Да пренесеш ледения спорт в Арабския свят: Историята на първата фигуристка с хиджаб

Обичайно Захра Лари се събужда в 4:30 сутринта и се отправя към единствената ледена пързалка в Абу Даби.

Тренира до 7:30, после посещава университета за няколко часа, по обяд се връща на леда, следобед отново се посвещава на университетските класове, а денят й свършва с бягане и фитнес тренировка (плюс домашни, срещи със спонсори и медийни интервюта).

Претовареният й график не е нетипичен за един спортист, но нейната голяма мотивация се простира отвъд желанието за победи и високи резултати.

Защото 23-годишната Лари пише история с пробива си във фигурното пързаляне. Тя е първата фигуристка от Обединените арабски емирства, която се състезава на международно ниво и успехите й доведоха до това ОАЕ да стане първата арабска държава, присъединила се към Световната федерация по кънки.

Разбира се, първото, което ще забележите за нея е, че тя е първата фигуристка, която носи традиционен хиджаб по време на състезанията.

Нищо чудно, че при толкова странно за нейното общество занимание, тя има и доста необичайна лична история. Бащата на Захра е от ОАЕ, а майка й е американка. Двамата се запознават в университета в Атланта, Джорджия.

Дъщеря им се запалва по спорта доста късно - едва на 12-годишна възраст. Тогава тя моли родителите си да й позволят да се пързаля, след като се е вдъхновила от филма "Ледена принцеса".

Професионалните фигуристки често са започнали да тренират още на 3 или 4 години, но Захра Лари изумително бързо наваксва късния си старт и 16-годишна вече е окуражена от треньорите си да се състезава срещу съпернички, които се пързалят още отпреди да могат сами да си обуят кънките.

На първото й международно състезание в Италия обаче, съдиите й отнемат точки, защото е покрита с хиджаб.

Естествено, това се превръща в световна новина и от федерацията бързо решават казуса. След среща и на самата Лари с хора от федерацията, правилата биват променени и фигуристките мюсюлмани получават разрешение да покриват косата си без да търпят санкции.

"Знам, че преди това съдиите не бяха виждали покрит по този начин състезател, затова не ги съдя, че ми отнеха точки", разказва Захра за случая. "Но ние всички сме равни и трябва да бъдем оценявани според таланта, не според това откъде идваме и какво сме облекли".

"Много често ме питат защо си прикривам косата. Отговорът е прост - както вие преди да излезете навън си обличате някаква дреха, така и аз си покривам косата. Няма да излезете от къщи, без да си облечете панталони, нали? Така хиджабът стана част от мен", обяснява Захра.

Тя признава, че когато се захванала с фигурното пързаляне, почти никой в Абу Даби не бил наясно с този спорт. Всъщност тогава все още било рядкост жените в страната да се занимават с какъвто и да е спорт.

"Баща ми ме спираше да се състезавам в началото, не защото той не го приемаше, а защото се страхуваше от реакцията на обществото към това, че дъщеря му спортува, и то именно фигурно пързаляне".

Днес Захра Лари е подкрепяна от родителите си, но и далеч не само от тях. Тя има над 40 хил. последователи в Instagram, а доста жени от целия свят, и конкретно спортистки, редовно я окуражават.

"В социалните мрежи момичета и техните майки ми пишат, че заради мен се чувстват уверени и те да започнат да спортуват. Пързалянето е много важно за мен, но вече не става въпрос само за него - а и за посланието, което отправям към хората по цял свят".

Няма как по-консервативно настроените нейни сънародници да не гледат хладно на нарастващата й популярност.

Други обаче виждат фигурното пързаляне повече като танц пред публика, отколкото като вид спорт, а в последните години като цяло се увеличават възможностите за спортистките от мюсюлманските държави.

"Светът се е променил. В миналото момичетата и жените са били задължени да седят по домовете и да готвят. Не им е било позволено да правят това, което правят мъжете. Щастлива съм да съм част от промяната", разкрива Захра. Тя разказва, че неприятните отзиви за заниманието й идват предимно от мюсюлмани извън ОАЕ. "Казват ми, че трябва да си стоя вкъщи да готвя и да гледам деца".

В бъдеще Захра планира да стане треньорка в своя спорт и да продължи да вдъхновява младите момичета. Но признава, че ОАЕ има да извърви още дълъг път и например "тук никога не биха разрешили фигурното пързаляне по двойки".

Докато все още е в активна кариера, тя цели да продължава да подобрява резултатите си и досегашните медали не са й достатъчни.

Но същевременно, Захра Лари вече се чувства като победител - заради това, което прави за страната си и защото вече е стигнала много по-далеч, отколкото хората са очаквали от нея.

Новините

Най-четените