Швеция обмисля да използва армията си, за да помогне на полицията в битката срещу уличните банди, след като нивата на въоръжено насилие в страната отбелязаха рязък ръст. Това обяви премиерът на страната Улф Кристерсон в телевизионно обръщение към нацията.
Той заяви, че е извикал началника на въоръжените сили Микаел Бюден, за да обсъдят по какъв начин армията може да се включи в действията за ограничаване на въоръженото насилие и организираната престъпност в Швеция.
Новият ход на правителството в Стокхолм дойде само 12 часа, след като двама мъже бяха застреляни в Стокхолм. Малко преди това 25-годишна жена беше убита при взрив пред дома си в град Упсала, на около 80 км от столицата.
Смята се, че жената е била невинна жертва, като взривът е бил насочен към неин съсед, свързван с организираната престъпност. Експлозията е засегнала най-малко пет къщи в района.
"Не мога да подчертая достатъчно силно колко сериозна е ситуацията. Швеция никога досега не е виждала нещо подобно. Никоя друга страна в Европа не вижда нещо подобно в момента", каза Кристерсон в обръщението си в четвъртък вечерта.
"Ние ще преследваме бандите и ще ги победим", закани се още шведският премиер.
Междувременно пред местния вестник "Дагес нюхетер" Микаел Бюден коментира, че е готов да подпомогне усилията на полицията.
Засега не е съвсем ясно как точно военните могат да се намесят в процеса по овладяване на организираната престъпност, но при предишни дебати по темата в страната беше лансирана възможността армията да поеме определени полицейски задължения, за да позволи на службите на реда да освободят ресурси за борба с престъпността.
Нивата на въоръжено насилие в Швеция са наистина високи дори и на фона на последните години, когато престъпността в страната значително се увеличи. Според "Дагес нюхетер" само за този месец до момента са били убити 12 души в случаи, свързани с организираната престъпност. Това е най-високият брой от декември 2019 г. насам.
Причина за множеството убийства и въоръжени престъпления е нова гангстерска война.
Престъпният синдикат на кюрдски имигранти от Ирак - първо и второ поколение, известен като "Фокстрот", беше разтърсен от вътрешни борби между два от своите клонове.
Според информациите лидерът на бандата, Рава Маджид, познат с прозвището "Кюрдската лисица", се бори за властта си с бивш свой доверен подчинен - Исмаил Абдо, който се е отцепил от "Фокстрот". Така двете банди спорят за контрол на една и съща територия около Упсала и Стокхолм и възможността да продават наркотици и оръжия там.
Една от причините за войната е фактът, че Рава Маджид в момента се укрива от шведските власти в Турция. Според някои шведски медии Маджид се ползва с протекции в турската полиция, което поставя сериозни пречки пред неговото екстрадиране обратно в Швеция.
Отсъствието му от Швеция обаче създаде властови вакуум в бандата, който Исмаил Абдо се опита да използва за своя облага. Това, на свой ред, доведе до избухване на насилието.
Според шведските власти и трите смъртни случая от последните дни са свързани с войната за наследството на "Фокстрот".
Четирима души са задържани по подозрение за съпричастност към стрелбата, отнела живота на млад мъж на около 20 години в предградие на Стокхолм. Още двама пък са арестувани за експлозията в Упсала.
Въпреки това е видимо, че властите в страната не могат да се справят напълно с проблема, тъй като Швеция бележи рекорди в нивата на въоръжена престъпност.
Според официалните данни на правителството за миналата година при престрелки са загинали 60 души - абсолютен рекорд до момента за Швеция. Очакванията са тази година той да бъде подобрен.
Официален правителствен доклад, публикуван през 2021 г., посочва, че четирима на всеки 1 милион жители умират при стрелба всяка година в Швеция. За сравнение средното за Европа е 1,6 души на 1 млн.
Според експерти в полицията ръстът на насилието е пряко свързан с лошата интеграция на имигрантите, идващи в страната, но също така и с разширяващата се пропаст между бедни и богати. Това е пряко свързано и с ръста в употребата на наркотици, който, на свой ред, създава богат пазар, за който бандите да воюват помежду си.
Във връзка с това премиерът Кристерсон обеща повече пари за видеонаблюдение на публичните пространства, по-сурови наказания за нарушаване на законите за носене на оръжия, по-строги правомощия за депортиране на имигранти, както и въвеждане на специални зони за спиране и претърсване от властите.
Според критици на правителството сегашните мерки са само повърхностен опит за решение на проблема с насилието, тъй като лекуват само симптомите, но не и първопричините за възникването му.
Сакария Хирси, ръководител на Колектива "Сорг" - активистка група, свързана с "Амнести Интернешънъл", призова за повече действия срещу детската бедност и увеличаване на ресурсите за младежки клубове, обществени услуги и спортни центрове.
Според него в заявените от правителството намерения за борба с организираната престъпност липсват конкретни мерки, които да обърнат внимание на проблемите на младите хора, страдащи от травми и загуба.