Спортната 2016-а в 26 незабравими кадъра

Исландия и феновете на тима се превърнаха в най-големия хит на Евро 2016. Северняците стигнаха до четвъртфинал, където отпаднаха от Франция.
Край с Португалия! Хиляди край Айфеловата кула гледат как изнасят контузения Кристиано Роналдо на финала на Евро 2016. В този момент не само на милиони французи, но и на целия свят бе ясно, че надеждата на Португалия за титла е угаснала...
Титлата! Съотборниците на Кристиано обаче бяха на друго мнение...
Усмивки, моля! Юсейн Болт, най-бързият човек на Земята спечели златните медали на 100 м, 200 м и 4х100 м на трета поредна Олимпиада – нещо, което не е правено от друг досега. А снимката, докато се усмихва на съперниците, които е откъснал с лекота на финала на 100 м в Рио, казва всичко. Историческият фокус бе щракнат на 14 август.
В най-дълбоката бездна на медалите! Майкъл Фелпс, най-успелият спортист в историята на модерните олимпийски игри, каза сбогом на спорта с титла. 31-годишният шампион спечели петия си златен медал в Рио де Жанейро, и общо шести, с щафетата на 4х100 метра съчетано плуване. Така равносметката му на олимпиади е 23 титли и общо 28 медала.
В името на победата! Финалът на 400 метра при жените в Рио 2016 завърши по изумителен начин. Шоне Милър измъкна олимпийската титла под носа на голямата фаворитка - световната шампионка на 400 метра от Пекин 2015 и олимпийска на 200 метра от Лондон 2012 Алисън Филикс. Състезателката от Бахамите реши да плонжира към финалната линия и изпревари с 0.07 секунди Филикс.
Историческо от UFC! Конър Макгрегър обеща, че ще пише история и точно това направи по време на UFC 205 в легендарната зала "Медисън Скуеър Гардън" в Ню Йорк. Ирландецът се справи с Еди Алварес и стана първият световен шампион, който държи коланите в две различни категории.
Поклон, Ноле! Новак Джокович минава през шпалир от подавачи на топки, след като най-после прибави единственият липсващ диамант в короната му - титлата от Ролан Гарос. Така сърбинът вече има кариерен Голям шлем.
Партньори в "дабването" струва скъпо! Пол Погба премина в Манчестър Юнайтед и французинът стана най-скъпият играч в историята. "Дяволите" дадоха 105 млн. евро, за да си върнат звездата. Снимка: Getty Images
Умряла лисица! Иначе годината беше тежка за Манчестър Юнайтед, а мениджърът на тима Луис ван Гаал беше най-обсъжданото име не само на Острова. Холандецът прекара трудна година и половина на "Олд Трафорд", но имаше и забавни моменти. В двубоя срещу Арсенал, малко след един отсъден от съдията фаул за "топчиите", специалистът отиде до асистент-рефера край тъчлинията, размени няколко думи с него, след което се строполи на терена. "Не се променяй никога, Луис", иронично написа "Mirror".
Феерично! В Рио де Жанейро спортистите и гостите на олимпийските игри постоянно се оплакваха от неуредиците в бразилския мегаполис, но откриването на Игрите беше невероятно шоу.
Тийнейджър-феномен! 19-годишната американска гимнастичка Симон Байлс бе една от сензациите в Рио де Жанейро, печелейки 4 златни и 1 бронзов медал.
Историческо! Мо Фара бе един от героите на Олимпиадата в Лондон, печелейки бяганията на 5000 м и 10 000 м. Британецът повтори невероятното си представяне и в Рио, отново грабвайки титлите в дългите дистанции.
Най-после! Бразилският национален отбор по футбол спечели последното отличие, което му липсваше - златните медали от олимпийски игри. "Селесао" победи драматично с 5:4 Германия след дузпи на препълнения "Маракана".
ШАМПИОНИ! Името на Лестър ще ехти в историята като един от най-сензационните шампиони, а Клаудио Раниери най-сетне успя да изведе свой отбор до златото. Специалистът започна сезона с мисълта "лисиците" да се спасят, а накрая прегърна титлата.
Искрено и лично! "Искрен ли си, Кристиано?", мисли си Неймар, докато португалецът прави комплимент на приятелката на Лионел Меси - Антонела Рокуцо. Роналдо и Меси седнаха един до друг на церемонията по връчването на "Златната топка" за 2015 г.
Кобрата отново пълзи към върха! Кубрат Пулев отново е претендент за световната титла и очаква победителя от боя Антъни Джошуа – Владимир Кличко, който ще се проведе в края на април в Лондон.
Трети пръстен! ЛеБрон Джеймс плаче от радост, след като Кливланд Кавалиърс спечели титлата в НБА. Шампионският пръстен бе трети за ЛеБрон, но първи за "кавалерите".
В коридора към върха! Анди Мъри се поздрави с невероятен сезон, в който спечели Уимбълдън за втори път, дублира олимпийската си титла и триумфира на финалния Мастърс. Накрая се поздрави и с първото място в ранглистата.
Поздравче! Вече се изигра първото Ел Класико за сезона. Серхио Рамос поздрави всички обичащи "кралския" клуб със запазената си марка - късен гола, а Дани Карвахал "поздрави" феновете на Барселона.
"Бернабеу" блесна за шампионите! В края на май Реал спечели драматично финала на Шампионската лига срещу Атлетико Мадрид след изпълнение на дузпи, а "Бернабеу" посрещна по незабравим начин героите си.
Световни! В края на годината мадридистите завоюваха и световната клубна титла.
Севиля победи Ливърпул с 3:1 на финала в Лига Европа, игран на стадион "Санкт Якоб Парк" в Базел, Швейцария. Това бе рекорден трети пореден триумф в турнира за испанския тим и общо пети за него.
Не плачи, Аржентина! Отборът на Чили спечели юбилейния турнир Копа Америка Сентенарио след победа над Аржентина с дузпи. Така Аржентина продължава без титла от голямо първенство вече 23 години. Тук можеше и да е снимката на обляния в мъка Лионел Меси, но кадърът на чилийците си заслужава.
Супербоул 50! Денвър Бронкос изненадващо спечели 50-ия Супербоул, побеждавайки фаворита Каролина Пантърс с 24:10. Това беше първа титла за Бронкос от 17 години и общо трета за тима от Денвър. Домакин на юбилейния Супербоул бе Санта Клара, Калифорния.
Край на прокобата! Играчите на Чикаго къбс ликуват след като победиха Кливланд Индианс и спечелиха Висшата лига по бейзбол (MLB) за първи път от 108 години.
Трагедията на годината! В края на годината трагично събитие разтърси света. В самолетна катастрофа край Меделин загинаха 19 играчи на бразилския отбор Чапекоензе и общо 71 души. Делегацията на тима пътуваше за финала на турнира за Копа Судамерикана срещу Атлетико Насионал.

Спортът е магия!

Клише е, но по-хубаво не може да се каже. А 2016-а беше наистина магична.

Олимпийските игри, европейското първенство по футбол и юбилейното издание на турнира Копа Америка бяха сред най-паметните събития през последните 12 месеца.

В Рио се появиха много нови звезди, но историята се пишеше най-вече от стари герои.

Евро 2016 обаче бе запазена територия за дебютанти и изненади, а шампионът трудно можеше да се предвиди.

Сентенариото на Копа Америка се проведе в САЩ и прогнозите бяха, че Лионел Меси и компания най-после ще се справят с прокобота.