Това е то лошият навик. Знаят си хората, че ще минат между капките и не им пука. Винаги така е било, защо да не стане пак?
Разсъждението важи с пълна сила за футбола ни, където е обетованата земя на компромисите. БФС не сме да реши нищо радикално, освен когато казусът засяга Чапръчене или Сусурлево. Там няма кой да се разбунтува, та те едва събират по 11 играчи за мач, камо ли да имат фенове и гневни ръководители. Да не говорим за най-страшното - да имат лоби в медиите (тихо, да не чуе дяволът).
И тази зима си е класически пример за несмелата природа на хората от сградата на „Иван Асен II". Къде що имаше нарушения и завързани казуси, решенията са меки, половинчати и „сакън, да не обидим някой".
Рибата, както знаем, се вмирисва откъм главата. Футболът е на системи, след като явно президентът му Борислав Михайлов редовно вдига високо кръвно, когато има да се решава някой въпрос. Ами така де, в духа на традициите, които се коват в това размирно време в държавата, а и след като има от кого да види...
Човекът отдавна е оте... (лоша дума, нецензурна) да ходи по мачове, щото щели да го псуват. Чудесен пример, това е ясно - първият човек в играта сам дава тон да не се ходи на стадионите. Дали менторът му в УЕФА Мишел Платини не е всеки уикенд в различна точка на Европа, независимо дали местните го обичат или не? Французинът дава интервюта през 20 дни по всеки горещ въпрос във футбола. Боби е поел отговорност за последен път, когато е избрал коя вратовръзка да си сложи за конгреса.
Та шефът има способности, достойни за супергерой. Потъва някъде винаги, когато става напечено и напрежението се вдигне като сметка за ток през януари. Зимата беше сравнително постна, но пак имаше случаи с водещи клубове. Лудогорец се запъна да пусне Мирослав Антонов в Славия, въпреки че не го използва. Наглед работа за 2-минутен разговор по телефона между Венци Стефанов и Домусчиев. „Нали не ви трябва, дайте го". „Ок", и толкова.
Но не - стана казус. Крадяли го, той пък бягал, те пък били робовладелци. Чуха се тежки обвинения, както и традиционните нападки към БФС. В духа на времето, Боби вдигна кръвно, скри се, не казва думичка и остави хорицата в централата да кършат пръсти. Те се чудят как да угодят на всички, ама все пак преимуществено на по-големия.
ЦСКА получи лиценз на стадиона си, който си е същият като преди година. Сложени са едни дограми отпред на фасадата, които, с извинение, променят оная работа на съоръжението. Нито по трибуните има по-голяма безопасност със стърчащите железа и бетонните сектори, нито дори седалките в сектор „В" са подменени, а са си същите от времето на Мултигруп. „Армията" обаче взе лиценз за час-два, въпреки че процедурата е нагледно описана и отнема поне 72 часа. Подписи от две министерства - на спорта и регионалното развитие, обстоен доклад от общинската комисия, заседание на лицензионната комисия на БФС... Час след инспекцията на сайта на ЦСКА вече се хвалеха с лиценз. Абсурдно е да бъде придвижен въпросът толкова бързо, чисто технически. Куриозът е, че с право от клуба биха казали - с какво е по-лоша „Армията" от стадионите в Своге и Перник. Отговорът е - не е, но и трите стадиона не бива да се лицензират. Всичко обаче е в името на компромиса, да не става революция. По същата логика и полуразбитият стадион на Левски ще приема мачове, за да не се обидят някои ръководители на някои „учреждения" с ключова важност в държавата.
Така е открай време в БФС. Тихомълком си затвори очите и за нарушението на собствените му правила и остави Етър да домакинства в Сливен. Незаконно, защото клубът е регистриран във Велико Търново, което не му дава право да приема мачове извън областта, ако не е наказан. Да, но и тук се намери компромис. Никога не бихме си помислили, че е заради влиянието на един вицепрезидент на БФС, чиято база използва сега Етър срещу съответното заплащане. Човекът взе парите, каза „може" и ... стана. А този пък герой от миналото колко често взе да вдига кръвно, отакто не е във властта и го съдят за какви ли не злоупотреби...
Но, млъкни сърце. Важното е да няма скандали. Че току виж кръвното скочило нагоре.