Защо Стилиян е идеален за Ливърпул?

Вчера излезе новината, че мениджърът на Ливърпул Рой Ходжсън се интересува от капитана на националния ни отбор Стилиян Петров и е готов да даде за него 7 милиона паунда. Това би трябвало да радва всички българи.

Преди две години преминаването на Димитър Бербатов на "Олд Трафорд" породи всенародна радост, но впоследствие той стана масово хулен у нас и мнозина дори смятат, че той не става за такъв голям отбор.

Затова нека пренебрегнем всички патриотични чувства и да видим дали Стенли наистина е добър вариант за "мърсисайдци" и ще има ли водеща роля на "Анфийлд", ако заиграе там. За целта трябва да си отговорим на няколко въпроса.

Каква е ролята на българина в сегашния му клуб Астън Вила ?

Освен дефанзивните функции, с който е натоварен Петров, той изпълнява и доста градивни и спада към един от трите типа плеймейкъри на Острова:

1. Първият вид такива играчи са от рода на Анелка за Челси и Тевес за Манчестър Сити. Те стоят дълбоко в половината на противника, използват цялата ширина на терена и тяхната роля е определяща за развръзката на атаките.

2. Вторият вид плеймейкъри е от класическия тип. Тези футболисти стоят около централната линия и от там дирижират играта на съотборниците си. В Англия тези играчи не са предпочитани, защото са бързо и агресивно пресирани и атакувани от противниците и в повечето случаи разполагат с 1-2 секунди време за отиграване на топката. Все пак такива има и това са например Модрич в Тотнъм и Фабрегас в Арсенал.

3. Последният тип плеймейкъри действат близо до своето наказателно поле, получават топката директно от централните защитници, имат достатъчно време и пространство да се обърнат, да видят цялото разположение на съотборниците им по терена и да композират от дълбочина атаката на тима. Такъв футболист е именно Стилян Петров. Той изпълнява подобна роля и в българския национален отбор.

Има ли нужда новият Ливърпул от такъв тип футболист ?

Категорично да! Във Фулъм Рой Ходжсън утвърди системата 4-5-1. Рафа Бенитес използва същата в Ливърпул, само че стиловете на двамата доста се различават. Първият набляга на играта в защита, известна е неговата практика на тренировки атакуващите играчи да са винаги повече от дефанзивните, за да могат те да свикнат безпроблемно да разиграват топката в близост до собствената си врата. Нападението се гради постепенно, като топката се подава на най-близкия съотборник.

Във Фулъм ролята на връзка между защитата и останалите играчи се изпълняваше от Дани Мърфи и на практика той имаше функциите на плеймейкъра, който сега се търси и в Ливърпул.

Когато Чаби Алонсо играеше на "Анфийлд" почти всяка атака на мърсисайдци започваше от него и мнението на специалистите на Острова беше, че Ливърпул практикува най-атрактивния футбол във Висшата лига. След трансфера на испанеца в Реал (Мадрид) Бенитес така и не намери негов достоен заместник. Сега Ходжсън търси такъв в лицето на Стилян Петров.

Защо Стенли е идеален за Ливърпул?

След като изведе скромния Фулъм до финал в Лига Европа, Рой Ходжсън е най-уважаваният английски мениджър в момента и за да запази тази си репутация, той трябва бързо да постигне положителни резултати с Ливърпул, с които да спечели доверието не само на феновете, но и да върне мотивацията в този толкова обезверен състав. В рамките на първите пет мача от новия сезон "бийтълсите" се изправят срещу Арсенал, Манчестър Сити и Манчестър Юнайтед и тези срещи могат да са определящи за амбициите на клуба в новото първенство.

Ясно е, че Рой търси халф с опит във Висшата лига, който да избегне периода на адаптация. А Стенли е именно такъв играч - боец на терена, при когото няма слаба или силна форма, защото винаги се раздава докрай.

През миналия сезон българинът игра и два мача на "Уембли": финал за Карлинг Къп и полуфинал за Купата на ФА, което допълнително е увеличи опита и класата му.

Новините

Най-четените