Новият държавен секретар на САЩ - приятел на Путин

Рекс Тилърсън е номинацията за новия държавен секретар на САЩ. Изборът на Доналд Тръмп се спря върху изпълнителния директор на корпорацията "Ексън Мобил".

"За държавен секретар избрах един от най-големите бизнес лидери на света, Рекс Тилърсън, директор на Ексън мобил" -написа новоизбраният президент в Twitter. За да встъпи в длъжност, номинацията на Тилърсън трябва да бъде одобрена от Сената.

Тилърсън е известен с близките си отношения с Русия, той се е срещал няколко пъти с Владимир Путин, и получава Орден за дружба за приноса му за укрепване на сътрудничеството в енергийния сектор от руския президент през 2013 година.

Също като Тръмп, 64-годишният Тилърсън няма опит на международната политическа сцена. Заради работата си в енергийния сектор, той поддържа близки контакти с много световни лидери от Европа, Азия и Близкия изток.

В началото Тилърсън беше считан за малко вероятен вариант за държавен секретар, но той набра преднина пред останалите спрягани за високия пост. Сред тях бяха бившия кмет на Ню Йорк Руди Джулиани, номинацията на републиканците за кандидат-президент Мит Ромни и председателят на външната комисия в Сената Боб Коркър.

Ромни потвърди, че няма да бъде държавен секретар понеделник вечерта във Facebook.

"За мен беше чест да бъда считан за кандидат за държавен секретар на нашата велика страна.Разговорите ми с избрания за президент Тръмп бяха приятни и много смислени. Имам много големи надежди, че новото правителство ще поведе страната към по-голяма сила, просперитет и мир"

Си Ен Ен съобщи, че Тръмп се е обадил на Мит Ромни, за да му каже, че няма да го номинира.

Играч от световна класа

Според Тръмп Тилърсън е "играч от световна класа". От екипа на новоизбрания президент подчертават, че уменията на Тилърсън за водене на сложни преговори и познаване на геополитическите фактори покрай петролната индустрия, са много ценни за човек, който ще оглавява американската дипломация.

Според източници на CNN, Тилърсън е бил препоръчан от Тръмп от бившите държавни секретари Кондолиза Райс и Джеймс Бейкър, както и от бившия секретар по отбраната Боб Гейтс.

И Тръмп, и Тилърсън идват от бизнес средите и имат сходни виждания за света. Затова Тръмп го е почувствал особено близък до себе си, за разлика от останалите кандидатури.

Решението на Тръмп да продължи напред с Тилърсън, въпреки притесненията от страна на съпартийците му, може да създадат първите разногласия между Белия Дом  и Сената. Защото президентската номинация трябва да бъде одобрена от Сената.

Това е по-скоро коз в ръката на Демократите, защото държавният секретар ще бъде уязвим за техните нападки.

Според хора от щаба на Тръмп, след като се запознаят лично с Тилърсън скептичните сенатори ще се успокоят. Но някои ястреби като влиятелните сенатори Джон Маккейн и Марко Рубио са особено притеснени от близките връзки между Тилърсън и руския президент Владимир Путин.

Те се опасяват, че Тръмп и Тълърсън ще разведрят отношенията с Русия, докато в момента Кремъл и Вашингтон са в доста обтегнати отношения, най-лошите след Студената война. Русия отново се опитва да се превърне в главния съперник на САЩ.

Още един милионер

Мултимилонерът Тилърсън идеално ще се впише в попълнения на една трета екип на Тръмп, който се състои от бизнес колоси и богати играчи от Уол Стрийт.

Това е още един смел опит от страна на новоизбрания президент да замени властващата политическа класа във Вашинтгон с нови лица, които нямат политически опит, но имат реален опит в света.

Но за да бъде одобрен, Тилърсън ще трябва да убеди сенаторите, че освен добър бизнесмен, може да бъде и добър държавник.

За него не се знае много какви са личните му виждания по международните въпроси, извън интересите на компанията му. Неизвестни са позициите му относно НАТО и партньорствата на САЩ в Азия, които осигуряват американското влияние след Втората световна война. По време на предизборната си кампания Тръмп породи доста съмнения с противоречиви изказвания за НАТО.

Той ще трябва да обясни, как липсата но реален международен политически опит няма да му попречи да бъде държавен секретар. Все пак преговорите, в които той е добър, са само един аспект от работата. Дипломат номер едно на САЩ ще трябва да познава основно американската международна политика, нейните ценности, история и комплексни мотивации за определяне на партньори и врагове.

По време на изслушването пред Сената Тилърсън ще трябва да изкаже позициите си за глобалното затопляне, ядрената програма на Северна Корея и хуманитарната помощ от страна на Америка в развиващия се свят.

Връзките с Путин

Близките връзки на Тилърсън с Путин са вследствие на голяма сделка между руския петролен гигант Роснефт и неговата компания. Така Ексън мобил получава право на достъп до изгодни петролни ресурси в Арктическо море. Този договор със сигурност ще бъде в центъра на дебатите по време на гласуването на кандидатурата му.

Заради неговите усилия, Путин му присъжда престижния руски орден за дружба за приноса му за укрепване на сътрудничеството в енергийния сектор през 2013 година. Но засега няма информация сделката да е дала конкретни резултати.

Компанията Ексън е сериозно засегната от санкциите спрямо Русия от страна на САЩ и ЕС след инвазията на Кремъл в Украйна през 2014 година. Тя е загубила почти един милиард долара.

Това е нов коз в ръката на сенаторите от Демократите, които се опитват да докажат конфликт на интереси сред новата администрация на Тръмп.

Дори и Тилърсън да се откаже от всички връзки и собственост на Ексън мобил, нещо, което е задължен да направи като държавен секретар, всякакъв опит да се смекчат санкциите спрямо Русия, ще бъде считан като ясна изгода за неговата фирма.

#1 Nikkor 13.12.2016 в 13:31:42

По-полека, че Роко-Трапоко ще вземе да се насере от яд. Тоз Путин не стига че се намеси в изборния процес и лично хакна телефона на Хилъри, ами сега и кабинета реди. Сигур се е обадил на Тръмп да му каже кого да назначи тук и там.Брех маа му и жуже.

#2 Шамито 13.12.2016 в 14:07:12

Забележете.Приятел .А трябва ли да бъде враг?Политика на приятелство или противопоставяне.Ало зомбита.Просто изберете.

#3 boris 13.12.2016 в 15:31:48

"Петролен магнат, приятел на Путин." Това звучи като канибал-хуманист.

#4 Оби Уан 13.12.2016 в 16:28:38

"...Те се опасяват, че Тръмп и Тълърсън ще разведрят отношенията с Русия..." Най-големият страх! Ще вземат да им развалят войната....

#5 deowin 13.12.2016 в 19:48:32

Виждам мурзилките чевръсто са напъплили под статията с апологетичните малоумия. И каква стана тя? Клинтън беше лоша, щото уж е в джоба на Уол Ст. Тръмп обеща да прочисти блатото. Хайде поемете сега цяла пасмина мултимилионери и крупни бизнесмени с брутални конфликти на интереси в новия кабинет! Като самия Тръмп, разбира се. Той вече описа хватките, които е замислил за да запази контрол върху бизнесите си като президент, та Тилърсън (с около $150 милиона акции в Exxon) ли няма да намери хватка да замаже очите на публиката докато успее да премахне санкциите върху Русия, или поне тези, които пречат на Exxon да направи $1 милиард докато точи нефт от Арктическо море в комбина с Роснефт? Личната изгода е основополагащата идея на кандидатурата на Тръмп като президент, беше доволно логично целият му кабинет да е изграден върху нея, така че изненадани не би трябвало да има. Честно казано много се забавлявам от всички 180-градусови завои на Тръмп в буквално всеки един важен аспект откакто го избраха - съд за Хилъри няма да има, стена на границата с Мексико няма да има, но определено най-вулгарния и откровено обиден за простоватите му избиратели завой е този с предложенията му за кабинет. Едно след друго все по-фрапиращи и абсолютно противоположни на това, което обещаваше. На мен лично любимото ми е Scott Pruitt за шеф на EPA - човек, който цял живот е работил за интересите на петролните и газови гиганти в Оклахома, който не само е водил многобройни дела срещу EPA, а има дори текущи заведени такива, и, като капак на всичко, който отрича глобалното затопляне.

#6 deowin 13.12.2016 в 19:59:54

>Приятел .А трябва ли да бъде враг? Дуалността на приматския мозък е доста забавна. Или си приятел с някого, или си враг. Дори няма споменаване, намек за опция, в която политик си върши работата в полза на народа напълно независимо от личните му пристрастия и бизнес интереси. Именно заради избиратели като теб имате такова политическо управление в България - щото вие очаквате, и по този начин изисквате, от политиците да обичат или мразят, да са или гъзолизци русофили, или западно ориентирани мекотели. Това и получавате, с малки и практически пренебрежими изключения.

#7 boris 13.12.2016 в 20:51:08

deowin ---------- Тука те поздравявам!

#8 Dox 13.12.2016 в 22:41:33

Свински, Недей да страдаш и да го изживяваш толкова. САЩ отдавна нямат дипломати от ранга на Кисинджър, например, или въобще - държавници. Последните 20-на години го показват ясно. Изредилите се в този период президенти и техните кабинети не бяха нищо друго освен комисионери на свободна практика. За по-кулутурно, обаче там им викат - "лобисти". Може да си сигурен, че лицата в кабинета на Тръмп най-малкото няма да са по-зле от досегашните. Освен това - едно е да точиш въглеводороди и така да допринасяш с нещо за благосъстоянието на държавата ти, като отсрещната страна също извлича някакви ползи, друго е същото да се постига с изкуствено предизвикани военни конфликти по цял свят, с милиони убити, разрушения и последваща мизерия, беднотия и хаос. В първия случай се гради, във втория се разрушава. Схващаш ли разликата?

#9 deowin 14.12.2016 в 00:10:42

>едно е да точиш въглеводороди и така да допринасяш с нещо за благосъстоянието на държавата ти Ебем ти благосъстоянието - като гледам икономическите показатели, руснаците хич не са прокопсали от тия въглеводороди, а имат необятни количества от тях. >друго е същото да се постига с изкуствено предизвикани военни конфликти по цял свят Конфликтите нямат нищо общо със силните и диверсифицирани икономики на страните от западния свят, изградени върху съществена добавена стойност, кото се постига с добро образование, наука, иновации, здравеопазване, социална система, инфраструктура, вместо върху цената на основните ресурси, които успяваш често брутално неефективно да измъкнеш със сила от земята си, при това на съществена цена за околната си среда и без каквато и да било нужда да развиваш народа си. Което, апропо, е една от причините защо в САЩ живеят 3 милиона руснаци, а в Русия - практически нула американци. >В първия случай се гради, във втория се разрушава. Като сравнявам състоянието на държави като Русия, Венецуела или Ирак, чиито икономики се движат основно от износ на природни ресурси, със състоянието на държави като САЩ, Франция, Япония, по-скоро ми се струва, че градящите и вече доста добре изградени са вторите, докато разрухата дори без намесата на външна сила е доста характерна за първите. Русия, конкретно, с малки изключения е пълен коптор - разрухата там е постигната доброволно от съвместните дългогодишни усилия на целокупния руски народ въпреки гигантските залежи на природни ресурси, а не от външен враг. Схващаш ли разликата?

#10 Dox 14.12.2016 в 00:34:09

Свински, Прочети пак поста ми /номер 9/. Май нищо не си разбрал.

#11 1Sion1 14.12.2016 в 01:02:16

Хехе, удар по лявотолерастката либерастия.Няма вече малцинствени вопли и стонове, сал Свински тук ни разтяга локуми с размерите на малък роман, от които лъха посредственост и скудоумие.Свиквайте.САЩ и Русия се сближават, светът се връща към консервативните християнски ценности.Белите хора отново ще са господари на държавите си, а на Който не му изнася, Африка голяма.Да се преселва там.

#13 boris 14.12.2016 в 10:24:44

я,тоя как прилича на леонид илич брежнев! да не му е извънбрачен син? ------------------------------------------------------------------------------------------------ Няма случайни работи на тоя свят. И на бай Тошо носа не бил случаен.

Новините

Най-четените