Какво се случва с Ронда Раузи и ще се завърне ли някога?

В модерните времена на смесените бойни изкуства има много неизвестни. Ще видим ли някога мача между Конър Макгрегър и Флойд Мейуедър? Кога и дали ще се завърне Джон Джоунс в октагона? Какъв ще е следващият ход на Ронда Раузи след разрушителните загуби от Холи Холм и Аманда Нунеш?

Ронда Раузи бе златната кокошка на UFC, заедно с Конър Макгрегър. Преди възхода на ирландеца, тя бе най-разпознаваемото лице на смесените бойни изкуства в целия свят. Рауди е първата жена, подписала договор с UFC, и човекът с най-голям принос за развитието и популяризирането на женското ММА.

Родена в Ривърсайд, Калифорния, борбата на Раузи започва още с първите й дни на този свят. Проговаря чак на шест години заради проблеми при раждането си. Две години по-късно баща й се самоубива. Като 11-годишна започва да тренира джудо под напътствията на майка си Ан-Мария Де Марс, която е световна шампионка през 1984 г.

След като печели няколко отличия на татамито, сред които и бронз на олимпийските игри в Пекин 2008, на 21 г. Ронда влиза в света на смесените бойни изкуства. Джудо техниката и специалитетът й – армбарът – й помагат да спечели първите си шест професионални мача още в първи рунд.

Успехите в King of the Cage (KOTC), Hard Knocks Fighting Championship (HKFC) и впоследствие Strikeforce и нарастващата популярност карат Дейна Уайт и UFC да преосмислят заричането си, че в UFC никога няма да има женска дивизия.

Така Ронда се превърна не само в първата жена в UFC, но и в първата шампионка на организацията. Последваха шест защити на титлата, пет от тях още в първия рунд и три, дошли след събмишън със запазената й марка – армбар.

Докато Раузи мачкаше всяка съперничка, изправила се на пътя й, звездата й надхвърли границите не само на ММА, но и на спорта. Тя рекламираше всичко – от спортни стоки до хамбургери и бира. Влезе в кеча и в киното, участвайки в „Непобедимите” 3, „Бързи и яростни” 7 и филмовата екранизация на сериала „Антураж”.

Гостуваше в телевизионни предавания, които преди нея не обръщаха никакво внимание на смесените бойни изкуства. Беше по кориците на най-известните спортни и мъжки списания. Снима се дори чисто гола (по боди пейнт) за Sports Illustrated.

А междувременно спортът се развиваше, докато четири години след първия си професионален мач, Ронда тъпчеше на едно място в тренировките, за сметка на все по-големия си медиен образ.

Така дойде и загубата й от Холи Холм на UFC 207, след която Раузи призна, че е мислила дори за самоубийство. Толкова шокиращо бе това поражение, още повече след ореола на непобедима, която сама си беше създала.

Веднага след това се заговори за реванш. Ронда обаче я нямаше. 13 месеца чувахме основно спекулации за състоянието й. През това време коланът смени още два пъти притежателя си, след като Миша Тейт, друг пионер в спорта и дългогодишен съперник на Ронда, победи Холм, но след това загуби от Аманда Нунеш.

Лъвицата показа до каква степен се бе развил спортът. Дори за жените октагонът се превърна в място за ММА. Там вече няма място за еднотипни бойци. Неспособна да се приспособи към новите изисквания на спорта, Ронда претърпя ново брутално поражение, издържайки само 48 секунди срещу Нунеш. Загуба, която подсили спекулациите за края на кариерата й.


Три месеца и половина по-късно, отново сме в ситуацията след предишната й загуба. В пространството се въртят основно спекулации. Дейна Уайт отказва да даде категоричен отговор ще се завърне ли някога Раузи в октагона: „Говоря с Ронда по веднъж на седмица-две. Не казва нищо за завръщане. Ако трябва да предположа, бих казал, че няма да се завърне.”

Филмова кариера, влизане в кеча, поддържане на медийния образ с участия в телевизионни предавания и реклами – това са реалистичните възможности пред Ронда Раузи. Разбира се, не трябва да се изключва и вероятността за още един или два мача, от които UFC и Рауди да спечелят едни милиони и които окончателно да сложат края на кариерата й.

По всичко обаче личи, че дните на Ронда Раузи в ММА са преброени.

Каквото и да се случи, думите на Дейна Уайт след загубата от Аманда Нунеш описаха най-добре какво направи Ронда за спорта: „Нищо от това, което гледаме в момента, нямаше да е тук, ако не беше Ронда Раузи. Ронда Раузи построи това. Убеди ме да позволя на жени да се състезават в UFC и това бе най-умното нещо, което съм правил. Без значение дали ще се завърне, или не – тя е победител“.


Новините

Най-четените