Черният лебед на Кремъл

Владимир Путин обяви изтеглянето на руските войски от Сирия с думите, че целите на военната операция "са изпълнени в основни линии". Тази новина се очакваше още през октомври - при това в абсолютно същата формулировка.

Тогава се правеха сметки за излизане до седмица - месец. Всички източници потвърждаваха: няма да има дълга война в Близкия Изток с участието на Русия.

Но на 24 ноември Турция свали руския бомбардировач Су-24 и за един час се превърна от най-близкия партньор до най-злия неприятел.

Военните кампании рядко вървят по предварително начертания плани и са пълни с непредвидени случайности - т.нар. "черни лебеди".

Когато Путин заложи на силовата поддръжка на режима на Асад, в Русия доста хора симпатизираха на тактиката на Кремъл. Това улесни изтеглянето от Донбас, запази космическия рейтинг на президента, който продължи да експлоатира темата за възраждането на Русия като велика военна и "геополитическа" държава, и в крайна сметка - Русия се прилепи към Запада в качеството си на партньор в борбата с ИДИЛ.

Единственото, което в Кремъл не предвидиха, беше наличието на още един южен съсед на Русия, много специфична регионална сила, държава-член на НАТО, която се оглавява от изключително мнителен авторитарен лидер.

Турция има собствени интереси в Близкия Изток и именно отказът на Русия да се съобрази с тях може да се посочи като причина за конфликта между двете страни.

Редно е да отчетем като добра новина краят на операцията на Военновъздушните сили в Сирия, тъй като съображенията от хуманитарен характер винаги ще имат по-фундаментално значение от т.нар. геополитика.

Руските власти твърдяха, че единствената причина за войната е нуждата от отблъскване на терористите от руската граница и разгромяването им при далечните подстъпи.

Доколко точно тази задача беше решена - остава, меко казано, дискусионен въпрос.

От една страна - западните военни експерти не отричаха, че ВВС на Русия нанася ефективни удари по позициите на ИДИЛ. Но от друга страна - в тази история има твърде много "но".

Има факти, които доказват, че руските бомби често падаха встрани от бойците за световен халифат. Неколкократно световната преса говореше за множество жертви сред мирното население в Сирия.

Сама по себе си, въздушната операция едва ли можеше да доведе до крах на режима на терористите, а сухопътните сили на руските съюзници в региона до този момент не са отчели окончателна победа над врага.

Потокът на бежанци от района на военните действия към западните държави не спря.

Нещо повече - в днешния си вид ИДИЛ е преди всичко идеология, а да унищожиш идеология с бомби е невъзможно.

В такъв случай - за какви изпълнени цели говори Путин?

На първо място - Москва спаси режима на Асад от военно поражение, а с днешна дата сирийският президент се чувства достатъчно уверено във властта си. В най-скоро време в Сирия ще се проведат парламентарни избори, а след тях е възможно да последват и предсрочни президентски избори - при международно посредничество, но под юрисдикцията на Дамаск.

Башар Асад вече даде да се разбере, че не вижда причини да не участва в тях.

На второ място - вътрешнополитическият резултат от военната операция се заключава в това, че за още 6 месеца руснаците имаха възможност да се разсеят от собствените си проблеми, докато гледаха по телевизията полковниците, гордо докладващи за борбата с терористите в Близкия Изток.

В последно време превъзбудата около изброяването на броя унищожени командни пунктове и петролни конвои на терористите взе да стихва, а на публиката взе да й омръзва историята за съдбата на Алепо.

Преди дни телевизия НТВ дори пусна новина за "турски наказателни отряди", които уж атакували мирното население в кюрдски град в Югоизточна Украйна. Умората вече се чувства дори в подобни парчета пропаганда.

На последно място - руската дипломация, която щурмува клуба на цивилизованите страни на крилете на Военновъздушните сили, успя да постигне определени победи през последните месеци.

Западните санкции не са свалени, но Русия вече участва в преговорите по два ключови въпроса на световната и европейската политика - кризата в Украйна и кризата в Сирия.

И ако в първия случай симпатиите на целия свят са на страната на Киев, то действията на Кремъл в Близкия Изток не предизвикват толкова еднозначна реакция. Сирия даде възможност на Москва леко да отслаби възела, който се стегна в хода на т.нар. "руска пролет".

Факт е, че не се стигна до сухопътна операция и до "втори Афганистан". Не се стигна и до открит конфликт със страните от НАТО, за който някои от т.нар. патриоти в Русия открито си мечтаеха след изострянето на отношенията с Анкара.

Но да се говори, че Русия си тръгва от Сирия като победител, би било заблуда.

Под чертата стои терористичната атака срещу руския пътнически самолет в Египет на 31 октомври 2015 г., която директно беше назована като "отмъщение за Сирия". Тероризмът след Сирия не означава задължително "заради нея", но в конкретния случай връзката беше очевидна.

Трудно може да се отчете като "трофей" и щетата върху отношенията с Турция. Макар конфликтът да остана "студен", той заплашва да доведе до икономически загуби за милиарди и създава буферна зона от враждебни държави по южните граници на европейската територия на Русия.

И все пак - най-голяма тревога предизвиква въпросът какво ще се случи оттук нататък.

За първи път от няколко години след 15 март Русия ще се окаже без "мисия" - свърши времето, в което беше "световна столица на спорта", "защитник на Руския свят", "главен борец със световния тероризъм".

Готова ли е Москва за изхода от извънредното положение или "шоуто трябва да продължи"?

При втория сценарий, само 6 месеца преди парламентарните избори, в Русия предстои нов конкурс в търсене на вътрешни и външни врагове.

#1 Bai Hoi 15.03.2016 в 12:25:00

Айдееее, "Новая газета" бяха дотука...

#2 TheRock 15.03.2016 в 13:34:39

Аз да си кажа какво НЕ постигна Путин, както го виждам от моята камбанария. -не успя да наложи стабилен режим на Асад, който да му осигури спокойно и безпроблемно ползване на базите (първата му основна цел) -не успя да предизвика неконтролиран наплив на бежанци към ЕС (втората му основна цел) -не успя да убеди никого, че оръжията и авиацията му представляват нещо повече от средностатистически експонати на оръжейния пазар (третата му основна цел); -не успя да отклони вниманието от Украина(главната му основна цел), обратно-Обама му удължи с още една година санкциите заради Донбас -не успя да затвори възможността катарският газ да тръгне към Европа (основна цел); -не успя да предизвика глобален конфликт в Близкия Изток, с което да повиши цената на нефта (основна цел); -не успя да предотврати създаването на транспортен маршрут от Азия към Европа, заобикалящ Русия (второстепенна цел); -не успя да придобие статут на равноправен преговарящ при решаване на световните проблеми- с оглед нарцисизма му това е неговата най-най-най-цел. Пак от тези позиции-на освиркан мачо -не успя да върне на Ердоган кавалерския жест със свалянето на хвърчилото. И още, от моята камбанария смятам, че Асад просто го изгони, защото прецени, че това безразборно избиване на мирни граждани не може да бъде без последствия и в края на краищата на него (на Асад) ще му се наложи да седне на скамейката на подсъдимите заедно със своя “защитник

#3 TheRock 15.03.2016 в 13:42:53

Цена Асада Спасая Асада, мы потеряли сбитый турками Су-24, взорванный террористами Airbus A321, а вместе с ними — сразу две страны из числа вполне к нам до этого лояльных: Турцию и Египет. Спасая Асада, мы потеряли сбитый турками Су-24, взорванный террористами Airbus A321, а вместе с ними — сразу две страны из числа вполне к нам до этого лояльных: Турцию и Египет. Особенно неприятна ситуация с Турцией — нас объединял не только туризм, но и развитые экономические связи. Это с Турцией мы собирались строить «Южный поток», а теперь она восстанавливает отношения с Израилем (чтобы наладить поставки газа из этой страны), готовится к объединению Кипра (чтобы пустить через греческие воды газопровод), договаривается с Азербайджаном о строительстве Трансанатолийского газопровода (TANAP), увеличивает поставки из Ирана и Катара, то есть планирует полностью отказаться от российского газа. А это значит, что мы потеряем рынок объемом около 30 миллиардов кубометров газа в год. В деньгах это примерно минус $5 миллиардов экспортной выручки. Добавим к этому расходы на саму военную операцию за пять с половиной месяцев и 9000 боевых вылетов, о которых отчитался Шойгу (считать будем по минимуму): — $6 млн — стоимость сбитого Су-24; — $18 млн — фонд оплаты труда персонала военной базы; — $52 млн — залп из 26 крылатых ракет «Калибр» ко дню рождения Путина; — $45 млн — техническое обслуживание авиапарка, по $5000-10000 на каждый час полета; — $63 млн — авиационное топливо, 11 тонн на одну полную заправку Су-35 (без стоимости доставки в Сирию); — $540 млн — боеприпасы, по 2 самых дешевых бомбы на вылет. Итого: $724 млн минимум, а если посчитать более дорогие боеприпасы, оборудование базы, затраты на ее поддержание в работоспособном состоянии, стоимость переброски грузов, и все, что в процессе потеряно, уничтожено и украдено, то цифру можно смело умножать на два. Исходя из этого, прямые затраты на спасение президента Асада можно оценить в $1,5 млрд, а косвенные потери от испорченных отношений с Турцией минимум в $5 млрд ежегодно с того момента, как они начнут вытеснять нас со своего газового рынка. http://www.rosbalt.ru/blogs/2016/03/15/1497788.html

#4 Шамито 15.03.2016 в 14:25:13

Ех Роко от Мароко.Смаян съм как САЩ не са оценили досега интелектуалните ти напъни и не са те произвели за световен анализатор.Аз имам отговор.Просто четеш чужди анализи и блъскаш чужди мнения като твои собствени.Един анализ е точен когато се прави от безпристрастни а не от фанатици с пяна на устата.Типичен Гьобелсов маниер.По този начин не печелиш привърженици.Напротив обслужваш фанатиците с руски уклон.Не държа да ми отговаряш защото знам какво можеш да ми кажеш.

#5 Nikkor 15.03.2016 в 14:44:25

Шами, най-вероятно ще получиш ЕПМ от тоя. От всичко на света това най-много умее.

#6 TheRock 15.03.2016 в 15:31:11

Разбирам, че ви е мъчно но това е реалността. Русия е една продънена държава, която проигра своя шанс да стане цивилизована и да бъде фактор в световната политика. Заминават си като насрани, за да предотвратят "Афганистан 2". Това е истината.

#7 TheRock 15.03.2016 в 16:19:53

Что случилось с российским Т-90 после попадания в него американской ракеты, в чем ошибки сирийских танкистов http://www.gazeta.ru/army/2016/02/29/8101481.shtml ==== И заради това се изнасят руснаците!

#8 Оби Уан 15.03.2016 в 17:22:30

Скала, остави "гнусните" руски медии! Виж какво пише из западната преса: "...След събитията в Украйна Западът не искаше да преговаря с Москва, но действията на Русия в Сирия промениха ситуацията, уверен експертът Александър Голц. Сега руснаците „излизат от конфликта с минимални загуби” и „това е блестящо тактическо решение”, каза той пред британското издание „Гардиън”. Русия ще съхрани военното си присъствие в страната, където за последните месеци беше създадена военна инфраструктура. За няколко месеца Русия успя благодарение на военната си мощ и дипломация да промени хода на конфликта, смятат западни медии. Според наблюдателя на Ройтерс Джош Коен действията и изтеглянето на руските сили се превърнаха в мащабна победа на Москва. „САЩ продължават да изглеждат като изгубено дете в гората на близкоизточния хаос”, пише журналист на Fox News. Путин успя да постигне дипломатически успех в Сирия, “въпреки всичко”. Той направи така, че по-голямата част от международната общност прие сирийския президент. Въпреки изтеглянето си от Сирия, Москва ще запази силната си позиция в региона...."

#10 Шебек Хасан 15.03.2016 в 17:49:34

Павенцето пак се е откинало да пише глупости. Като влезе Русия в Сирия е лоша, като се изтегли пак греши. Няма угаждане на тия наще седераси.

#11 TheRock 15.03.2016 в 18:08:17

Оби Уан | 15.03.201617:22 От купени с руски пари еврогейове какво може да се очаква??? В руските сайтове има и клип в който се вижда как е свален руски Су 25. Русия панически напуска Сирия! Те не знаят къде се намират!

#12 TheRock 15.03.2016 в 18:10:30

Това е добра новина, както се казва.. хаирлия да е. Онова, което ме смущава обаче е изненадващият характер на новината. Путин се измъква от кашата докато все още може да декларира добри взятки. Лично за мен е почти ясно….има договорка и сега интересният въпрос е – с какъв ли компромис са платили ЕС и САЩ. Че Путин ще си запази базата в Тартус е ясно, че разби Меркел с бежанската криза също е ясно, особено след вчерашните избори, защото каквото и да се говори, командирите на ДАЕШ са бивши офицери от иракската армия и са си отколешни дружки с руснаците. И двете страни желаят реванш след войните в залива. Там са и чеченски или дагестански терористи, върху които косвено руските служби имат влияние. От другата страна руските другари пак са там, като приятели на Асад, а както разбрахме тия дни, едновременно са и защитници на кюрдите. Ясно е, че скоро през Сирия и Турция газопровод няма да мине. Дали обаче ще мине някакъв мутант на ЮП през България предполагам също е част от сделката. Съдбата на Крим няма да се промени, а Украйна тепърва ще пие горчивата чаша, както Източна Европа след Втората световна война. Дали съм прав, ще стане ясно от курса на рублата през следващите месеци, ако се вдигне заедно с цената на петрола значи …….имаме сделка. Най-вероятно ние също сме част от сделката която е възможно до има следния вид. Във военно отношение ще сме в НАТО и под командване на Запада, но без армия и самолети, защото на нашите военни вяра не може да се има, понеже ще им са нужни още поне три поколения докато се детоксикират от съветската митология и зараза. В икономическо отношение е дадена зелена светлина на руснаците, американците продават инвестициите си, бензиностанциите стават руски , както и имотите по Черноморието и земеделските земи в Добруджа. Енергетиката си е тяхна и очаквам в най-скоро време американските тецове да сменят собственика си. Икономическото състояние на България и жизнения стандарт си е наш проблем и на никой от ЕС, Русия или Америка не му пука за това. Всички образовани, кадърни и амбициозни младежи заминават навън и няма да се върнат. Тук остава баберекът и тези, които не са се приспособили в Европа и Америка и са се върнали. Е остават и разни идеалисти и мечтатели, дето се борят да не се събарят разни стари тютюневи складове и да можеш да си опънеш поне палатката където искаш. Любопитно е какво ще стане в Турция, на която руснаците ще си отмъстят за сваления самолет не само с ембарго, но и с подкрепа за самостоятелна кюрдска държава. Най-вероятно всичко това урежда и сегашното правителство на САЩ преди изборите , за да се направят демократите на велики и да кажат , че са решили проблемите. В заключение и със съжаление ще призная, че нищо добро не ни чака и Путя постигна донякъде целите си. Дано поне не се сбият с турците на наша територия.

#13 TheRock 15.03.2016 в 18:12:46

Путин за пореден път показа че се интересува само от личните си интереси. Броят на жертвите или на колко “приятели” ще обърне гръб и предаде нямат значение за него. Жалки са наивниците които още му се връзват (бойко и волен и те в кюпа с Асад). Хубавото в този случай че от сега нататък Путин няма полезен ход. Рухна мита за непобедимата руска армия (между другото една от теориите е че бунтовниците са се сдобили с ПВО и свалят руските самолети http://www.kasparov.ru/material.php?id=56E54DA3940C8&subject_id=161). Рухна мита и за “великият” стратег Путин. С този си ход дори и да блъфира той изхвърля “приятеля” си Асад от възможността да остане на власт. Рухна и мита за “мощната” руска икономика която стопи валутните си резерви след няколко не големи военни авантюри. Остават обаче срама и престъпленията на тези които му се възхищаваха и подчиняваха безмисленно. Време е и те да получат наказания (и не само за хулигански прояви а и за корупция и предаване на национални интереси). А страха на тези продажници не е само че ще останат без комисионни а че ще ги и отстранят (като Луканов и И.Павлов). Е като са избрали да играят с дявола да са знаели че при неговата игра винаги си прецакан.

#14 TheRock 15.03.2016 в 18:21:36

Та ИДИЛ си е в цветущо здраве!!! Нали Путя щеше да я унищожи!!! Ха ха ха!!! Жалък лидер на жалка държава!

#15 Ferrari ФЕН 15.03.2016 в 18:26:53

Ей СКАЛА много си просД ! Жал ми е за теб,но това е природата на едни е дала а на други много е взела. Ти си от вторите. Не ми се спори с теб защото ти падам на нивото,а със дебил не се спори.

#16 Winora 15.03.2016 в 18:32:29

Скаличка, усвоил си упражнението копи-пейст много добре.

Новините

Най-четените