На 3 юли германските депутати приеха по-строги наказания за онези, които снимат под полата или деколтето на жените без тяхно разрешение, съобщава "Дойче веле".
Съгласно новоприетото от долната камара на Бундестага законодателство, престъплението ще се наказва с глоба или затвор до две години.
"Да се снима бюста или под полата на една жена е безсрамно нарушение на нейния личен живот", заяви министърът на правосъдието Кристин Ламбрехт и добави, че подобни снимки и видеоклипове нарушават също така и правата за сексуално самоопределение.
Upskirting - така наречената практика тайно да се правят снимки или кадри между краката на човек - по-рано не беше обхваната от германския криминален закон.
Нежеланите снимки или видеоклипове досега са били разглеждани само като административно нарушение, за което са се дължали малки глоби. Ето защо не е изненадващо, че нарушителите не са се трогвали и подобни случаи не са били рядкост.
Активистите в страната (и не само) от доста време се опитват да определят upskirting-a като сексуално насилие.
То често се практикува в големи тълпи, в градския транспорт, на фестивали, в клубове и в барове, както разяснява Нилс Пикърт от Pinkstinks - организация, която се обявява против сексизма и хомофобията.
"Има хора, които слагат мънички камери в обществени тоалетни, за да гледат и снимат жени", каза Пикърт. След това тези кадри се използват за лична употреба, споделят се с познати или се разпространяват в интернет, добави той.
Често срещана тактика според него е и "тайната фотография", при която човекът се преструва, че гледа в мобилния си телефон, докато всъщност снима нечии гърди.
Проблемът предизвика и засилен дебат в страната през последните години, а петиция със заглавието "Не на upskirting-a в Германия!" събра над 100 000 подписа.
Междувременно има и скептици, които не смятат, че законодателството всъщност ще спре хората да правят подобни снимки или видеоклипове.
"Страхувам се, че снимането под полата и бюста на жените няма да престане... сексуалното насилие трябва да се приема сериозно и това трябва да се отрази и на наказанието", казва Пикерт.
Германия не е първата страна, която въвежда наказание за подобни практики - миналата година Англия и Уелс също ги криминализира, докато във Франция подобни снимки и видеоклипове са забранени още през 2018 година.
Заедно с този закон, в петък беше гласувано и снимането на хора, починали при инциденти, също да бъде незаконно.