Меси спаси Барселона срещу Атлетик (Билбао)

Лионел Меси измъкна Барселона от нова загуба на точки, този път срещу Атлетик (Билбао) Снимка: getty images

Отборът на Барселона възстанови предината си от пет точки пред Реал (Мадрид) в класирането на Примера Дивисион след като в мач от 24-ия кръг се наложи с 2:1 над Атлетик (Билбао). Попаденията за трудния успех на каталунците бяха дело на Давид Вия и Лионел Меси в 4-та и 76-та минути, за Атлетик се разписа Ираола в 50-та минута от дузпа.

Давид Вия се разписа в трети пореден мач на Барселона след като вкара по едно попадение срещу Спортинг (Хихон) и срещу Арсенал. Испанският национал има вече 16 гола в първенството и е втори голмайстор на Барселона след Лионел Меси. Пасът за гола бе на Дани Алвеш, но телевизионните повторения показаха, че бразилецът в този момент е бил в засада. Вия се отчете и с една греда в 26-та минута.

Съдиите пък се реваншираха на Атлетик (Билбао) за немаркираната засада при гола като в 59-та минута не отсъдиха дузпа за Барселона при очевидно нарушение на Хави Мартинес срещу Лионел Меси в наказателното поле. Аржентинецът обаче все пак успя да отбележи своя гол №25 в първенството и да изпревари Кристиано Роналдо в битката за голмайсторския приз. Португалецът има 24 попадения.

За трети път през сезона пък Хосеп Гуардиола върна в центъра на защита Серхио Бускетс. Предишните два бяха в Шампионската лига и турнира за Купата на Краля. Има вариант испанският национал да играе на този пост и срещу Арсенал в Шампионската лига ако капитанът на каталунците Карлес Пуйол не се възстанови от травмата си. Експериментът днес приключи в 65-та минута, като малко преди това именно Бускетс направи дузпата, от която падна попадението на Атлетик (Билбао).

Проблемите в защита на каталунците ще станат още по-големи в следващия мач от първенството, тъй като Гуардиола няма да може да разчита и на Дани Алвеш. Бразилецът получи пети пореден жълт картон срещу Атлетик (Билбао) и ще бъде наказан за един мач.

Срещата с Атлетик бе 41-ва за Барселона от началото на сезона. Каталунците записаха 31 победи, 6 равенства и 4 загуби. Пораженията бяха от Севиля за Суперкупата, от Бетис в 1/4-финала за Купата на Краля, от Еркулес в шампионата и от Арсенал в Шампионската лига. Това бе 11 успех за Барселона като домакин. На „Ноу Камп" каталунците имат и едно равенство и една загуба.

Двубоят бе под №250 с екипа на Барселона за суперзвездата Лионел Меси. За аржентинеца това е седми сезон на „Ноу Камп". Рекордьор в Барселона е Шави Ернандес, който тази вечер изигра своя мач №560.

Часове преди срещата Барселона остана без титулярния си вратар Виктор Валдес. Стражът почувства болки в лявото коляно и незабавно бе изваден от групата.

Последвалите подробни медицински изследвания показаха, че испанският национал има проблеми със задната капсула на коляното. По решение на лекарите той започна лечение с фактори на растежа. Методът набира изключителна популярност в тима като по този начин през октомври бе възстановен имащият проблеми с ахилесите Шави Ернандес.

Все още няма точна яснота колко време ще бъде извън игра Валдес. Според „Marca" вратарят е аут за три седмици и е под сериозна въпросителна за реванша с Арсенал.

Това е първият случай от 2004 г. насам, в който вратарят остава извън състава заради травма. През този сезон Валдес пропусна само две срещи от Шампионската лига - срещу Копенхаген и срещу Рубин (Казан). Той не играе и в турнира за Купата на Краля, тъй като по решение на Гуардиола в надпревара пази Хосе Мануел Пинто. В първенството обаче Валдес няма пропуснат мач в последните две години.