Постоянното стоене вкъщи не е най-приятното занимание, но пък ще ви даде време да наваксате или да гледате отново някои прекрасни филми и сериали.
Именно заради това изготвихме един списък с 10 от най-любимите ни спортни филми + два сериала, които да ви помогнат да убиете скуката, докато чакате ситуацията навън да се поуспокои.
Знаем, че няма как да вкараме всичко в един подобен списък, но сме сигурни, че ще намерите поне едно заглавие, което не сте гледали, или едно, което сте превъртали десетки пъти.
Сега е моментът да се отдадете на страстта си към спорта, но през киното и телевизора, тъй като и спортът е кът в днешно време
Ето нашите 10 предложения за велики спортни филми:
„Роки“ (Rocky), 1976 г.
Носителят на три награди „Оскар“ е една от най-големите класики в спортните филми. В нея ставаме свидетели как аутсайдерът Роки Балбоа стига до мач за световната титла. „Нашият човек“ Силвестър Сталоун все пак губи от Аполо Крийд (в ролята Карл Уедърс, за когото интересното е, че е бивш играч по американски футбол), но печели в друг аспект, тъй като може да се бие, докато любовта на живота му – Ейдриън (Талия Шайър), е до него. Впоследствие вселената на „Роки“ става огромна със следващите филми, но първият си остава вечен.
„Околофутбола“ (Okolofutbola), 2013 г.
Един от любимите ни филми за футболното хулиганство, в които ще видите достатъчно добре заснети сцени за войните между враждуващите футболни фракции. Лентата разказва за агитката на Спартак Москва. В сектора с най-крайните привърженици има място за всички – от най-обикновените работници, до студенти, артисти и банкери. Всички там са равни и дават всичко за любимия си отбор.
„Разяреният бик“ (Raging Bull), 1980 г.
Биографичният филм за американския боксьор Джейк Ла Мота е един от най-вълнуващите спортни филми, правени някога. Мартин Скорсезе произвежда един шедьовър, докато Робърт де Ниро влиза по перфектен начин в ролята на „разярения бик“ и ужасява с всяко свое действие и мимика. Играта му носи и единствения му „Оскар“ за главна мъжка роля.
„Кешбол“ (Moneyball), 2011 г.
Сценаристът Аарън Соркин е един от малкото, които могат да създадат толкова вълнуващи диалози на тема бейзбол и статистика. Били Бейн (в ролята Брад Пит) е треньор на отбора на Оукланд, който трябва да вдигне своите играчи след тежък сезон и след като някои от най-добрите му бейзболисти са разграбени от по-големите клубове. Филмът е вдъхновен от истинската история на статистическия метод, който прави революция в бейзбола. Бейн, заедно математическия гений Питър Бранд (в ролята Джона Хил) откриват детайли и играчи, непознати на останалите дотогава, благодарение на сухите цифри. Един брилянтен филм, който показва, че когато не можеш да се мериш с големите, не е задължително да се отказваш или задоволяваш с позицията си, а можеш да намериш нов път към успеха.
„Момиче за милиони“ (A Million Dollar Girl), 2004 г.
Хилари Суонк прави една от ролите на живота си като Маги – момиче, което въпреки че никога не е тренирала професионално бокс, притежава невероятен талант и огромно желание за победа. Единственото, от което се нуждае, е някой да повярва в нея. Тук се появява треньорът Франки Дън (в ролята Клинт Истууд, който е и режисьор), който заради трудните взаимоотношения с дъщеря си, не допуска никого до себе си. Докато в залата му не влиза Маги, която се превръща в дъщерята, която е загубил. Филмът печели четири „Оскар“-а, включително за Суонк за главна женска роля и за Морган Фрийман, който влиза в ролята на приятел на Франки и работник в залата му, за поддържаща роля.
„Хулиганите от зелената улица“ (Green Street Hooligans), 2005 г.
Илайджа Ууд може да носи не само пръстен, но и на бой. Доказва го с ролята си на Мат Бънкър – студент в Харвард, който е изгонен от университета, след като е натопен от съквартиранта си. Мат лети за Лондон, където отсяда за кратко при сестра си. Скоро влиза в агитката на Уест Хем, където му се случват невъобразими неща за човек, който доскоро е наричал футбола „сокър“. Green Street Hooligans е една от най-култовите ленти за футболни хулигани, в която има всичко – бой, кръв, съперничество на и извън терена, (сладко) отмъщение, история за възмъжаване на едно момче и дори фатални инциденти. Дори и да сте я гледали, може да си я припомните. Издържа на теста на времето.
„Ловец на лисици“ (Foxcatcher), 2014 г.
Лентата разказва за братята олимпийски шампиони по борба Марк Шулц (в ролята Чанинг Тейтъм) и Дейв Шулц (в ролята Марк Ръфало). Марк, който винаги е бил в сянката на по-големия си брат, е поканен да тренира в един от най-известните клубове по борба в САЩ „Ловец на лисици“ („Foxcatcher“), основан от ексцентричния мултимилионер Джон Дюпонт (в ролята Стийв Карел), лично от бизнесмена. Отношенията им стават все по-сложни, тъй като скоро героят на Тейтъм вижда в спонсора си бащинска фигура, но не всичко е толкова розово, колкото звучи. Филмът е по действителен случай и показва не само смазващите тренировки и бруталното сваляне на килограми, през които елитните борци преминават, но и е изпълнен с докосващи лични истории.
„Гол“ трилогията (Goal Trilogy ), 2005, 2007, 2008 г.
Когато 10-годишният Сантяго Муньес емигрира от Мексико в САЩ, той взима със себе си само две неща – футболна топка и изпокъсана снимка от Световното първенство. Очакват го множество премеждия, любов и загуби, трагедия и триумфи, но постепенно, от никому неизвестен бедняк, Сантяго успява да се издигне до футболна звезда в отбора на Нюкасъл Юнайтед. Световно известни футболисти, истински мачове, огромни стадиони – "Гол!" е най-реалистичният филм за футбол, който някога е правен.
„Несломим“ (Invictus), 2009 г.
Режисиран от Клинт Истууд, филмът започва с освобождаването на Нелсън Мандела и неговото избиране за президент. Нацията е разделена, а Мандела (чудесно изигран от Морган Фрийман) се обръща към най-добрите атлети за времето с апел да му помогнат в изграждането на нова и обединена Южноафриканска република. Националният отбор по ръгби е сред силите на Африка, но губи от големите съперници - Англия, Нова Зеландия, Австралия. Самият спорт е територия за белите, а малкото чернокожи зрители по стадионите подкрепят съперниците на ЮАР. Мандела обаче иска световната титла и накрая черни и бели празнуват по улиците на ЮАР.
„Късметлията“ (Cinderella man), 2005 г.
Режисиран от Рон Хауърд, лентата е биографична за боксьора Джеймс Брадок. Великолепна кинематография, докосваща житейска история и ода за силата на човешкия дух. Булдога от Бъргън, както е известен Брадок, изпада в тежка ситуация след Великата депресия. Отказва се от бокса, за да започне работа като докер и да изхранва семейството си. Но след това съдбата му предоставя втори шанс в спорта и стига до световната титла. Дългата и трудна битка към върха на един обикновен човек вдъхновява много американци по време на Великата депресия.
И два сериала:
„Светлините на стадиона“ (Friday Night Ligts), 2006 г.
Friday Night Ligts, който на български е преведен „Светлините на стадиона“ е драма за гимназиален отбор по американски отбор по футбол, в която най-важното е именно това – светлините на стадиона в петък вечер, когато се играят мачовете им. Това е може би най-добрият спортен сериал, който въпреки леко сладникавите си елементи, които неизменно присъстват в тийн сериалите, разказва за малкото тексастко градче Дилън и за неговия отбор от „пантери“. Всичко в града се върти около отбора, а треньорът Ерик Тейлър (в ролята Кайл Чандлър) и съпругата му Тами Тейлър (в ролята Кони Бритън) се превръщат в душевен отдушник за проблемите не само на гимназистите, но и на почти всички в града. Това е история за любов, разбити сърца и сблъсък с безброй трудности, която ще пленява както млади, така и по-възрастните.
„Народът срещу О Джей Симпсън: Американска криминална история“ (American Crime Story: The People vs O. J. Simpson), 2016 г.
Първата част от крими трилогията „American Crime Story“ проследява съдебния процес срещу звездата от американския футбол О Джей Симпсън (в ролята Куба Гудинг-младши). Базиран на книгата The Run of His Life: The People v. O.J. Simpson на Джефри Тубин, сериалът ни показва процеса срещу О Джей Симпсън от гледна точка на адвокатите. В него ще видите хаоса и всички мръсни номера от двете страни, които следват процеса от началото до края му. О Джей е една от най-големите звезди на САЩ по онова време и боготворен сред чернокожите. Но целият му живот се преобръща, когато е обвинен в убийството на бившата си съпруга Никол Браун и любовника й Роналд Голдман. Мнението на обществото е поляризирано, а медиите са въвлечени в невиждана дотогава лудост. Това е сериал не толкова за спорт, но за мръсните тайни на звездите, за извращенията на адвокатската професия и за това колко лесно може да се манипулира общественото мнение.
Приятно гледане! Може да допълвате списъка в коментарите долу.