Шокиращ обрат в Дортмунд прати Олимпик (М) на 1/8-финалите

Валбуена бе най-радостният човек от Олимпик, след като вкара решителния гол срещу Борусия Снимка: Reuters

Олимпик (Марсилия) се класира за 1/8-финалите на тазгодишното издание на Шампионската лига, след като извървя пътя от ада до рая по време на гостуването си на "Сигнал Идуна Парк" в Дортмунд.

На французите им бе необходима победа в последния си мач от група "F", ако искаха със сигурност да си гарантират продължаване напред.

Тя стана абсолютна задължителна, след като от Гърция долитаха лошите новини за голове на Олимпиакос във вратата на играещия за нищо вече класирал се Арсенал.

От своя страна Борусия имаше тежката задача стигне до разгромен успех с минимум четири гола разлика, а освен това да се надява на победа на "топчиите" в Пирея.

Немският шампион тръгна отлично и след изстрел на Якоб Блашчиковски от няколко метра успя да поведе в средата на първото полувреме.

Резултатът бе удвоен в 32-ата, след като Хумелс би хладнокръвно отсъдената от Хауърд Уеб дузпа за брутално нарушение на Мбиа срещу Кел, който буквално бе нокаутиран и принудително бе заменен.

Гостите от Марсилия върнаха едно попадение в четвъртата минута от добавеното време, а развръзката настъпи след 85-ата, когато Андре Аею и Матийо Валбуена сътвориха сензационния обрат и класираха във фазата на елиминациите.

Пирова, но все пак престижна победа постигна гръцкият гранд Олимпиакос на своя "Георгиос Караискакис" с 3:1 срещу Арсенал. Това обаче стигна само за участие на 1/16-финалите във втория по сила турнир Лига Европа.

В смятания за един от дерби мачовете в последния кръг от груповата фаза на Лигата Челси набързо отказа Валенсия и го сломи с 3:0, проправяйки си път напролет.

Силен мач направиха Дидие Дрогба и Хуан Мата, като първият завърши двубоя с две попадения и една асистенция, докато вторият подаде за два от головете. Третото попадение пък бе дело на Рамирес.

В другата среща от група "E" Генк и Байер (Леверкузен) завършиха 1:1 и така немците отстъпиха първото място в крайното подреждане на Челси, което дава предимство при тегленето на жребия за по-нататък.

Детската градина на Барселона разгроми БАТЕ (Борисов) с 4:0 на "Камп Ноу" и приключи като безапелационен победител кампанията си в група "H".

Наставникът Хосеп Гуардиола даде почивка на над 90 % от своите звезди, за да ги подготви максимално добре за съботния титаничен сблъсък с Реал на "Сантяго Бернабеу".

По същото време Виктория (Пилзен) сътвори истински подвиг, достигайки до равенство 2:2 с Милан в последните четири минути на мача, а едно от попаденията бе дело на бившия защитник на Левски Давид Бистрон.

Актуалният носител на трофея в Лига Европа Порто ще има възможността да го защити, след като изтегли късата клечка група "G", завършвайки 0:0 със Зенит на "Ещадио до Драгао".

Най-голямата сензация в турнира досега АПОЕЛ (Никозия) си позволи първа загуба след 0:2 от закотвения на дъното в подреждането Шахтьор (Донецк).

Останалите осем мача от другите групи са в сряда вечер, като безспорният гвоздей от програмата е срещата между Базел и Манчестър Юнайтед.