4+1 най-интересни "малки финали"

Чернокожият Жан Тигана бе изумителен техничар и белгийците усетиха това на свой гръб на Мондиал`86 Снимка: Getty Images

Само след няколко часа Германия и Уругвай излизат на ст. "Нелсън Мандела Бей", за да решат съдбата на бронзовите медали от ХХІХ световно първенство по футбол. "Малкият финал", както наричат двубоя за 3-4 място, е смятан от мнозина за безсмислена традиция, в името на която на терена излизат два демотивирани отбора. Историята обаче учи, че невинаги това е вярно и нерядко се случва освободените от напрежение съперници да поднесат истински спектакъл. Събрахме за вас петте (или 4+1) най-интересни мачове за бронза.

5. Югославия - САЩ ?:? (1930)

Този мач е интересен най-вече с мистерията, която го обвива. Според официалната статистика на ФИФА такава среща изобщо не се играла, а САЩ за обявени за трети в крайното класиране заради по-добрата си статистика в предишните мачове. Въпреки това в бюлетин на футболната централа от 1984 г. пише, че е имало такъв двубой и е завършил 3:1! Легендата гласи, че югославяните са си заминали по-рано и, за да се играе срещата, вместо тях съперник на американците е бил местен клуб от Уругвай... Може би само октоподът Паул знае каква е истината...

4. Турция - Южна Корея 3:2 (2002)

10,8 секунди! Само толкова бяха нужни на Хакан Шукур да измъкне топката от капитана на домакините Хонг Мюнг-Бо и да отбележи най-бързия гол в историята на световните първенства! Ли Юл-Йонг изравни скоро след това с великолепно изпълнен пряк свободен удар. До края на първата част Шукур изведе два пъти на голови положения колегата си в атака Илхан Мансъз, който не пропусна, а попадението на Сонг Чонг-Гуг в добавеното време в края на мача бе малка утеха за Корея.

3. Италия - Англия 2:1 (1990)

Едни от най-силните и атрактивни формации на двете страни за всички времена се срещнаха в мача за трето място, който категорично засенчи с класата си финала Германия - Аржентина (1:0), игран на следващия ден.

Рядко "Скуадра адзура" е била толкова офанзивно настроена, колкото на домашния си мондиал през 1990 г. И нямаше как да не е такава, след като разполагаше с майстори в нападение като Роберто Баджо и Салваторе Скилачи, а на пейката своя шанс чакаха не по-малките звезди Джанлука Виали и Роберто Манчини! Италианците загубиха полуфинала нещастно с дузпи след равенство с най-непривлекателната Аржентина на всички времена.

Срещу себе си домакините имаха една много силна Англия, на върха на чиято атака бе голмайсторът на миналия мондиал Гари Линекър, подкрепян от 24-годишния талант Дейвид Плат (другата новоизгрялата звезда Пол Гаскойн бе наказан за натрупани картони). Аналогично и гордите албионци бяха отпаднали на полуфинала с дузпи от бъдещия шампион Германия.

Въпреки огромната умора от 120-минутните мачове двата отбора показаха огромна стръв за победа. Изглеждаше, че нещата отиват отново към продължения, но в 71-ата мин. Роби Баджо се възползва от груба грешка на вратаря ветеран Питър Шилтън и изведе отбора си напред. Малко по-късно Плат изравни с глава, но в 86-ата мин. Тото Скилачи спечели дузпа, която му донесе и голмайсторската корона на първенството.
Мачът се помни и с крилатата фраза на английския коментатор Джордж Хамилтън: "Ако това не е засада, аз съм китаец!", секунди преди да бъде отменен нередовен гол на Никола Берти.

2. Франция - Белгия 4:2 след продължения (1986)

В отсъствието на наказания си лидер Мишел Платини "петлите" се срещнаха с "червените дяволи", водени от мощния нападател Ян Кулеманс. Именно той откри резултата с първото си докосване до топката в 11-ата мин. Още до почивката Франция отвърна с голове на Жан-Марк Ферери и бъдещия носител на "Златната топка" Жан-Пиер Папен. Нико Клаесен докара нещата до продължения, но белгийците бяха играли по 120 минути и на осминафинала със СССР, и на четвъртфинала с Испания, решен с дузпи. Възползвайки се от умората на противника си, "петлите" вкараха два пъти чрез Бернар Женжини и Мануел Аморос (от единайсетметров удар).
Срещата се помни и с любопитната случка, когато след мача белгийският защитник Ерик Геретс подарява горнището на анцуга си на привърженик на отбора, забравяйки че медалът му за четвъртото място остава в джоба на дрехата.

1. Полша - Франция 3:2 (1982)

И четири години по-рано французите също са без звездата си Платини, който е наказан за натрупани картони. Няма го и брутално контузеният защитник Патрик Батистон, на когото вратарят на Германия Тони Шумахер бе избил с крак няколко зъба на полуфинала. Само два дни след тъжната загуба с дузпи Рене Жирар извежда "сините" напред в резултата. В може би най-вълнуващите 6 минути на световните първенства поляците обаче  обръщат резултата до 3:1. След като Анджей Шармаш разстрелва от воле вратаря на Сент Етиен Жан Кастанеда в 40-ата мин., в 44-ата Щефан Майевски бележи с глава след ъглов удар. Веднага след подновяването на играта Януш Купчевич с виртуозно изпълнен фаул от малък обезпечава втория бронзов медал на страната си след 1974 г. Голът на Ален Куриол в края на мача за 3:2 остава само почетен.