"От Русия с любов" в Македония

Tелефонът на Янко Бачев звъни с мелодията на химна на Руската федерация. Бачев е бивш сътрудник на тайните служби на Македония, в момента ръководи опозиционна сила с нарастващо влияние и се старае да подражава на стила на Владимир Путин. Партията му се нарича "Единна Македония", а дори логото й е имитация на това на "Единна Русия". Само руската мечка е подменена с лъв.

Офисът на Янко Бачев се намира в овехтяла сграда в центъра на Скопие - парчета от мокета се късат на места по стълбищата, но руският национален флаг гордо краси един от ъглите в заседателната зала.

Бачев е убеден, че бъдещето на Македония принадлежи на Евразийския съюз, който определя като "много по-благоприятна коалиция от НАТО" в интервю за Дейли Бийст. Казва, че обича Русия заради православието и традиционните ценности. Не се притеснява, че критиците му го наричат "агент на Кремъл".

При последното си посещение в Москва той засилва връзките си с членове на Думата, а когато се прибира у дома, развява руския трибагреник на митинги в подкрепа на Путин. Приветства влиянието на Кремъл на Балканите и се бори срещу намесата на западните сили в региона.

"Скопие е пълно с американци и европейци, които оказват натиск върху парламента, а службите за сигурност не ги възпрепятстват", възмущава се Янко Бачев. Той твърди, че "ако САЩ продължи да тика Македония към НАТО, Путин ще се намеси и Третата световна война ще избухне на Балканите".

Подобно на Владимир Путин, Янко Бачев е изградил разбиранията си за световната политика в наситената със страх атмосфера на Студената война с непрекъснатата заплаха от ядрената конфронтация. 30 години по-късно ядрените оръжия продължават да се ползват в речниковия "арсенал" на популистките лидери.

Владимир Путин предупреди, че Русия е готова да използва ракети с ядрен заряд "само ако е убедена, че евентуален агресор се готви да я атакува".

"Агресорът трябва да знае, че възмездието е неизбежно. Той ще бъде унищожен. Ако станем жертва на агресия, ще отидем в Рая като мъченици, а те просто ще издъхнат, защото няма да имат дори време за покаяние", обяви той малко преди визитата на американския президентски съветник по сигурността Джон Болтън.

Намекът му беше разчетен така, че "те" са Америка.

Путин създаде Евразийския икономически съюз преди 7 години като алтернатива на т.нар. "ос на властта" на Съединените щати. В статия за "Известия" през 2011 г. руският президент обяви създаването на "колосален пазар, който ще обхване над 165 милиона потребители с единно законодателство и свободно движение на капитали, услуги и работна сила".

До този момент Путин е успял да убеди само четири страни да се присъединят пълноправно към руския Евразийски съюз - Беларус, Казахстан, Киргизстан и Армения. Междувременно Москва полага значителни усилия за подриване на политиката за интеграция към западния свят на Балканите, Източна Европа и Централна Азия.

Активни привърженици на политиката на Путин са Янко Бачев от Македония, Милорад Додик - глава на Република Сръбска в Босна и Херцеговина, сръбският президент Александър Вучич, унгарският премиер Виктор Орбан. Всеки от тях пътува често до Москва за срещи с руския президент или за договаряне на бизнес проекти.

Преди месец например Вучич се срещна с Путин, за да го помоли да защитава сръбската независимост. В дневния ред на разговорите им е била темата за "нарастващото напрежение в региона" по думите на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков. Няколко сръбски политически формации вече подписаха споразумения за сътрудничество с "Единна Русия". Председателката на партията "Зветници" Милица Джурджевич коментира, че "Балканите са политически приоритет на Москва, откакто Черна гора се присъедини към НАТО".

Неформалният съветник на Путин Александър Дугин посети Скопие през януари. Дугин е ключовият идеолог на прокремълското въстание в Източна Украйна, специалист е по създаването на дестабилизиращи ситуации за кратък период от време.

В един от последните епизоди на предаването си "Директивата на Дугин" той казва: "Облаците се сгъстяват над малката православна славянска държава Македония - ако някой има намерение да взриви Балканите отново, точно тук е мястото, от което може да започне". Според него новата война ще избухне именно при съседите или "в Босна, където ситуацията се разгорещява все повече".

"А Русия се концентрира, което дава на всички ни повече оптимизъм. Източна Европа сама се предава в ръцете ни - време е да създадем лига на православните държави", казва Дугин.

Европейските антисистемни популисти противопоставят Евразийския съюз на ЕС, с цел да изтъргуват повече пари от двете страни. Тази игра е особено сложна, доколкото може да се съди по съдбата на украинския президент Виктор Янукович, който разиграваше същите карти.

От една страна, той обещаваше на украинците, че ще интегрира страната в ЕС, но от друга - прие 3,5 млрд. долара заеми от Русия, игнорирайки масовите протести на опозицията срещу "разпродажбата" на Украйна. В крайна сметка, през 2014 г. беше принуден да избяга от собствената си страна.

Въпреки че опозиционни фигури като Янко Бачев обвиняват Запада в кражба на историята и идентичността на Македония, местното правителство полага всевъзможни усилия, за да промени конституционното име на страната и споразумението с Гърция да влезе в сила. Така блокадата пред пътя на Скопие към НАТО и ЕС ще бъде вдигната след десетилетни спорове. Атина, която има традиционно добри отношения с Москва, също втвърди тона, като изгони двама руски дипломати заради заплаха за националната си сигурност.

Александър Дугин твърди, че тези временни отстъпления са незначителни за голямата игра на Русия.

"Гърците са наши братя, ще ги убедим да се присъединят към Евразийския съюз, защото във всеки момент може да ги отлъчат от ЕС или да ги накарат сами да напуснат, и това би било правилно", казва той.

Евразийците, които приемат пътя на "мъченичеството" на Путин, би трябвало да следят с тревога развитието на ситуацията - дори рейтингът на партията на властта в Русия се е стопил до 31 процента.

Новините

Най-четените