Елиминационната фаза на Лига Европа започна обещаващо

Макар и да не успя да отбележи своя гол номер 300, Дел Пиеро доказа, че и на 35 години все още е един от най-големите в европейския футбол
Снимка: Бгнес

Супердербито на Лига Европа Аякс - Ювентус бе решено от два магически момента на Алекс Дел Пиеро, последвани от почти идентични голове на Амаури.

В равностоен и много агресивен мач Юве взе победата с 2:1 и огромно предимство преди реванша. След като младият нападател Миралем Сюлеймани (който се води сърбин, но е от българското по произход малцинство горани в Косово) бе дал аванс на Аякс, в 32-ата мин. Дел Пиеро чукна топката с петичка към навлизащия на скорост Паоло де Челие, който центрира на Амаури и той заби зверски топката с глава в мрежата. През второто полувреме натурализираният италианец от бразилски произход се нуждаеше само от още едно съвършено центриране на Алекс, за да повтори упражнението.

Макар и да не успя да отбележи своя гол номер 300, Дел Пиеро доказа, че и на 35 години все още е един от най-големите в европейския футбол и че е играч за решителни мачове. Ще бъде наистина чудесно, ако неговият наследник в състава на Юве се казва Мартин Петров, след като се заговори за интерес от страна на торинския гранд към българина.

Друг наш сънародник - Станислав Манолев, за съжаление изигра отрицателна роля при гостуването на ПСВ в Хамбург. Той събори Младен Петрич в наказателното поле за дузпа, реализирана от Марсел Янсен, който оформи крайният резултат - 1:0 за Хамбургер.

През второто полувреме гостите имаха пълно превъзходство, но Бакал и особено Тойвонен пропиляха почти невъзможни за пропускане положения. Така ПСВ ще трябва да гони победа с два гола у дома и реваншът ще е изключително интересен.

В най-атрактивния мач от кръга Стандарт направи пълен обрат срещу Ред Бул с 3:2. Шампионът на Белгия изоставаха с два гола на австрийския гигант Марек Янко и чак в 66-ата Витцел намали от дузпа. Десет минути по-късно турският вратар на Стандарт Синан Болат спаси чист гол на Покривац, който решаваше мача. Така в 80-ата и в 82-ата домакините успяха да обърнат развоя с голове на Де Камарго и отново на опорния халф Витцел. При този резултат Стандарт има доста крехко предимство и на "Ред Бул Арена" в Залцбург ще е много горещо само след седмица.

Брюж потвърди отличната форма на белгийския клубен футбол, налагайки се над Валенсия с гол на камерунския нападател Куемаха, напук на всички, които смятаха "прилепите" за абсолютни фаворити. В другия испанско-белгийски сблъсък и Андерлехт си тръгна доволен с равенство 1:1, след като успя да оцелее на "Сан Мамес" в Билбао и е фаворит за класиране на осминафинал.

Давид Нгог от Ливърпул някак си успя да промуши топката през десетимата защитници на румънския шампион Униреа в 81-ата мин. за крайното 1:0. Ударите към двете врати на "Анфийлд" бяха 22:5... На реванша идната седмица румънците ще играят доста по-освободено и "червените" може би ще отбележат повече голове.

"Синята" част на град Ливърпул също е щастлива тази седмица, след като още във вторник Евертън се наложи над далеч по-сериозния си съперник Спортинг (Лисабон) с 2:1. Всичко се развиваше в полза на "карамелите" до 87-ата мин., когато Велосо вкара гола за гостите, който може да има голямо значение за определяне на крайния победител.

Друг от основните претенденти за купата в Лига Европа - Бенфика, изненадващо не можа да победи последния в Бундеслигата Херта в Берлин в динамичен мач с много положения. Крайният резултат 1:1 бе фиксиран още през първата част с автогол на халфа на Бенфика Гарсия.

Много емоции предложи и гостуването на Рома на Панатинайкос. Италианците повеждаха на два пъти, но с горещата подкрепа на публиката в Атина ПАО все се връщаше в мача. Когато нещата отиваха към логично равенство, в 89-ата мин. Джибрил Сисе, за когото предвидихме, че ще изиграе решаваща роля, се извиси и забоде победния трети гол за гръцкия гранд.

Първият елиминационен кръг на новия формат на УЕФА напълно оправда реформата в този турнир и го издигна почти на нивото на водещия турнир Шампионска лига. Лига Европа е голям плюс за управлението на Мишел Платини в европейската федерация. Сигурно е, че реваншите след седмица ще донесат пълни трибуните и високи рейтинги на телевизионните излъчвания.

Тагове: лига европа