Докато ЕС се колебае, Китай настъпва на Балканите

Решението на ЕС да отложи началото на преговорите за членство на Албания и Северна Македония се случва в най-неудачния момент.

Докато Брюксел се колебае, китайската програма "Един пояс, един път" предлага привлекателна алтернатива пред страните, които започват да губят надежда в безкрайното чакане пред входната врата на ЕС.

Доскоро Китай беше синоним на евтината некачествена имитация на скъпите западни стоки. В съвременна Черна гора обаче той се свързва с огромните кранове и гигантски бетонови колони на високия 200 метра мост над река Морача. Проектът е част от амбициозния план за построяване на магистрала от Адриатическото крайбрежие до границата със Сърбия. Той се управлява от Китайската корпорация за изграждане на пътища и мостове, като парите са осигурени от китайската Exim Bank.

Така изглежда "Един пояс, един път" на практика: китайски изпълнители усвояват евтино китайско финансиране.

Както в Черна гора, така и сред останалите страни в Западните Балкани, китайската инвестиционна "инвазия" не се свързва с неприятни исторически спомени, а само куфарчета, пълни с пари. За разлика от Китай, на "Запада" се гледа с подозрително око заради столетната традиция на намесата му в местната политика, а в по-съвременен план - чрез ЕС - на големи обещания, които никога не се сбъдват.

Скъпоструващият проект за магистралата в Черна гора не е приет еднозначно от хората, но критиките са отправяни към националното правителство, а не към китайската страна. Както казва един от инженерите, които работят по обекта: "ЕС и без това нарежда на нашите политици как да гласуват и какво да говорят. С Китай ще е същото, само че по други теми".

Черногорците са преобладаващо проевропейски настроени, но търпението им се изчерпва. Недоволството им е насочено към собствения им политически елит, а не толкова към Брюксел, но в по-общ план всички са гневни от липсата на промяна и от неизпълнените ангажименти.

Тези настроения са разпространени из всички страни от Западните Балкани.

Разочарованието от бавната евроинтеграция излиза на преден план при всеки опит за разговор около интересите на Китай в региона - както в Северна Македония, така и в Босна и Херцеговина, дори и в Албания, която е особено активна в намерението си да стане член на ЕС.

Мнозина от местните жители са изгубил надежда, че ще има резултати, инвестиции или увеличаване на работните места в краткосрочен план. Бъдещето е непредвидимо, но ЕС вече не е толкова привлекателна перспектива, колкото някога е била. Парите от европейските програми са налице, но достъпът до тях е прекалено труден.

Чия е вината за това положение, вече няма значение. Проблемът е, че все повече хора се чувстват пренебрегнати и разочаровани. Дори след разпада на Югославия, последван от ужасяващо етническо насилие и икономическа катастрофа, имаше надежда за подобряване на живота. Сега има просто стагнация.

Поради отсъствието на ЕС в региона Пекин си позволява да действа свободно в своеобразния вакуум. Китайското правителство предлага финансиране без обвързване със странични критерии, като проектите се изпълняват на принципа на взаимното зачитане. За разлика от Брюксел, Пекин не поставя политически условия или безупречни финансови отчети.

Както у дома, така и в чужбина, Китай поставя приоритет върху инфраструктурното развитие, а не върху "подробности" като политически реформи или защита на човешките права. Офертата към Балканите е повече от интригуваща: изграждане на големи обекти от национално значение, които ЕС не би докоснал с пръст, като въглищни електроцентрали в Босна и Сърбия, магистралата в Черна гора и др.

Ако Русия стои от едната страна, а Европа - от другата, Западните Балкани започват да гледат на Китай като на възможен трети път.

Китай не може да предложи алтернатива на европейската интеграция, общия пазар, свободната търговия и движение на хора. Не може да се сравнява с ефектите от вътрешноевропейските инвестиционни програми. Но присъствието на Пекин в региона е нещо ново. Китай е богат, вдъхва оптимизъм за бъдещето и пробива във всички ниши, които Брюксел е отворил между очакванията и реалността.

Северна Македония трябваше да преживее смяна на името си, за да умилостиви Гърция и да отвори път към бъдещото членство в ЕС. На пръв поглед, символичният компромис изглежда лесен, но зад разрешаването на десетилетния диспут между двете страни е натрупано огромно емоционално напрежение.

Докато Китай вече строи две автомагистали в Македония през компанията "Синохидри", огромен брой от местните жители се оплакват от решението на правителството на Зоран Заев за смяната на името. Кабинетът на СДСМ предприе ход, който му нанесе огромна политическа щета в името на европейската интеграция, а сега Брюксел поиска от Заев да почака на опашката за старт на преговорите, защото... Бундестагът има твърде натоварен дневен ред, за да разгледа доклада за напредъка на Македония.

Ако ЕС наистина се тревожи от влиянието на Китай в източната периферия, би трябвало да вземе много по-сериозно ангажимента си към региона. За съжаление, изглежда, че прави тъкмо обратното.

#2 deaf 28.06.2019 в 10:31:17

Бароне, за Черна гора не знам,но в България "Великата стена" се спихна като пробит балон. Всички албанци наброяват 4,7млн. и територията им е наполовина на България. При това положение само тъпа пропаганда (като руската) може да дудне за "Велика Албания"! И албанците постоянно намаляват,защото много от тях емигрират в Западна Европа. Да не говорим,че албанците са разделени по религиозен и дори етнически признак и се мразят едни други.

#3 Dox 28.06.2019 в 11:30:36

Превръщането на Китай в привлекателна алтернатива се случва по съвсем естествен път. Не само т.нар. "страни от Западните Балкани" /каквото и да значи това!/, но и страните от цяла Източна Европа, знаят много добре какво означава да си страна членка в Съветски Съюз. При това, новият Съветски Съюз е много по-жесток от онзи, предишния, тъй като подлага страните-членки не само на робска колонизация, но и на геноцид на държавнотворните им народи. Предишният поне индустриализираше, образоваше, изграждаше инфраструктура, а населението растеше. За разлика от новия СССР, Китай не изисква от въпросните държави отказ от суверенитет и не се интересува от това управлението им да се осъществява от компрадорски, продажни елити. Напротив, това би било риск за осъществяване на амбициозния им проект и връщането на заемите. Китай няма интерес от това, за разлика от Брюксел /за който не съм сигурен дали въобще има някакви интереси, освен пълно подчинение на Вашингтон/. "Чия е вината за това положение, вече няма значение." Напротив, има огромно значение. Вината е на продажната, компрадорска брюкселска бюрокрация, и на подкрепяните от нейна страна продажни елити на страните-членки, вторачили се в коланите на задните седалки, велоалеите и правата на кварталните помияри. А в това време светът си се развива ... .

#4 kifte 28.06.2019 в 12:43:04

Това ще е нов тип “анексиране”. ^^^^^ Нищо ново - вижте собствениците на стадиони и др. доходоносни обекти в Европа кои са. А Гърция , дали пък вече не е герпманска?

#5 explorer 28.06.2019 в 15:58:32

Доксе, в голяааама заблуда си, тези китайски милиарди са само стръвта на кукичката, ил исиренцето в капана. Някои африканци вече пропищяха, сега бай-ганьо ще удари "келепира"

#6 Dox 28.06.2019 в 18:20:42

О, ама така ли бе, Уиндоус Експлорър!? И я кажи ся къв е тоя "капан", дето китайците са ни подготвили, та а се пазиме. Аз поне, вече не мога да си представя нищо по-лошо от членството на "републиката" ни в новия Съветски съюз, разбирай - сбъдването на мечтата на Тато. Нещо по-лошо от заробващите условия, наложени ни от МВФ? Какво още да очакваме? Нещо ще ни вземат ли? Че то не остана вече нищо, дето да е наше. Дори и обработваемата земя вече започват да я изкупуват вездесъщите "чужди инвеститори", по-голямата част от които - турски. Нови дългове ли? Че сегашните да не би да ти се струват малко? Айде. Чакам с лист и химикалка и да записвам за "капана".

#7 Онуфрий 28.06.2019 в 23:22:36

За разлика от новия СССР, Китай не изисква от въпросните държави отказ от суверенитет и не се интересува от това управлението им да се осъществява от компрадорски, продажни елити. ================================================= Не, не иска, просто ги заливат с кредити, които после или едвам, или въобще не могат да върнат. Така на практика си накупиха няколко държави в Африка, пристанища в Азия и т.н. Освен това китайците си водят техните фирми и работници, така че парите пак те си ги оползотворяват, но местните плащат с лихвите. Не казвам, че не трябва да се приемат инвестиции от Китай, а че трябва много да се внимава, защото заеми се вземат лесно, но после се връщат трудно.

#8 Dox 29.06.2019 в 00:49:56

Ама разбира се. В сравнение с МВФ, тия китайци са направо кръвожадни вълци бе. Докато виж, МВФ нищо не искат. И лихви не искат, даже и главниците по кредитите, и тях не искат да им ги връщат. Хубави хора бе! А тия гадни китайци! И си водат работниците, а. Мръсни комунисти! Грижат се за хората си! Пф-ф-ф-ф! Ужас! Как въобще допускат това бе, гадни комунисти такива! Шибаните, тъпи, чугунени, дърти комунистически глави, дето управляват Китай, взеха, че го изведоха на челно място в света! Е, може ли такова безобразие! Това вече не се търпи! Как изобщо е възможно да се допусне в 21-ви век комунистическа държава да постига такива успехи?! Ама това вече на нищо не прилича! И хитри и умни бе! Изсипват в Африка отромните количества долари, които получават от САЩ, защото много добре знаят, че те не струват нищо. Стойността им се поддържа единствено с принудителни политически и военни средства. Само дето на картата все още нито една държава в Африка не е обозначена като китайска територия, част от държавата Китай. Но, ако още се помайваме, тия мръсни комунистически гадове и това ще направят.

#9 explorer 29.06.2019 в 17:19:53

@dox, https://money.bg/macro/vse-poveche-darzhavi-zaryazvat-proekti-po-kitayskiya-edin-poyas-edin-pat.html

#10 france 29.06.2019 в 20:26:17

"Шибаните, тъпи, чугунени, дърти комунистически глави, дето управляват Китай, взеха, че го изведоха на челно място в света! Е, може ли такова безобразие! Това вече не се търпи! Как изобщо е възможно да се допусне в 21-ви век комунистическа държава да постига такива успехи?!" Всичко това се случва с цената на тежка експлоатация на народа. Обикновените хора все така си живеят в мизерия. Децата не познават детство - те работят. Милионите са ситуирани в малък кръг от хора. Не ми ги хвали!

#11 Dox 01.07.2019 в 01:13:15

ФрансЕ, Това, с децата, дето нямали детство, а работели, вероятно го бъркаш с Англия през 17-ти век, когато се е зараждал капитализма. Именно за онова време и за онази истинска експлоатация на детския труд са написани цели романи, разкази, филми и пиеси. А тук става дума за днешен Китай, ФрансЕ. А аз, ФрансЕ, съм живял по времето на "комунизма" през миналия век и мога да те уверя, че тогава никое дете не работеше. И като казвам "не работеше" имам предвид, че никое дете не е било изправено пред необходимостта да работи по 14 часа на ден и да живее в коптори, само за да може да съществува. Открий разликите, ФрансЕ. А също така обмисли по-сериозно значението на думата "експлоатация" и за кого е приложима. Ако нещо се затрудняваш - питай.

#12 france 01.07.2019 в 13:18:55

Dox: "А тук става дума за днешен Китай, ФрансЕ. А аз, ФрансЕ, съм живял по времето на "комунизма" през миналия век и мога да те уверя, че тогава никое дете не работеше." Точно това имам предвид - днешен Китай. Хубаво че си живял по време на комунизма, но не си живял в Китай. И тогава и сега в Китай експлоатацията на детски труд е жестока. Отиди и разгледай цялата мизерия , попий от аромата - цял Пекин мирише на изгоряла гума , яж гадости, порадвай се на малките деца, дето ходят по голи задници, за да могат да облекчават физиологичните си нужди, където им попадне. После пак кажи , колко хубаво си живеят китайците, в 21 век.

#13 dedo adji 01.07.2019 в 15:08:44

Франсето е форумният експерт по Китай и детския труд. Един пропуск, франсе, Китай на всичко отгоре изнася детски труд. Виждал съм във Варна едно китайче на предучилищна възраст да отсервира маси в китайския ресторант, който редовно посещавам. Иначе, в Китай съм бил неведнъж и не съм видял хлапенца с голи дупенца. А ти, франсе, ако искаш да се насладиш на екзотични аромати, иди в Марсилия. ама за всеки случай си носи амоняк. Мен ме спаси хронична хрема, прекарана в деъството, след която носът ми е почти напълно запушен.

#14 explorer 01.07.2019 в 15:47:48

този сайт трябва да го прекрастят на "клуб на пенсионера". След захласа по бързите кредити, остана само да започнат да хвърлят биткойни през балконите

#15 Dox 01.07.2019 в 18:47:39

Изследователю /от прозореца/, Ами стани Кръстник и го кръсти така. Но да знаеш, че много скоро след това ще се наложи да го прекръстиш на "Клуб на мъдрите мъже". За това ти предлагам, да съкратиш първото кръщаване и направо да минеш на второто. Дейността на Клуба ще се управлява от мен и Дедо. Заедно и по отделно. За съвсем кратко време Клубът ще придобие широка известност и ще започне да се посещава от много хора, като най-интересно и най-приятно ще бъде на ...... жените. Неминуемо ще се изправим пред проблема какви обяснения да даваме на съпрузите им - защо се прибират толкова късно. Иди обяснявай, че водим разговори за история, геополитика, икономика, комунизъм и демокрация. Но, вярвам, че именно те, жените, ще ни бъдат най-силната опора в решаването на проблема. Очаквам да дадат силен отпор на съпрузите си в наша защита, а защо не и да ги приобщят към дейността на Клуба. А когато започнем издаването на месечно периодично издание с обем приблизително 200, богато илюстровани страници и с цена около 15 лв. /без ДДС/, специално за теб, като Кръстник, сме предвидили безплатен годишен абонамент /еднократно, разбира се/. Помисли си.

#17 dedo adji 01.07.2019 в 21:14:15

А бе, Доксе, В какъв клуб ме каниш, бе човече Божи? С личен състав от изследователчета, симчета, гетита, варненски лумпени и турски мекерета, и за гарнитура едно гастролиращо презокеанско прасе. А дамската членска маса?!? Франсета, кифтета, онуфриета и кучешки маргаритки, които ще получат от съпрузите си ( дали имат?) по един (минимум) зад врата, те знаят защо. Sorry, friendo, аз нямам лидерски амбиции и от сърце ти отстъпвам председателското място. Понеже си ми симпатичен, ще захранвам клуба ти с някои мъдри мисли, по 1/2 страница от твоите 200. Естествено, ще съберат 3 тона минуси, никой мъдрец не е бил оценен приживе. Пари нема, действай, друже председниче, както казват сърбите. П.П. Като добър христианин, макар и еретик, следва да знаеш, че с главна буква се пише само Неговото име. Не богохулствай, брате во Христе.

Новините

Най-четените