Мистериозното спиране на тока в Южна Америка - "Не съм виждал нищо подобно до този момент"

Министърът на енергетиката на Аржентина е категоричен, че не вярва причината за мащабното прекъсване на електроснабдяването да е кибератака. Междувременно спирането на тока остави на тъмно десетки милиони хора в Аржентина, Парагвай и Уругвай за няколко часа в неделя.

В момента не изключваме никакви възможности, но кибератака не е сред алтернативите, които разглеждаме, каза Густаво Лопетегуи пред репортерите.

Аржентинският президент Маурисио Макри определи като безпрецедентно спирането на електроснабдяването, което засегна също и части от Чили и Южна Бразилия, и обяви официално разследване, което да стигне до причините за него.

До този момент още не е намерено обяснение за широкообхватното спиране на електричеството.

Прекъсването на електроснабдяването се случва, докато нарастват опасенията, че правителствата са в състояние да нарушават функционирането на енергийните системи ан други държави.

New York Times съобщава например, че САЩ засилват кибератаките си срещу руската електроснабдителна система и инсталират потенциално блокиращ я зловреден софтуер.

Към неделя вечерта местно време електроснабдяването на половин Аржентина вече е възстановено, включително и в столицата Буенос Айрес.

Аржентинските енергийни доставчици Edesur и Edenor обявяват, че електроподаването е възстановено в столицата в късните часове на неделя. По-рано Лопетегуи казва, че е възстановено електроснабдяването в повече от половин Аржентина и се очаква в следващите часове проблемът да бъде напълно отстранен.

Какво обаче се случва, за да се стигне дотук?

Говорителят на базираната в Буенос Айрес електрическа компания Edesur - Алехандра Мартинес - коментира, че прекъсването е "първото всеобщо прекратяване на електроснабдяването, което Аржентина е имала в историята си".

От Edesur остават без отговор на важния въпрос какво е причинило прекъсването. Това, което те обявяват, е, че "срив" в контролираната от правителството аржентинска система за взаимно свързване се случва около 7 часа сутринта местно време в неделя.

Енергийният доставчик Edenor, който контролира 20% от аржентинския пазар и има около 3 млн. клиенти, казва, че предавателна система на язовира Ясирета на река Парана край Айолас, Парагвай, е отказала "без човешка намеса" като е предизвикала автоматично прекратяване на енергоподаването.

Edesur допълват, че сривът е започнал в транспортна връзка между язовира и електростанциите Салто Гранде по аржентинския бряг. Изключването е било защитна мярка, казват от компанията.

И двете компании определят срива като "външен проблем" и подчертават, че той няма нищо общо с техните електроразпределителни мрежи.

Тъй като електрическата система на Аржентина е свързана със съседните Парагвай и Уругвай, жителите в тези държави, както и в части от Чили и Южна Бразилия също са засегнати.

Аржентинската система за взаимно свързване, в която се случва сривът, пренася по-голямата част от електричеството в Аржентина. Тя е едната от две такива системи в страната като другата е в региона Патагония.

Към следобедните часове на неделя, чилийската електропреносна система възобновява нормалната си работа, съобщава CNN Chile.

Edesur по-късно заявява, че Уругвай и Парагвай могат да бъдат премахнати от списъка на страните, изцяло останали без електричество, но не е ясно при колко от жителите на тези две държави електроснабдяването е възстановено. Електричеството е било само частично възстановено в Уругвай, заяви енергийният регулатор на страната.

Лукас Родригес е публикувал видео на аржентинската столица в пълен мрак преди зазоряване, като казва, че не е виждал нищо подобно до този момент.

Странното и смешно е, че нямаме електричество, но имаме интернет на телефоните си, коментира той.

Новините

Най-четените