От много години властите в САЩ се опитват да сложат край на съществуването на "Монголите" (The Mongols) – клуб на мотористи, който според представители на полицията и прокуратурата е сред най-опасните криминални организации в цялата страна.
Опитвано е какво ли не – в клуба са внедрявани агенти под прикритие; повдигани са обвинения срещу негови членове - от търговия с наркотици, през пране на пари до убийство; организирани са масови арести, които завършват с множество самопризнания, включително и от бивш президент на клуба.
Въпреки всичко след десетилетия опити властите се провалят в опита си да постигнат това, което считат за основна цел – да получат контрол над логото на "Монголите". Става дума за рисунка на мускулест мъж, наподобяващ Чингиз Хан, но със слънчеви очила, който управлява мотор, а в едната си ръка държи меч.
Прокурори са на мнение, че най-големият им шанс досега се крие в дело по обвинения за рекет, което се гледа в съд в Ориндж Каунти, Калифорния. Целта на обвинителите е да се доберат до интелектуалната собственост на "Монголите" чрез закон за отнемане на имущество. Той позволява отнемането на такова имущество, което е било използвано при извършването на престъпление.
Но как може една емблема да е толкова важна?
Според прокурорите това да отнемат знака ще лиши клуба от неговия "обединяващ символ" - символичното знаме на мотористите, под чиято закрила групата мародерства.
Един от прокурорите коментира още в началото на делото, че ако планът им успее, полицията ще може да спре всеки член на "Монголите" и "буквално да свали якето му от гърба му", защото логото е изобразено там. Въпреки това правни експерти се съмняват, че планът ще проработи, тъй като емблемата е регистрирана търговска марка на организацията и няма как да бъде отнето чрез закона за имуществото.
Самите "Монголци" също са учудени. Логото – което също така се нарича кръпка – покрива якетата, елеците, тениските и мотоциклетите на стотици членове на клуба. Същевременно обаче някои от тези членове са татуирали логото върху вратовете, ръцете и главите си. Сегашният президент на организацията Дейвид Сантилан с право пита как ще бъде регулирано това.
За мотористите емблемата е изключително важна – тя е символ на принадлежност и начин да изглеждат корави. Някои от членовете са прекарали месеци и дори години в опити да се докажат, преди да получат правото да носят изображението.
Логото на "Монголите", подобно на тези на други клубове, е запазена търговска марка в Патентното ведомство на САЩ, а мото клубовете упорито бранят своите отличителни знаци от неоторизираното им използване.
Друг клуб – Hell's Angels (Ангелите от Ада) – дори завежда няколко дела срещу корпорации като Disney, Amazon и Toys "R" Us, заради използването на добре познатия им символ – череп с каска с криле. Клубът печели повечето от тези дела, а осъдените компании е трябвало да изтеглят от пазара свои продукти с емблемата и да ги унищожат.
Същевременно е факт, че "Монголите" имат доста сериозна история на спречквания с представители на закона. Групата е създадена в Монтебело, Калифорния, през 1969 г. Има около 1000 членове в САЩ, повече от които са латиноамериканци. Повече от половината членове на клуба са базирани в Калифорния, макар наскоро нови 11 клона да са били открити и в щата Тексас.
През 2012 г. Кристофър Аблет, за когото се подозира, че е член на клона на клуба в Модесто, Калифорния, е осъден на доживотен затвор. Присъдата е за извършеното през 2008-а убийство на президента на клона на "Hell's Angels" в Сан Франциско – Марк Гуардадо. Друг член на "Монголите" - Дейвид Мартинез, през 2014 г. е обвинен в убийството на полицай.
21 членове и съмишленици на клон на "Монголите" в Тенеси са арестувани през юни 2018 г. и са им повдигнати множество обвинения – рекет, убийство, отвличане и обир.
Същевременно "Монголите" твърдят, че не са криминална организация и че подобни престъпления в голяма степен са дело на бивши членове, които вече не са част от клуба.
Защитават се и с твърдението, че някои насилствени прояви са извършени при самозащита или в защита на други. Описват групата като братство, което има конституционното право да носи кръпката. Според адвоката на мото-клуба делото за емблемата е опит на всички членове на "Монголите" да бъде призната вина за извършване на престъпления само заради принадлежността им към групата. Адвокатът – Джоузеф Яни, определя случаят като един от най-абсурдните, които правителството е водило.
Прокурорите обаче са на друго мнение. Според тях "Монголите" извършват противозаконни актове и плашат обществото, обединени именно от своята емблема.
Опитите държавата да придобие контрол над изображението започват още през 2008-а. Всичко започва с дело срещу 79 членове на мото-клуба, 77 от които се признават за виновни по повдигнатите им обвинения. През следващите години борбата за правата над патентованото лого на "Монголите" става причина за различни интепретации на закона за интелектуалното право, води до това съдии да отхвърлят свои собствени решения, както и до объркване дори за това кой всъщност притежава емблемата – клубът или неговият президент.
Случаят не е уникален. Такъв има и в щата Мичиган, където прокурори се отказват от опитите си да отнемат логото на клуба "Devils Diciples" (Последователите на Дявола). Това става по време на дело, в което шестима членове на клуба са обвинени за трафик на наркотици, хазарт и други престъпления. Оказва се обаче, че човекът, който държи правата над емблемата, не е сред обвинените.
Има и друг проблем. Адвокат на клуба пише писмо на прокурорите, в което обяснява, че ако правителството придобие собственост над запазената марка (логото) ще се стигне до невъзможна ситуация, защото собствениците трябва периодично да показват, че марката все още активно се използва за целта, за която е била регистрирана.
С други думи, освен ако правителството няма намерение да си създаде и ръководи свой собствен мотоциклетен клуб, няма как да отговори на законовото изискване.
Прокурорите в Лос Анджелис обаче не се отказват в опита си да отнемат това, което обединява "Монголите". Още през 2013 г. те повдигат нови обвинения срещу членове на клуба и отново искат да получат правата над логото. Очаква се делото да продължи още няколко седмици.
А за "Монголите" това дело е тест. Президентът им коментира, че ако правителството отнеме тяхната емблема, следващи ще са останалите мото-клубове в Щатите.