Монтана – българският Лестър

Финалът за Купата на България между Монтана и ЦСКА ще се играе на 24 май от 20:00 часа на стадион „Васил Левски“
Шампионската титла на баскетболистиките на Монтана убягаше през последните 16 години, но Купата на България е техния специалитет. Този сезон те победиха Берое Стара Загора със 77:57 точки, което е втора купа в рамките на 3 години.
Ивайло Иванов спечели наскоро бронзов медал от Европейското по джудо за мъже в Казан
Марио Маринов от СК Бойни спортове Монтана стана европейски шампион по жиу-житцу на провелото се в Лисабон първенство
Даниел Евгениев, друг състезател на клуба, стана шампион по граплинг ADCC в категория до 71 кг
А треньорът Николай Цоков стъпи на най-високото стъпало на почетната стълбичка на европейския шампионат по жиу-житцу на лилави колани
И Лестър, и Монтана доказаха, че няма статистика, която да показва до каква степен един отбор може да надскочи себе си

Един град в Англия сътвори история! Футболният отбор на Лестър стана шампион на Висшата лига на Англия, а вторият голям градски успех дойде, когато Марк Селби спечели Световното първенство по снукър в Шефилд.

Ръгби отборът на Лестър играе плейофи, баскетболният отбор стана шампион на Англия, а женският футболен отбор спечели шампионата на Първа дивизия на Мидландс.

Да си аутсайдер, да си подценяван и да си малък е познато чувство не само за английския град, но и за неговия български аналог, поне от спортна гледа точка – Монтана. През сезона градът се превърна в най-спортния в България, записвайки огромни успехи.

Футболният отбор на северозападния град пише история, достигайки до финала за Купата на България по футбол, където ще се изправи срещу ЦСКА.

През сезона Монтана игра слабо в първенството, но треньорът Емил Велев намери правилната формула за успех в турнира за Купата. Сега пред монтанци остава последната и най-трудна крачка.

Сергей Георгиев, който е един от основните играчи на отбора, заяви пред webcafe.bg, че той и съотборниците му ще дадат всичко от себе си на финала: „Успехът на клуба го отдавам на колектива. Не само този между играчите, а като цяло в спортно-техническия щаб. Да сме аутсайдери дразнеше всички ни, но именно това ни мотивира!“.

Женският баскетболен отбор на града не беше ставал шампион от 16 години насам, но на финалната серия от плейофни мачове победи Хасково 2012 и вдигна купата у дома в зала „Младост“.

Малко по-рано през сезона момичетата на Стефан Михайлов спечелиха и Купата на България и така показаха тоталната си доминация в женския баскетбол през сезона.

В интервю за webcafe.bg американската звезда на Монтана Келиндра Закъри разкри, че ключът към успеха е вярата: „В края на деня всички сме професионалисти и трябва да си вършим работата. Просто вярваме в себе си!“.

Американката каза, че не знае дали ще остане в отбора, но призна, че любовта й към Монтана ще е нещо, което ще носи със себе си до края на своя живот.

Волейболистите на Монтана достигнаха финалните плейофни мачове в шампионата, въпреки че никой не ги включваше в сметките, защото клубът никога досега не беше играл на такъв етап от първенството. Загубиха от Добруджа (Добрич) и останаха с горчив привкус в устата, но пределно мотивирани догодина да довършат започнатото.

Добри в колективните спортове, а какво да кажем за индивидуалните?

Ивайло Иванов спечели наскоро бронзов медал от Европейското по джудо за мъже в Казан. На полуфинал той загуби от Хасан Халмурзаев, който взе златото. За бронза Ивайло се пребори с молдовеца Валериу Думиника.

Шампионатът бе квалификация за Олимпиадата в Рио, за която Ивайло Иванов вече има квота. Той има титла в категория до 81 кг на турнир от сериите Гранд шлем в Абу Даби (ОАЕ).

Друг спортен клуб от града се оказа също златен. Става въпрос за СК Бойни спортове.

Момчетата на треньора Николай Цоков станаха държавни шампиони по ММА в три категории: Денислав Станиславов (61 кг), Леонид Тодоров (70 кг) и Атанас Василев (120 кг).

На първенството, провело се в зала „Строител“ в Пловдив, Даниел Евгениев, друг състезател на клуба, стана шампион по граплинг ADCC в категория до 71 кг. А по-рано през годината дойде най-големият успех, когато Марио Маринов от СК Бойни спортове Монтана стана европейски шампион по жиу-житцу на провелото се в Лисабон първенство.

Там най-високо на стълбичката стъпи и треньорът Николай Цоков, който стана шампион на лилави колани.

Равносметките показват, че въпреки железните закони на спорта, винаги има изключения. И понякога колективът, непримиримата воля и задружността могат да победят парите, големите имена и самочувствието на грандовете. Тези успехи далеч надскачат футбола, баскетбола, волейбола и бойните спортове. Те надскачат спорта като цяло. Защото са пример за живота и за това, че да стартираш от губеща позиция няма нищо общо с това на каква позиция ще финишираш, не в състезанието, а в житейския си път.

Догодина не се знае какво ще се случи с Лестър – може да се срине, може и да затвърди успеха си. Не се знае и какво ще се случи с Монтана – има шанс да изпадне от футболния елит, а най-добрите състезатели в останалите отбори да напуснат.

Но златната страница в историята и на двата града остава. И в края на приказката пише, че „невъзможни неща няма“.

В галерията може да видите още за монтанските шампиони.