Приблизително 62 000 души са активни членове на престъпни групировки в Швеция или поддържат връзка с такива. Това се казва в съобщение на шведската полиция, публикувано в петък.
От няколко години насам страната има сериозни проблеми с престъпността и насилието, свързано с организираната престъпност, пише "Ройтерс".
Полицията отчита, че има сериозен ръст в регистрираните смъртоносни престрелки - над три пъти в сравнение с последното десетилетие. В момента нивата на престъпност и по-специално престъпления с оръжия са значително по-високи в сравнение с тези в съседните държави.
"Идентифицирахме 14 000 лица като активни членове на престъпни мрежи", заяви комисарят на Националната полиция на Швеция Петра Лунд.
По думите ѝ още около 48 хил. души са с регистрирани връзки с престъпни организации в страната.
Статистиката показва, че само за 2022 г. в Швеция са отчетени 391 престрелки, при които са загинали 62 души, а ранени са били 117.
"Въпреки че през 2023 г. броят на смъртоносните стрелби леко намаля, предварителните данни показват, че Швеция е имала девет пъти повече смъртоносни стрелби в сравнение с Норвегия, Дания и Финландия взети заедно", посочва министърът на правосъдието Гунар Стромер.
Данните показват, че за миналата година в страната са регистрирани 363 престрелки с 53 жертви и 109 ранени.
Паралелно с това расте броят на нападенията, при които са използвани експлозиви, като според министъра те са достигнали рекорден връх през миналата година.
"Говорим за системно застрашаваща престъпност с висока склонност към насилие, която принуждава свидетели да мълчат, заплашва социални работници, прониква във властите и политическите партии, занимава се с наркотици, мами възрастни хора и нашите социални системи", коментира Стромър.
Отчетено е, че само през септември миналата година в Швеция са отчетени 11 смъртоносни престрелки, като това е бил най-смъртоносният месец в страната от 2019 г. насам.
Проблемът с престъпността в Швеция се превръща в истинска дупка за правителствата на страната, които все още не успяват да намерят начин да се справят със ситуацията.
През септември миналата година премиерът на страната Улф Кристерсон анонсира идеята армията да помогне на полицията да се справи с криминалния контингент. Така и не бе достигнато обаче до ясна формула за това как военните могат да помогнат в създалата се ситуация.
Засилването на организираната престъпност в Швеция доведе и до засилване на антиимигрантските настроения в страната, тъй като до голяма степен уличните банди, проводници на насилието, са съставени предимно от мигранти от Близкия изток и Северна Африка.
За последния пик на насилието от септември полицията смята, че отговорни са две групировки, съставени предимно от кюрдски имигранти от Ирак.
Швеция тепърва ще трябва да намери формулата, която да ѝ помогне да се отърве от натиска на криминалните групи.
В противен случай ще станем свидетели на това как държава, на която доскоро се гледаше като на една от най-мирните и спокойни на света, се превръща в рай за престъпния контингент.