Денят 0. Така в Кейптаун наричат датата, за която мрачните прогнози предвиждат окончателното пресъхване на водата може тотално да пресъхне в града.
Експертите вече виждат в града пример за една от новите кризи, които вече заплашват света през XXI век - засушаването.
Сега, освен ако не се случи някакво чудо, Кейптаун, който е известна туристическа дестинация и второ по големина икономическо средище в Южна Африка, ще стане първият голям град, останал без питейна вода. А тази дата наближава с опасна скорост.
В момента в Кейптаун има обявено бедствено положение. Властите издадоха инструкции към 4-милионното население на града да намали дневните ограничения от 87 литра до 50 литра на човек. Хората там вече се редят на опашки с туби и шишета и оставят тоалетните си непочистени, а виден местен политик определи мръсната коса като символ на сушата.
Причината за бедственото положение е засушаването в последните няколко години насам, което доведе до все по-засилено изпразване на язовирите, които осигуряват водата за града. А Денят 0, когато водата в тях ще падне под критичните 13,5% се очаква с ужас. Според експертите това ще се случи някъде между 16 април и средата на май.
Кризата в Кейптаун обаче напомня колко крехка е ситуацията с водните ресурси на Земята.
Макар 70% от повърхността на планетата да е покрита с вода едва 3% от нея е годна за питейни нужди. Повече от 1 млрд. души нямат достъп до вода, а 2,7 млрд. души имат подобен проблем поне веднъж в годината.
Според прогнозите на ООН до 2030 година търсенето на прясна вода ще надвишава с 40% доставките, като причината са комплексни - климатични промени, човешка дейност и увеличаването на населението.
Според компанията за пазарни изследвания Deloitte, за да се преборят с опасността от сушата, африканските градове имат нужда от по-добър план в тази насока и от солидни инвестиции в инфраструктура.
"Кейптаун няма да бъде единственият град на континента, който ще страда от значителен недостиг на вода", коментира експертът по инфраструктура в компанията Жан-Пиер Лабушан. Според него засилената селска и градска миграция е затруднила доброто планиране и разширяването на инфраструктурата в много африкански градове достатъчно бързо, за да отговорят на растящия брой хора.
И ако човек може да си помисли, че засушаването и липсата на питейна вода е проблем, който засяга само страните от третия свят, фактите показват друго.
BBC изброява 10 многомилионни градове в света, които са застрашени от подобна безводна съдба.
Сао Пауло, Бразилия
Финансовата столица на Бразилия и един от 10-те най-населени градове в света премина през подобна на Кейптаун съдба през 2015 г., когато резервоарите му паднаха под 4%. В разгара на кризата градът с над 21,7 милиона жители имаше по-малко от 20 дни водоснабдяване и полицията трябваше да придружава водоноските, за да предотврати грабежите.
Основна причина за кризата тогава отново беше засушаването, обзело страната, но от ООН отбелязаха, че сериозна вина има и липсата на качествено планиране и инвестиции.
Кризата свършва през 2016 г., в началото на 2017 г. обаче кризата отново започва да се заражда, като запасите от вода намаляват отново.
Бангалор, Индия
Възходът на Бангалор като един от най-големите световни технологични хъбове беляза изключително засилено строителство в града. Това обаче изправи градската управа пред тежка борба за управление на градските системи за водоснабдяване и канализация.
За да се влоши допълнително ситуацията, градската водопреносна мрежа има отчайваща нужда от подмяна, а според докладите на индийското правителство Бангалор губи над 1/2 от питейната си вода заради този проблем.
Към това се прибавя и един от огромните проблеми на Индия - замърсяването на водата. 85% от водата около града може да се ползва на практика само за напояване и за индустриални нужди. И нито едно от околните езера няма вода, подходяща вода за пиене или за къпане.
Пекин, Китай
Пред криза е изправена и столицата на Китай. Там в момента живеят около 21 148 000 души, които обаче имат ограничен достъп до чиста вода. И тук, както в Индия, замърсяването е сериозен проблем. Освен това страната, която приютява 20% от световното население, разполага само с около 7% от питейната вода.
Властите в страната предприемат действия и изпълняват проекти за съхраняване на водните ресурси, в които се включват и образователни програми и високи цени на водата за тежката индустрия.
Кайро, Египет
Някога люлка на човешката цивилизация и житница на империи, градът по делтата на река Нил сега е изправен пред водна криза. Реката е източник на 97% от водоснабдяването на града. Според Световната здравна организация обаче Египет се нарежда сред челните места, когато става въпрос за смъртност от замърсяването на водата, като прогнозите са, че тепърва ще се влошава ситуацията.
Джакарта, Индонезия
Подобно много други градове на брега на океана, Джакарта също е заплашена от повишаването на нивото на световния океан. Човешките действия са направили обаче този проблем за индонезийската столица значително по-сериозен. Тъй като по-малко от половината жители на 10-милионния град имат достъп до водоснабдяване, незаконното изкопаване на кладенци е широко разпространено. Това обаче разрушава самите подпочвени басейни под града и ги пресушава.
Това, на свой ред, поставя около 40% от града под морското равнище и повишава неимоверно рисковете от наводнения.
Москва, Русия
Една четвърт от световните резерви за прясна вода са в Русия, но страната е засегната от сериозен проблем със замърсяването, наследство от индустриалното минало на СССР.
Това е особено тревожно за Москва, където водоснабдяването зависи 70% от повърхностните води. Официалните регулаторни органи признават, че 35% до 60% от общите резерви за питейна вода в руската столица не отговарят на санитарните стандарти
Истанбул, Турция
Според официални данни на турското правителство страната е технически в състояние на воден стрес, тъй като за 2016 г. на глава от населението е паднало под 1700 кубически метра. Местните експерти предупреждават, че към 2030 г. ситуацията може да се влоши до откровен недостиг на вода.
През последните години тежко населените райони като Истанбул (14 милиона жители) започнаха да изпитват недостиг в по-сухите месеци. Данните показват, че в началото 2014 г. нивата на язовирите, снабдяващи града с вода са намалели до по-малко от 30% от капацитета им. Сега ситуацията относително е под контрол, но една малко по-продължителна суша може да вкара Истанбул във водна криза.
Мексико сити, Мексико
Липсата на вода не е нищо ново за голяма част от жителите на 21-милионната столица на Мексико. Едно на всеки пет домакинства в града има вода само за по няколко часа седмично, а още 20% имат течаща вода само през част от денонощието.
Градът внася около 40% от водата си от далечни източници, но няма мащабна операция за рециклиране на отпадъчни води. Загубите на вода поради проблеми във водопреносната мрежа също са сериозен проблем, който води до около 40% разхищение на водата.
Лондон, Великобритания
На фона на цялостната представа за британската столица като вечно дъждовен град, идеята, че и там има може да има недостиг на вода, звучи някак странно. И въпреки това подобен проблем има. При средни годишни валежи от около 600 мм на квадратен метър, което е по-малко от средното за Париж и около два пъти по-малко от средното за Ню Йорк, Лондон черпи 80% от водата си от реките (Темза и Лиа).
Според властите в града Лондон наближава капацитета си и е вероятно да има проблеми с доставките до 2025 г. и "сериозен недостиг" до 2040 г.
Маями, САЩ
Въпреки че американският щат Флорида не може да се оплаче от засушаване и от липса на валежи, проблем в Маями с водата има и причината за това е човешка грешка. Проектът от началото на 20-ти век за отводняване на близките блата край града е довел до сериозен непредвиден резултат - водата от Атлантическия океан е замърсила основния източник на прясна вода.
Въпреки че проблемът е открит през 30-те, морската вода все още се пропуска. Причина за това е нарастващото с все по-бързи морско равнище, което през последните десетилетия нарушава подземните отбранителни бариери на подземните водоеми на Маями. Това влияе както на големия град, така и на околните населени места, които също трябва да внимават с питейната вода.
че кой пие вода бе хора? водата съдържа бактерий...