Секс контрол под въпрос: Кастер Семеня все още доминира в женския спринт

Това е южноафриканската звезда в бягането на 800 метра Кастер Семеня - световна шампионка от Берлин 2009 и сребърна медалистка от Олимпийските игри в Лондон през 2012 г.

На започващите следващата седмица игри в Рио тя е абсолютен фаворит, след като през последните месеци направи няколко страхотни бягания на 800 метра и даде силна заявка за златния медал в дисциплината на олимпийските игри в Рио.

Съществуват достатъчно прогнози, че тя може да подобри световния рекорд още сега.

Преди две седмици Семеня постигна най-добър резултат в света за сезона на 800 метра на турнира от Димантената лига по лека атлетика в Монако.

Времето от 1:55.33 е рекорд на турнира и на Диамантената лига като цяло, а с него Семеня подобри и близо 40-годишен рекорд на българката Николина Щерева.

Семеня обаче си остава меко казано противоречив атлет, определян като „тиктакаща бомба" заради своя интерсексуален статут.

Още през 2009 г. около нея се разради голям скандал, след като стана ясно, че джендър тестовете й показват както женски, така и мъжки полови белези. В продължение на близо година атлетката не се състезаваше, докато не станаха готови пълните резултати от теста за определяне на пола й.

В родината си Южна Африка тя получи огромна подкрепа, а сънародниците й изобщо не приеха обвиненията, че е нечестно тя да се състезава срещу жени.

През юли 2010 г. Кастер Семеня получи разрешение да се състезава отново, макар че резултатите от тестовете така и не бяха разкрити поради твърде личния им характер.

В началото след завръщането си, Семеня беше длъжна да взима добавки за потискане на тестостерона и това се отрази на резултатите й. През последната година ограничението отпадна и тя вече дава около шест секунди по-добро време - прогрес, за който безспорно принос има и настоящият й треньор, и редицата преодолени перипетии от страна на атлетката през последните години.

Интересното е, че на миналата лятна олимпиада, Лондон 2012, Семеня спечели сребърен медал, като остана зад рускинята Мария Савинова - един от уличените в допинг руски атлети и част от руската държавна програма за приемане на забранени стимуланти.

В края на миналата година Семеня вдигна сватба, като се врече във вярност на дългогодишната си приятелка Вайълет Расебоя на специална сватбена церемония в южноафрикански стил. Междувременно дебатът относно хиперандрогенизма в спорта става все по-актуален и по-деликатен, а Кастер Семеня е неговото лице.

Сложният въпрос е чии права трябва да бъдат по-защитавани - дали на малкото жени, които имат необичайно високи естествени нива на тестостерон и това им дава решаващо предимство в спорта? Или на болшинството атлетки, които нямат шанс срещу своите по-бързи и по-силни интерсексуални конкурентки?

Ако Кастер Семеня победи в Рио, а тя най-вероятно ще го направи, това ще е една от най-обсъжданите теми на тази Олимпиада.

#1 boris 01.08.2016 в 09:35:12

Според мен, проблемът не е в тази атлетка, а въобще в разделянето на спорта на "мъжки" и "женски". Това е нелепо и неправилно. Още повече, че това разделение е само в "аматьорския" спорт. Примерно в професионалния футбол няма такова нещо. Нито една точка от правилника на клубовете не прави разлика, дали играчите в даден отбор са мъже или жени. Всеки човек, за който селекционера е сметнал, че ще свърши работа на даден пост може да бъде титуляр, без значение от пола. Само в аматьорският футбол има пак разделение на "мъжки" и "женски" В професионалния бокс е същото - едно време когато Лейла Али пожела да са бие с Майк Тайсън, журналистите се разровиха, че няма никаква пречка в правилника на нито една от федерациите която да забранява такъв двубой. Просто мениджърите на двамата просто не се съгласиха да организират подобно нещо. Само в тениса, има такова разделение и не знам защо.

Новините

Най-четените