Себастиан Фетел с рекорден полпозишън

Фетел подобри рекорда на Найджъл Менсъл от 1992 от 14 спечелени квалификации в един сезон Снимка: getty images

Световният шампион във Формула 1 Себастиан Фетел спечели рекордна 15-а квалификация за сезон 2011, след като вчера беше най-бърз в сесията за разпределение на позициите на стартовата решетка за Гран при на Бразилия.

Последният кръг от световния шампионат във Формула 1 е днес на пистата „Интерлагос" в Сао Пауло, като състезанието стартира в 18 часа българско време.

Фетел беше най-бърз във втората част на квалификацията, а в третата не остави никакъв шанс на съперниците си - в първата си бърза обиколка той беше с 0,25 секунди по-бърз от преследвачите си, а при втория си опит стана единственият пилот, който успя да слезе под 1,12 минути за обиколка - 1.11.918 мин.

Съотборникът му Марк Уебър остана на 0,181 секунди от него и допълни първата редица за Red Bull на старта, а зад тях останаха двамата пилоти на McLaren, като Дженсън Бътън беше по-бърз от Люис Хамилтън и сложи край на собствената си серия трудни квалификации в Бразилия.

Двамата пилоти на Ferrari Фернандо Алонсо и Фелипе Маса останаха пети и седми, разделени от Нико Розберг, който направи много силно каране и влезе във финалната част на квалификацията с второ време. Съотборникът му Михаел Шумахер не записа бърза обиколка в решителната част на сесията и остана десети.

Пред него са Адриан Сутил и Бруно Сена, който зарадва многобройните фенове на легендата Айртон Сена с място в Топ 10.

Другият бразилски пилот - Рубенс Барикело, също се представи силно в квалификацията и завърши 12-и, а неговият съотборник Пастор Малдонадо отпадна още в първата част на сесията.

Другите пилоти на Force India и Renault Пол ди Реста и Виталий Петров не успя да се доближат до представянето на своите колеги и останаха съответно 11-и и 16-и.

В дъното на класирането новината беше представянето на HRT, тъй като и двете коли на испанския тим се класираха пред болидите на Virgin, а обикновено е обратното, но това обещава интересна битка и за последните позиции днес.