Отвличания, мъчения и заплахи - животът на арабските принцеси на Дубай

Министри, полицията и прокуратурата във Великобритания са под сериозен натиск да се предявят обвинения към владетеля на Дубай - милиардерът шейх Мохамед бин Рашид ал-Мактум - след като съдът в страната постанови, че той е организирал отвличането на две от дъщерите си, като една от тях от улиците на Кеймбридж.

Делото за потвърждаване на факти, заведено от бившата съпруга на шейха - йорданската принцеса Хая Бинт ал-Хюсеин, полусестра на краля на Йордания Абдуллах, получи решение в нейна полза. Така съдът във Великобритания потвърждава, че шейх Мохамед е отговорен за отвличането и принудителното връщане в ОАЕ на две от неговите дъщери от друг брак.

Според решението на съдията по делото сър Андрю Макфарлейн, Ал Мактум също така е ръководил кампания за сплашване на бившата му съпруга.

Шейх Мохамед е опитал без успех да предотврати публикуването на фактите, но неговото обжалване е било отхвърлено, тъй като съдът е сметнал, че решението представлява въпрос на обществен интерес.

Той така и не присъства на делото, но публикува официално изявление, в което се казва, че заради задълженията си на държавен глава не е имал възможност да участва в съдебния процес и това е довело до вземането на съдебно решение, което отразява само едната страна на историята.

Самото дело започна преди 8 месеца, когато принцеса Хая избяга във Великобритания заедно с двете си деца, твърдейки, че животът й е в опасност заради бившия й съпруг. Освен попечителство, принцеса Хая поиска защита срещу принудителен брак, вероятно за едно от децата си, както и защита срещу насилие.

Тя твърди, че съпругът й е уредил дъщеря им Джалила, която по това време е била на 11 години, да се омъжи за принц Мохамед бин Салман, престолонаследника на Саудитска Арабия. Съдията казва, че не е видял достатъчно доказателства, които да докажат, че тази уговорка е направена.

В публикуваните днес съдебни решения съдия Макфарлейн приема, че шейхът е подложил принцеса Хая на кампания за сплашване, заради която тя се е страхувала за живота си.

През май 2019 г., малко след бягството й, шейхът й казва в телефонен разговор: "Ти и децата никога няма да бъдете в безопасност в Англия".

Шейхът също така използвал медийните си контакти за поредица от негативни статии за принцеса Хая, много от които били "напълно неверни". Като най-сериозен момент в кампанията за сплашване обаче попада обвинението на принцесата, че на два пъти е намерила върху възглавницата си пистолет със спуснат предпазител.

Сред обвиненията на принцеса Хая са, че през 2000 г. шейх Мохамед бин Рашид Ал Мактум е наредил дъщеря му Шамса, която по това време е на 18 години, да бъде отвлечена от улицата в Кембридж и да бъде върната обратно в Дубай, където остава затворена. Малко преди това принцесата е избягала от арабското емирство и се крие във Великобритания.

Съдът също така призна и че полицейският следовател, разследващ отвличането на принцеса Шамса от Кеймбридж, е бил възпрепятстван да пътува до Дубай, за да продължи криминалните си разследвания.

Следовател Дейвид Бек от полицията в Кембридж е получил отказ на лети до страната от Персийския залив, където да разпита "потенциални свидетели", след като е отправил официално искане до кралската прокуратура на Великобритания. Междувременно Министерството на външните работи отказва да предаде досиетата си по делото на съда.

Шейхът нарежда и още едно отвличане - на по-малката сестра на Шамса - принцеса Латифа. Тя прави два неуспешни опита да избяга от семейството си - през 2002 г. и през 2018 г. След първия опит тя е поставена в плен от баща си в Дубай за период от три години.

През февруари 2018 г. тя се опита да избяга във Франция, скоро след беше похитена от яхтата на френски богаташ, докато плава в Индийския океан. Случаят придоби доста по-голяма популярност, тъй като Латифа остави след себе си видео онлайн, в което разказва за липсата на свобода, за домашното насилие, упражнявано върху нея по нареждане на баща й, и дори мъчения.

Именно тези твърдения на принцесата бяха използвани и в съда, където се посочват и нейните твърдения, че е била бита многократно и държана на тъмно в изолация в продължение на дълго време.

Съдът установява в крайна сметка, че шейх Мохамед "продължава да поддържа режим, при който и двете млади жени са лишени от свобода".

Дейвид Хей, британският адвокат за принцеса Латифа, заяви пред "Гардиън", че изпраща съдебното решение на работната група на Организацията на обединените нации за принудителни или неволеви изчезвания, която вече разследва отвличането й.

"Възхитени сме от съдебното решение. Това е справедливост за всичко, което казахме, справедливост за Шамса, Латифа и Хая", коментира той.

По думите му той и Тийна Яухиайнен, близка приятелка на Латифа, са били интервюирани в края на миналата година от полицията в Кеймбридж, като част от разследването върху отвличането на Шамса.

"Вече е ясно на всички защо шейх Мохамед не иска тези решения да бъдат показани пред света. Те го показват като човек, който е негоден да отговаря за децата, камо ли за държава, която е съюзник на Великобритания", допълва още той.

Междувременно решението на съда и сериозните призиви за наказателно преследване срещу дубайския шейх заплашват да се превърнат в дипломатически скандал.

Той е не просто една от ключовите фигури в управлението на Обединените арабски емирства (вицепрезидент, премиер и емир на Дубай), но също така е приятел на британската кралица и на някои от най-важните хора във Великобритания покрай работата му в света на конните спортове.

Освен това е ключова фигура в Близкия изток и на практика е човекът, който е отговорен за превръщането на емирството на Дубай в масивната туристическа, развлекателна и бизнес дестинация.

Той е баща на 25 деца, като двете му от принцеса Хая са най-малките - в момента на 8 и на 12 години.

През 2004 г. Хая стана шестата съпруга на шейх Мохамед.

Самата принцеса Хая доскоро редовно стоеше до съпруга си по време на неговите задължения като държавник, поздравяваше високопоставени лица, изнасяше речи, занимаваше се с благотворителност и т.н. - всичко, което би могло да се изисква от съпругата на един влиятелен владетел в Персийския залив.

Тя обяснява, че в началото на брака им е вярвала напълно на съпруга си и е смятала, че двата инцидента с Шамса и Латифа, за които е съобщено, са всъщност "спасителни операции", при които те са измъкнати от похитители. След като научила истината обаче, започнали и проблемите, довели до нейното собствено бягство.

Решенията на съда във Великобритания бяха приветствани от правозащитните организации.

Новините

Най-четените