнат с отворени обятия, но това е част от футболната култура по стадионите."

Ван Нистелрой говори и за една от звездите на тима си - Коди Гакпо, за когото се смяташе, че е сред трансферните цели на Манчестър Юнайтед. В крайна сметка лявото крило остана в Айдховен, а през този сезон има 13 гола и 11 асистенции в 18 мача във всички състезания.

"Интерес към него има не само от отборите от Висшата лига - каза Ван Нистелрой. - Той се намира в изключителна форма в последните три-четири месеца. Показателите му привличат интерес от всички европейски грандове.

Снимка: Getty Images

Все още е на 23 и целта му е да продължи с прекрасните си изяви в нашия клуб, както и да направи страхотно световно първенство. Когато му дойде времето, ще вземе решение за бъдещето си."

Арсенал е лидер в група А на Лига Европа с пълен актив от девет точки след изиграването на първите си три мача от групата. ПСВ е втори със седем, като това ще бъде първата среща между двата фаворита за излизане от групата.