Фетел пак първи, Перес катастрофира тежко

В Монако Себастиан Фетел спечели 20-я си полпозишън във Формула 1 Снимка: getty images
В Монако Себастиан Фетел спечели 20-я си полпозишън във Формула 1

Световният шампион Себастиан Фетел спечели 20-ата си квалификация във Формула 1, след като записа най-бърза обиколка в битката за разпределение на стартовите позиции за Гран при на Монако, но сесията беше белязана от тежка катастрофа на дебютанта Серхио Перес.

Фетел взе петия си полпозишън от шест старта този сезон с време 1.13,556 минути за обиколка, постигнато в средата на последната част на квалификацията, като подобри с 0,441 секунди най-бързия тур на Дженсън Бътън.

По-малко от две минути и половина преди края на квалификацията Серхио Перес катастрофира тежко и това спря сесията за над 40 минути, докато екипите извадят мексиканеца от колата му и след това трябваше да възстановяват пораженията по предпазните огради.

Лекарите съобщиха, че Перес има сътресение на мозъка, но никой не потвърди, че е със счупен крак след тежката катастрофа.

В последните 2 минути нито един от пилотите на успя да подобри времената си, основно заради по-ниската температура на асфалта, който вече не държеше така добре гумите.

Така Бътън остана пред Марк Уебър и Фернандо Алонсо, а Михаел Шумахер изравни най-доброто си класиране в квалификация след завръщането му в спорта с пета стартова позиция,  а до него на трета редица ще е Фелипе Маса.

Люис Хамилтън беше най-бърз в първите две части на квалификацията, но се оказа големият губещ след катастрофата, тъй като червените флагове го хванаха в загряващата му обиколка със супер меките гуми на Pirelli, но без време.

В края Люис стигна до седмото място, като изпревари Нико Розберг и Пастор Малдонадо. Ако Перес се окаже достатъчно здрав, за да кара утре, той ще стартира от най-добрата позиция в кариерата си - 10-о място.

Виталий Петров за първи път тази година пропусна участие в третата част на квалификацията, а другият пилот на Renault Ник Хайдфелд остана едва 16-и.

Двамата пилоти на HRT не успяха да участват в квалификацията - колата на Витантонио Лиуци не беше оправена след катастрофата сутринта, а проблем в задното окачване остави Нараин Картикеян в бокса. Двамата нямат времена и може да не получат разрешение да стартират утре.