Арсенал прегази Порто по традиция, вятърът едва не отвя Байерн

Датчанинът Бендтнер се реваншира с хеттрик за пропуските си срещу Бърнли Снимка: SkySports
Датчанинът Бендтнер се реваншира с хеттрик за пропуските си срещу Бърнли

Арсенал смаза Порто с 5:0 и заличи пасива от един гол в първия мач от осминафиналите в Шампионската лига. Преди две седмици португалците бяха спечелили с 2:1. За четвъртфиналите се класира и другият фаворит за вечерта - Байерн. Колосът се клатеше сериозно насред ураганния вятър във Флоренция и загуби с 2:3 от "Фиорентина" реванша, но все пак продължи след домакинско 2:1 в първия мач.

На Арсенал  явно му върви срещу Порто. През миналия сезон в мач от груповата фаза на Шампионската лига лондончани разбиха същия съперник с 4:0, а сега дори подобриха постижението.

Бендтнер откри в 10-ата минута с добавка отблизо, а отгоре на всичко вратарят на гостите Елтон получи удар в главата. Атрактивният страж пази до края на мача с огромна цицина и видимо не бе в кондиция. Пак Бендтнер удвои след един от многото атрактивни пробиви на руснака Андрей Аршавин. При този гол остана съмнение за засада на датчанина.

През второто полувреме Самир Насри заби головото украшение на вечерта след слалом между трима защитници, пак Аршавин изведе Еманюел Ебуе за 4:0, а в добавеното време Бендтнер закръгли хеттрика си от дузпа.

Поражението на Порто не влиза в графата с изненади. Португалците гостуваха за седми път в Лондон и нито веднъж не са си тръгвали с резултат, различен от загуба. Но оптимизмът на гостите идваше от друга статистика - в 24 поредни случая "Порто" бе продължавал напред в евротурнирите, след като има преднина от първия двубой.  Не и този път.

Арсенал стига четвъртфинал в Шампионската лига за трети пореден сезон.  Купата в турнира остава голямата непостигната мечта на Арсен Венгер, а и на всички в клуба.

"Това показва колко бързо се променят нещата във футбола - коментира Венгер. - В събота Бендтнер изпусна куп положения, а тази вечер вкара три гола." При 3:1 срещу "Бърнли" в събота феновете на Арсенал дори освиркаха датчанина за пропуските му.

Във Флоренция черногорецът Стеван Йоветич наниза два гола, но те не стигнаха на Фиорентина да елиминира Байерн. Мачът се игра при ураганен вятър, дъжд и студ. Часове преди началото дори имаше съмнение дали съдията Ундиано Майенко ще позволи двубоя да започне.

Груба грешка на вратаря на  баварците Ханс-Йорг Бут позволи на Хуан Варгас да открие. Домикините тръгнаха вихрено напред през второто полувреме и Йоветич удвои. Черногорският талант, който ще застане на пътя на българските национали към европейското първенство бе вкарал на два пъти и срещу Ливърпул за победата с 2:0 в груповата фаза. При първото му попадение срещу Байерн остана съмнение за засада на Алберто Джилардино. По ирония на съдбата, преди две седмици баварците бяха вкарали победния си гол в първия мач след явна засада на Мирослав Клозе.

При 2:0 над Байерн надвисна страх от отпадане. А никой не реагира в тежки ситуации така както баварската машина. Холандският капитан Марк ван Бомел върна един гол, но пак Йоветич направи 3:1 и Флоренция замечта за четвъртфинал, нещо непостигано от 40 години.

За съжаление на италианците обаче Ариен Робен, изстреля едно торпедо и прати фаворита в следващата фаза. За "Байерн" цял мач игра 17-годишният ляв защитник Давид Алаба, който постави клубен рекорд като най-млад футболист, пуснат в турнира на шампионите.