България почна със загуба в Световната лига

Радостин Стойчев започна със загуба начело на България Снимка: Getty Images
Радостин Стойчев започна със загуба начело на България

Българският национален отбор по волейбол започна със загуба 14-то си участие в Световната лига. В първия мач от първия кръг на груповата фаза нашите паднаха с 2:3 (25:21, 18:25, 21:25, 25:15, 10:15) от Германия. Двубоят бе и първи официален под ръководството на новия селекционер Радостин Стойчев.

Вторият мач между двата тима е утре, отново от 18,00 ч. в зала „Конгресна" във Варна.

Срещата днес оправда очакванията за труден и тежък сблъсък. В началото на двубоя Стойчев заложи на същия състав, който спечели двубоят с Куба точно преди седмица: Жеков, Николов, Казийски, Алексиев, Тодоров, Йосифов и либерото Владислав Иванов.

Заради обадилата се стара травма в кръста на Матей Казийски и все още невъзстановения след тежкия сезон в Италия Владимир Николов именно те бяха най-често заменяните волейболисти. Още в третия гейм Владо окончателно отстъпи мястото си на намиращия се в по-добро състояние Цветан Соколов.

В третия гейм се появи и младежкият национал Николай Пенчев. Европейският вицешампион за младежи се присъедини към представителния състав едва във вторник, но трябваше да замени колебливия Тодор Алексиев.

Най-резултатен за България бе Матей Казийски с 24 точки. За Германия с най-много се отчете Робърт Кром, който завърши с 14 точки.  Българите завършиха двубоя с по-малко блокади и по-малко директни точки от начален удар - съответно 11 и 4 срещу 13 и 8 за отбора на Германия.

Със спечелените два гейма нашите взеха все пак една точка, тъй като според регламента на световната федерация при загуба с 2:3 загубилият получава 1 точка, а спечелилият - 2.

В другите срещи от нашата група Русия записа две победи срещу Япония с 3:0 и 3:1 и с актив от 6 точки оглави класирането в групата