Какво пазите в хард-диска на лаптопа си? Нека познаем: тонове стари снимки и документи, GIF-ове и мемета, клипове от телефон, пиратски филми, сериали и софтуер и малко порно. Нищо изненадващо.
Но когато тези неща присъстват сред файлове на покойния лидер на „Ал Кайда" Осама бин Ладен, си заслужава да им обърнем малко повече внимание.
Централното разузнавателно управление на САЩ публикува повече от 470 000 файла от конфискувани устройства, намерени в последното убежище на Осама бин Ладен в Аботабад, по време на щурма през 2011 г. Разкриването на архива на Бин Ладен беше посрещнато с похвали от изследователи и експерти по международни отношения като ценен жест на прозрачност.
Наборът от файлове показва непозната част от света на бившия лидер на ислямската терористична организация, като дава поглед върху подхода и плановете му.
Дигиталният му архив разкрива организационната структура на терористичната организация, глобалната й мрежа и нейните съюзници.
Част от файловете представлява личният дневник на Осама бин Ладен, други показват детайли за връзките на „Ал Кайда" с Иран и ролята на групировката в бунтовете в Ирак.
Извън това обаче в архива на Бин Ладен можем да намерим типичното съдържание за всеки човек, който използва Интернет.
Сред файловете на Бин Ладен има такива „шедьоври" на филмовото изкуство, като "Ледена епоха 3: Зората на динозаврите" и Final Fantasy VII, епизоди на "Том и Джери", IMAX версия на "Мистериите на Египет", свалено копие на един от най-популярните клипове в YouTube („Чарли ме ухапа по пръста"), епизод от "Мистър Бийн" и 28 записани упътвания за плетене на една кука - включително ръководство как да си направим калъфче за iPod.
Новите разкрития разширяват колекцията от разсекретени документи от Аботабад, които Американското национално разузнаване публикува през последните три години.
Няма как да знаем каква част от тази информация е представлявала специален интерес за самия Бин Ладен, и кои от файловете са предназначени за други обитатели на убежището.
Today we released nearly 470,000 files recovered in 2011 raid on Usama Bin Ladin’s compound in Abbottabad, Pakistan.https://t.co/QZcoAu3uEw pic.twitter.com/Dn8awV9ndn
— CIA (@CIA) November 1, 2017
„Дали Осама бин Ладен е бил почитател на Том и Джери? Напълно възможно е. Кой не харесва „Том и Джери". Подозирам обаче, че повечето забавни или лични материали са били по-скоро за семейството му" коментира Бил Роджо от Фондацията за защита на демокрацията, цитиран от Wired. Роджо е един от хората, получили от ЦРУ ранен достъп до архива на бившия лидер на „Ал Кайда".
Дневникът и другите комуникации ясно показват обаче, че това е общата компютърна среда, в която е работил Бин Ладен. От файловете се вижда, че той все още е бил много активен в ръководството на "Ал Кайда", дори твърденията, че групировката го е принудила да се оттегли.
Архивът също така показваа, че Бин Ладен и приближените до него са се интересували от това как го представят западните медии.
В дигиталната видеотека от бункера на Осама има дори документални филми, посветени на самия него: „Къде се крие Осама бин Ладен" и „CNN представя: Най-търсеният човек в света".
Извън всичко това - в нея можете да намерите доста векторни рисунки, клип със заглавие "HORSE_DANCE," многобройни епизоди на телевизионно шоу с Джеки Чан, изображения на логото на Yahoo, няколко видеа със "смешни котки" и снимка на симпатична плюшена маймунка.
Колекцията от файлове обхваща 174 гигабайта видео, 7.4 гигабайта изображения и 18 гигабайта документи, и др. Въпреки че ЦРУ отвориха достъпа до архива за всички потребители, агенцията предупреждава, че не бива да бъде изтеглян на лични устройства.
"Преди да разгледате тази колекция от файлове, имайте предвид, че тези материали са иззети от терористична организация. Тези файлове са преминали през анализ от няколко служби, но няма абсолютна гаранция, че всеки зловреден софтуер е премахнат успешно от тях", се казва в сайта на ЦРУ.
От разузнаването заявяват, че са предприели мерки за защита на файловете в колекцията, така че те да не могат да бъдат модифицирани - вероятно с цел ограничаване на разпространението на фалшиви дубликати, които биха могли да се окажат подвеждащи.
При толкова много достъпен материал, на експертите ще е нужно известно време да анализират информацията и да я поставят в контекст. Дори в ранна фаза обаче някои детайли изпъкват отвъд чисто попкултурните аспекти.
Например: двата видеозаписа от сватбата на Хамза бин Ладен (сина на Осама).
Хамза е един от новите лидери на "Ал Кайда" след смъртта на баща си, но групировката никога не е публикувала негови снимки или кадри като зрял мъж. Единствените му изображения досега бяха детски снимки.
Кадрите от сватбата му вероятно са заснети преди години, но все пак дават по-ясна представа как изглежда синът на Бин Ладен в момента. Те показват и лицата на гостите му, което може да бъде полезно за проследяване на връзки, контакти и взаимоотношения в рамките на "Ал Кайда".
Файловете съдържат и 19-страничен доклад за връзките на "Ал Кайда" с Иран. Други документи от този архив и публикувани по-рано материали разширяват общата картина на дългогодишното сътрудничество между "Ал Кайда" и иранското правителство. Това вероятно ще е най-интересната тема поне за САЩ.
Като се има предвид сегашното напрежение между Вашингтон и Техеран, подсилено заради решението на Доналд Тръмп да оттегли САЩ от ядреното споразумение с Иран, всяка нова информация за контактите на Иран с терористични организации може да се окаже експлозивен фактор.
Естеството на последните разкрития за живота в убежището в Аботабад също е интересно, като се има предвид, че по време на мандата на Барак Обама разузнаването предпочиташе да пази в тайна повечето документи, иззети от убежището на Осама.
Новите файлове, който бяха разсекретерни от ЦРУ, а не от Националното разузнаване, показва, че администрацията на Тръмп е възприела различен подход.
Ако имате време за губене, бихте могли да го прекарате в ровичкане из данните на Бин Ладен в търсене на файлове като "_booby_2.JPEG" (да, има и такъв!). И все пак е важно да не губим нишката на разкритията за Иран, които могат да доведат до драматична промяна в и без това напрегнатите отношения на страната със САЩ.