Сблъсък на модели

Не, не става въпрос за конфликт между момичета от кориците на списанията Playboy и Maxim, а за моделите на развитие, които са избрали собствениците на ЦСКА и Левски.

Подходът към селекцията на двата вечни съперника в българския футбол е коренно различен, ако сравним съставите на двата отбора.

По традиция през последните години ЦСКА инвестира повече пари в трансфери и по два пъти годишно прави нов състав.

При Левски обикновено покупките са по-скромни, а в последно време покрай финансовата криза безпаричието определя политиката на клуба.

Ако обхванем периода от десет години назад във времето, който съвпада и с изгонването на Майкъл Чорни от България, след което бяха намалени разходите в Левски, ще видим че "сините" са далеч по-успешният клуб.

За последните десет години Левски има 5 титли (2001, 2002, 2006, 2007, 2009), 4 купи (2002, 2003, 2005, 2007), четвъртфинал за Купата на УЕФА през 2006 г. и участие в групите на Шампионската лига през 2007 г.

За същото време постиженията на ЦСКА са 3 титли (2003, 2005, 2008) и 1 купа през 2006 г.

От Левски не бяха особено активни на трансферния пазар дори и след милионните приходи от Шампионската лига през 2007 г., въпреки твърденията на собственика Тодор Батков, че са похарчени 3,4 милиона евро за бразилците Зе Соареш, Жоазиньо и Карлуш, мароканците Рабех и Бензукан и македонеца Тасевски.

Кротката трансферна политика на Левски на практика не се отрази на положението им във вътрешното първенство, но европейските провали срещу Тампере, БАТЕ, Жилина и Дебрецен показаха, че е необходима много по-сериозна селекция, за да е трайно конкурентен клубът на международната сцена.

Алтернативата на големите трансфери е инвестиция на пари, време и доверие в развитието на собствени кадри от детско-юношеската школа.

Всеки път в момент на криза се изважда тази тема, която винаги е актуална за обществеността. Традицията на клуба е да залага на свои юноши, какъвто е синият идол Георги Аспарухов - Гунди, както и едно от най-успешните поколения в историята - това от 80-те години начело с Наско Сираков и Божидар Искренов.

Затова и подобна политика е близка до сърцата на привържениците на клуба, които са готови да проявяват повече търпение и обич към юношите на Левски, отколкото към привлечени отвън футболисти.

В условията на безпаричие очевидно на ръководството му се налага най-сетне да прибегне до това отдавна отлагано подмладяване. В най-силния мач на Левски този сезон - победата над Славия с 3:0, взеха участие седем юноши на клуба: Димитров, Балтанов, Станчев, 32-годишният Йовов и влезлите като резерви Гаджев, Огнянов и Цачев. Поне засега подходът изглежгда правилен и дава психологическо, а може би и игрово предимство на "сините" преди дербито.

За разлика от скромната селекция на Левски през зимата, която се ограничи до безплатни или почти безплатни футболисти, ЦСКА отново направи скъпи трансфери, привличайки известни имена начело с румънския треньор Йоан Андоне.

Заедно с него дойдоха сънародниците му Флорентин Петре и Даниел Панку, привлечени от богатия руски клуб Терек. Македонският национал Игор Митрески и французинът Елио Гранден дойдоха като свободни агенти, но заплатите им са много високи за българските стандарти. Борис Галчев бе купен от Пирин в конкуренция именно с Левски, но "армейците" извадиха повече пари.

С освобождаването на седем играчи и продажбата на Иван Стоянов и Иван Иванов в Алания, на практика ЦСКА си сформира нов отбор за пролетния дял, а вечният съперник бе категорично бит на трансферния фронт.

Въпреки това, от ерата "Чорни" насам Левски не е имал претенции за хегемония точно там, а кой ще излезе победител в сблъсъка на коренно различните модели на селекция ще разберем в събота вечерта.

Новините

Най-четените