Светът постави HIV-вируса в ъгъла

Холивудската звезда Чарли Шийн потвърди, че е HIV позитивен, в телевизионно интервю. Разработката на нови лекарства означава, че диагнозата вече не означава гарантирана смърт, но печелим ли глобалната борба срещу HIV?

Колко разпространен е вирусът?

Над 1.2 млн. души в САЩ са ХИВ позитивни - тоест са носители на вируса, който атакува имунната система на тялото и може да доведе до СПИН. Близо една осма от тях не знаят, че са заразени, по информация на американските Центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC).

Световната здравна организация (СЗО) твърди, че в глобален мащаб заразените с ХИВ са около 35 млн. - като само 50% от хората знаят, че са носители на вируса.

Субсахарска Африка е особено тежко засегната, като там близо една двадесета от населението е носител на ХИВ.

Близо 71% от хората, които са носители на ХИВ, живеят в Африка.

Във Великобритания броят ХИВ позитивни е 107 800 души - през 2013-та, по официални данни на британските власти. Около една четвърт от тях не подозират за заразата.

Нарастват или намаляват нивата на заразяване?

В глобален мащаб, годишният брой нови заразявания с ХИВ са спаднали с една трета от 2001 до 2013-та - от 3.4 млн. до 2.3 млн., според доклад на ООН.

Броят им обаче спада не навсякъде.

Новите заразявания в САЩ остават около 50 000 годишно през последното десетилетие - в сравнение със 130 000 в пика на епидемията през 80-те години.

Гейовете, бисексуалните и други мъже, правещи секс с мъже, са около 63% от новозаразените в САЩ.

Афроамериканците са непропорционално засегнати.

"Афроамериканците представляват само 12% от американското население, но при тях са регистрирани 46% от новите диагнози на заразяване с ХИВ," казва д-р Антъни Фоси, директор на американския Национален институт по инфекциозни болести.

Регистрирани са около два милиона нови заразявания с ХИВ по света през 2014 г. - 220 000 от тях сред деца.

Повечето от случаите са в Субсахарска Африка и заразяването е станало от техните ХИВ позитивни майки по време на бременността, раждането или кърменето, твърди ООН.

През 2015-та Куба беше първата страна, заявила, че е елиминирала предаването на заразата от майки към деца.

Как ХИВ влияе на продължителността на живота?

В наши дни 20-годишен младеж, току-що диагностициран с ХИВ заразяване и приемащ комбинация от лекарства за борба с вируса, може да очаква поне още 50 години живот. За сравнение, прогнозата за продължителност на живот през 80-те години беше от няколко месеца до няколко години.

Голяма част от подобрението в продължителността на живота се дължи на откриването на антиретровирусната терапия (ART), която пречи на ХИВ да се размножава и намалява количеството на вируса в тялото.

"Ако хората вземат комбинация от три или повече ART лекарства и спазват режима си на лечение, прогнозата за бъдещето им е коренно различна, казва Фоси.

В края на 2014-та 14.9 млн. души са приемали ART лекарства - 40% от общия брой ХИВ позитивни.

През 2013 г 1.5 млн. души все пак са намерили смъртта си от усложнения, свързани с ХИВ. Около 39 млн. души са умрели от ХИВ от средата на 80-те години насам.

Доколко рисков е сексът без предпазни средства?

Шийн казва, че е правил секс без предпазни средства с две партньорки "под грижите на неговия лекар". Доколко рискови са били тези актове зависи от много фактори.

ХИВ се предава чрез обмен на разнообразни телесни течности като кръв, семенна течност, вагинални флуиди и майчино мляко.

Незащитеният сексуален акт е чест начин за разпространяване на болестта.

Лекарят на Шийн - д-р Робърт Хуизенга, коментира в тв предаване, че има много малка вероятност актьорът да е предал вируса на сексуални партньорки, защото той сега е "неоткриваем" в кръвта на актьора.

Нивото на заразяване с ХИВ за негативни партньори е с 96% по-ниско, ако партньорът-носител на вируса се лекува, твърди международно изследване.

CDC обаче заявяват, че под 40% от американците-носители на ХИВ се подлагат на антиретровирусна терапия - и само 30% са постигнали потискане на нивата на разпространение на вируса в организма, при които ХИВ става "неоткриваем".

Нивата на ХИВ в кръвта отново се повишават, както и нараства рискът от предаване на болестта, когато хората спрат да приемат лекарствата.

Нов тип лечение - т.нар. Pre-Exposure Prophylaxis (PrEP) - може да предложи защита срещу ХИВ инфекции по време на секс, но засега още не е публично достъпно.

Когато Шийн говори за партньорки, които са били под грижите на неговия лекар, възможно е той да има предвид, че те са употребявали точно това лекарство.

Престъпление ли е разпространяването на ХИВ?

Хората с ХИВ могат да бъдат подложени на наказателно преследване за заразяване на друг човек - умишлено или поради безотговорност.

В САЩ от 2011-та има 67 закона, специално посветени на ХИВ позитивните, които се прилагат в 33 щата. Те криминализират неразкриването на заразата с вируса пред сексуални партньори - дори и рискът от предаването му да е минимален или да отсъства напълно - както и даряването на заразени с ХИВ органи и отделянето в околната среда на заразени с ХИВ телесни течности.

Има обаче призиви да бъдат преразгледани конкретни щатски закони предвид изследванията, които показват, че ART терапията намалява риска от предаване на ХИВ.

В други държави, например Великобритания, Финландия и Нова Зеландия, разпространяващите вируса биват изправяни пред съда на база съществуващи закони по обвинение в престъпления като тежка телесна повреда, непредумишлено убийство и телесна повреда.

ООН призовава правителствата да ограничат криминализирането до случаи, в които хората умишлено са предавали вируса на други.

Препоръката на ООН е в подобни случаи да се прилагат общи закони, а не такива, посветени конкретно на ХИВ.

Новините

Най-четените