Испания и Аржентина блестящи в контролите, резерви спасиха Англия в контролата срещу Египет

Питър Крауч получава поздравления от Уейн Рууни и Гарет Бари за изравнителния си гол Снимка: BGNES

Испания би Франция като гост с категоричното 2:0 и показа защо оглавява ранглистата на ФИФА и е смятана за фаворит на Световното първенство през лятото. Насред Париж испанците вкараха два гола за едно полувреме, макар и без звездите Шави и Торес в стартовия състав. Резултатът бе открит в 23-ата мин. от Давид Вия, който играеше сам в атаката, а преднината на гостите удвои защитникът Серхио Рамос след дълъг извеждащ пас на Шаби Алонсо в самия край на първата част.

През второто полувреме Висенте дел Боске опита по-офанзивен вариант, пускайки двама нападатели в лицето на Фернандо Торес и Дани Гуиса на мястото на голмайстора Вия и Давид Силва. До промяна не се стигна, а Франция пропусна последния си шанс за връщане в мача в 80-тата мин., когато Флоран Малуда удари греда след центриране на Джибрил Сисе. Денят бе голям за вратаря на испанците Икер Касияс, който изигра своя мач номер 102 с националната фланелка и се изравни с Раул Гонзалес, като пред тях е само Андони Субисарета със 126 срещи.

В другия сблъсък на гиганти вчера Аржентина победи с 1:0 като гост над стария си съперник Германия. Благодарение на технически по-надарените индивидуалности отборът на Диего Марадона взе превес. В 37-ата мин. крилото на Бенфика Анхел ди Мария направи фантастичен пробив през цялата защита на германците, с който напомни за своя треньор, но в крайна сметка удари гредата. В 45-ата мин. бърз пас на Ди Мария изведе Гонсало Игуайн сам в половината на немците, които бяха изпълнили корнер, и стрелецът на Реал (Мадрид) нямаше проблем да отбележи. Надеждите на Германия за изравняване бяха свързани с друг нападател в убийствена форма - Какау, който замени през второто полувреме Месут Йозил. Натурализираният бразилец на Хамбургер за малко да изпълни мисията си в 77-ата мин., но вратарят Ромеро отби мощния му шут от 30 метра.

В още един много интересен мач Холандия се наложи с 2:1 над САЩ, но победата на "лалетата" не дойде лесно. Те откриха резултата след дузпа на Каут в края на първата част и трябваше да чакат чак до 73-ата мин. за удвояване след комбинация на влезлите като смени Ван дер Ваарт и Хунтелаар. Известно утешение за амбициозните американци бе голът на защитника Боканегра за 2:1 в 88-ата мин.

Англия победи шампиона на Африка Египет с 3:1, но изживя тежки моменти, докато обърне резултата. През първото полувреме на фона на освиркванията на публиката на "Уембли" към доскорошния капитан Джон Тери въобще не личеше кой от двата отбора има претенции за световна титла и кой не се класира за ЮАР 2010. След грешка на защитника Матю Ъпсън бързият нападател на Борусия (Дортмунд) Мохамед Зидан откри резултата за гостите. Обратът през втората част дойде благодарение на резервите на Фабио Капело. В 66-ата мин. дългучът Питър Крауч изравни, а малко по-късно Шон Райт-Филипс направи добавка след шут на Джеймс Милнър. Вторият гол на Крауч в 80-тата минута бе от засада, но вече нямаше значение - 3:1 за Англия.