В края на миналата седмица в Банкок, шипинг контейнер, съдържащ хиляди маски за германската столица беше пренасочен в последния момент.
Що се отнася до правителството в Берлин, нямаше съмнения кой е виновен: "амитата". Не просто кои и да е "амита" (германски жаргон за американци, който няма нищо общо с френското ami, означаващо "приятел"), а определени главнокомандващи с оранжев тен.
"Действията на американския президент не само издават липса на солидарност, но и са нехуманни и безотговорни", заяви в гневен туит кметът на Берлин - социалдемократът Михаел Мюлер.
Андреас Гайзел, вътрешен министър на провинция Берлин, отиде дори още по-далеч, като обвини САЩ в "конфискация" на маските от Тайланд.
Германците така или иначе нямат особено доверие на Доналд Тръмп, като дори и преди епидемията от коронавирус той беше за тях по-скоро проблемна фигура с всичките си действия около положението на страните членки на НАТО и икономическите си действия спрямо Европа.
Кризата сега обаче успя да убеди напълно всички в Берлин, че Тръмп не просто е ненадежден партньор, но е и директна заплаха. Мотивиран от непоклатимия си принцип на "Америка преди всичко" той е склонен да излага други държави и техните граждани на риск, просто за да гарантира, че САЩ ще бъдат поставени най-отпред.
Това, че подобни обвинения идват от Берлин - град, който САЩ спасиха от съветска доминация по време на Берлинската блокада, подчертава дълбочината на недоверието, което германците имат към американския президент.
"Това не е моментът, в който волята на най-силните да надделява, а е време за солидарност и сътрудничество", коментира консерваторът Норберт Рьотген, председател на комисията по външна политика в парламента и кандидат за наследник на Ангела Мерскел на канцлерския пост.
Въпреки че Вашингтон побърза да опровергае твърденията (както и подобна непотвърдена засега с факти подобна история с маски за Франция от миналата седмица), трудно е да се отстоява тезата за това, че САЩ не са намесени. Най-малкото обвиненията на Берлин звучат точно като нещо, което Доналд Тръмп би направил (и би обявил за добра политика). Германците все още негодуват заради опита на американския президент от миналия месец да си гарантира ексклузивни права върху ваксина срещу коронавируса, разработвана в Германия.
"Смятаме това за акт на съвременно пиратство", коментира Гайзел пред берлинския ежедневник Tagesspiegel в петък, визирайки пренасочването на маските. "Такова отношене е неприемливо към трансатлантически партньори. Дори във времена на глобална криза, не би трябвало да прибягваме до тактиките на Дивия Запад."
Този път обаче берлинчани бяха тези, които стреляха първи, преди да задават въпроси.
Не само че няма доказателства, че САЩ са конфискували маските в Тайланд (където Вашингтон няма юрисдикция), но и също така няма доказателства, че въпросната пратка дори е пристигнала в САЩ.
Американските власти заявяват, че нямат информация за каквато и да е пратка с маски, предназначена за Германия от Банкок, която да е била пренасочена към САЩ. Те изтъкват, че с почти всяка страна в света, изправена пред недостиг на защитно оборудване, конкуренцията за маски и друго оборудване е ожесточена. Различните американските щати и градове също са в конкуренция помежду си за доставки, включително на медицински респиратори - процес, който губернаторът на Ню Йорк Ендрю Куомо сравнява с "наддаване в eBay".
Като се имат предвид мащабите на нуждите на САЩ, предназначените за Берлин 200 000 маски изглеждат твърде незначителни, за да оправдават подобни действия.
"САЩ сериозно увеличиха производството в страната на материали, работейки чрез подходящи канали за покупка на излишък от доставки от други държави, за да отговорят на нашите нужди", заяви говорител на посолството на САЩ в Германия.
Берлин обаче не вярва на тези изказвания.
"Реалността е, че поръчахме 200 000 защитни маски. Платихме поръчката и тя беше на път към Берлин", каза в понеделник Гайзел, който отговаря за берлинската полиция, като допълни, че "не си взема думите назад".
Дори Меркел отказа на Вашингтон кредит на доверие.
"За мен е важно да стигнем до истината. Виждаме противоречиви твърдения, но мисля, че би трябвало да е възможно да изясним нещата", заяви тя по време на пресконференция в понеделник. До момента това "изясняване" обаче се оказва сложна задача.
Това, което е известно, е че берлинската полиция е направила поръчка за поне 200 000 "FFP-2" маски, които осигуряват по-добра защита от традиционните хирургически маски, от германски доставчик на медицинско оборудване. Доставчикът, когото властите в Берлин още не са назовали публично, е поръчал маските в Азия.
Точно когато маските, които са били платени авансово и е предстояло да бъдат изпратени от Банкок към Германия, поръчката е била пренасочена към САЩ, твърди Мартин Палген, говорител на вътрешното министерство на провинция Берлин.
Палген и други представители на берлинската управа разчитат на информация, осигурена от неназования доставчик, който според тях е заявил на полицейското управление на града, че маските са били пренасочени в резултат на "нареждане от САЩ".
Това обяснение звучи убедително, като се има предвид ходът на Тръмп миналата седмица да задейства Закона за отбранителното производство срещу 3M, водещ американски производител на маски, като застави компанията да осигурява повече маски за американския пазар. 3M произвежда много от маските си в Азия.
Въпросът е, че 3M заявяват, че нямат информация за каквито и да е направени при тях поръчки от Берлин. САЩ настояха в понеделник, че не са "предприемали никакви действия, за да отклонят каквито и да е доставки от 3M, предназначени за Германия".
С други думи, тъй като поръчките от града не са били от 3M, те не биха били засегнати от директивата на Тръмп.
Властите в Берлин обаче контрират с твърдение, че никога не са и твърдели, че 3M са замесени (това е твърдение на медиите в страната) и че не знае кой е производителят на липсващите маски.
С други думи, Берлин заимства методите на самия Тръмп и не оставя фактите да пречат на добрата истории.
"Дали са били конфискувани, или поръчката е отменена, или някой е дошъл с куфар с пари и ги е пренасочил към САЩ, маските ни в крайна сметка са се озовали в САЩ", заявява Гайзел, като не осигурява допълнителни подробности или доказателства.
Все пак не всички новини за Берлин са толкова лоши. Градската управа заяви в понеделник, че е успяла да си осигури нова доставка на маски за полицията - от Китай.