Величествен Везенков не стигна на Олимпиакос в инфарктния финал на Евролигата

Величествен Везенков не стигна на Олимпиакос в инфарктния финал на Евролигата Снимка: Getty Images

Александър Везенков изигра поредния си велик мач, но неговият Олимпиакос загуби инфарктно финала на Евролигата.

Гърците отстъпиха със 78:79, след като допуснаха кош 3 секунди преди края.

Легендата Серхио Люл реализира решаващата стрелба за "белите", които стъпиха на европейския връх за рекорден 11-ти път.

Безспорният №1 в мача обаче беше българинът Везенков, който направи едно от най-силните индивидуални представяния във финал на Евролигата.

Той завърши с 29 точки, 9 борби, 4 асистенции и един чадър.

Така сънародникът ни изравни вечния рекорд на Шейн Ларкин за най-много отбелязани точки във финален мач в най-престижния евротурнир.

При стрелбата си най-полезният играч на сезона регистрира 9/13 от зоната за две точки, 2/8 от тройката и 5/5 от наказателната линия за коефициент на полезно действие от 34.

Олимпиакос започна много силно големия мач и стигна до преднина от 22:12.

След първите 10 минути игра резултатът беше 24:17, а Везенков вече беше нанизал 9 точки.

Постепенно обаче Реал намаляваше изоставането си, а Серхио Родригес се включи много силно от скамейката и допринесе за пълния обрат. Реал дръпна с 5 т. малко преди края на втората четвърт, а полувремето дойде при 45:45.

Везенков играеше без смяна и отново поведе тима си, който натрупа 4 т. преднина след края на третата четвърт.

Българската звезда се разписа и от тройката, а тимът му поведе с 68:61 8 минути преди края, но тогава Реал отново показа способността си да прави късни обрати.

Тройка на Родригес намали изоставането на Реал за 77:78, а единственият кош на Серхио Люл, който се оказа и решаващ, дойде 3.2 секунди преди сирената.

В последното нападение Слукас пропусна и мечтата на Олимпиакос угасна.

За гръцкия тим предстоят плейофите в местното първенство, където трябва да бъде защитена титлата.

След края на сезона пък остава възможността за трансфер на Везенков в NBA.