Един човек със сигурност е бил доста радостен от новината, че военните в Буркина Фасо са осъществили преврат.
В момента в африканската държава конституцията е отменена, правителството и парламентът са разпуснати, а доскорошният президент Рош Каборе е арестуван и никой не знае къде го държат.
Появата на ген.-лейтенант Пол-Анри Сандаого Дамиба по националната телевизия на страната, за да съобщи за промените в управлението, предизвикаха необичайно радостни коментари от страна на един човек - руския бизнесмен Евгений Пригожин.
Той е толкова доволен от новината, че нарежда екипът му да разпространи официален коментар през профила на компанията му "Конкорд" в руската социална мрежа "ВКонтакте". Там Пригожин изказва задоволството си от преврата, като нарича действията на военните "ново освободително движение" и "нова епоха на деколонизация" в Африка, докато обяснява как всъщност западните държави управлявали континента.
"Всички тези така наречени държавни преврати се дължат на факта, че Западът опитва да управлява държавите и да потиска техните национални приоритети, да налага чужди ценности на африканците, понякога явно подигравайки се с тях", коментира Пригожин.
"Не е изненадващо, че много африкански държави опитват да се освободят. Това се случва, защото Западът опитва да задържа населението на тези страни в полу-животинско състояние", допълва още той.
Има съвсем логична причина бизнесменът, чийто прякор "Готвачът на Путин" намеква за близостта му с центъра на властта в Кремъл, да изразява така цветно положителното си отношение към преврата в Буркина Фасо. Тя е прозаична - особен личен интерес.
Името на Пригожин се посочва от западните разузнавания като спонсор и собственик на руската наемническа армия "Вагнер". Групата е известна с това, че се явява прокси играч на интересите на Москва зад граница, позволявайки на президента Путин и приближените му да преследват интересите си в различни военни конфликти, без да се намесват явно.
До момента присъствието на "Вагнер" е документирано в редица конфликтни зони, включително Украйна, Сирия, Либия, както и няколко страни от Субсахарска Африка, последната от които - Мали.
А следващата голяма цел за руските наемници по всичко изглежда се явява именно Буркина Фасо, особено като се има предвид информацията на Daily Beast, че последният акт на президента Каборе е бил да откаже да допусне руските наемници да оперират на територията на страната.
Африканската държава, която е бивша френска колония, в момента е в изключително деликатна позиция. Джихадистки и престъпни мрежи в региона контролират значителни територии в Мали, Нигер и Буркина Фасо, а коалицията, ръководена от Франция, в която влизат още Мавритания и Чад, не върши достатъчно добра работа, за да им противостои, като сред множеството причини за това е и сериозната корупция.
Междувременно Париж се сблъсква със силни антифренски настроения, което провокира намаляване на влиянието на бившия колониален господар върху региона.
Паралелно с това Франция реши да свие наполовина мисията на операция "Бархан", бореща се заедно с петте западноафрикански държави срещу екстремистите - от 4000 на 2000 до края на следващата година. Причина за това е както липсата на ефективност в борбата срещу бунтовниците в региона и тежкия финансов товар, така и дадените жертви. Само при една операция на специалните сили в Мали през 2019 г. загиват 13 военнослужещи, което е най-големият брой жертви в един ден за френската армия от четвърт век насам.
За военните и полицията на Буркина Фасо е още по-тежко. Те са обект на почти непрекъснати нападения от джихадисти, като в едно от тях от края на миналата година - срещу полицейска база - бяха убити 53 души от силите за сигурност.
Всичко това допълнително повиши напрежението в африканската държава. През последните шест години около 1500 души в страната са били убити, а близо 1,5 милиона - принудително разселени, като мнозина обвиняват за нарастващото насилие липсата на лидерство от страна на президента Коборе.
За да отговори на настъплението на джихадистите, през декември той назначи ген. Дамиба със задача да надзирава сигурността в столицата Уагадугу.
От своя страна генералът на няколко пъти се е опитвал да убеди държавния глава да ангажира руски наемници за борба с джихадистите.
За "Вагнер" вече е доказано, че оперира в съседен Мали, където през май миналата година военните също осъществиха военен преврат.
Президентът обаче категорично е отхвърлил идеята с мотива, че европейските правителства съвсем наскоро са осъдили разполагането на руски наемници в Мали, като Каборе не е искал да се сблъсква със Запада, особено сега, когато отношенията между държавите от Западна Европа и Русия са толкова обтегнати.
Това предупреждение от президента обаче не е спряло ген. Дамиба, като скоро след това той се появява по националната телевизия, за да прочете изявлението си, с което обявява свалянето на правителството на Каборе и суспендирането на конституцията на Буркина Фасо.
Извършителите на преврата твърдят, че са от непознатата досега група "Патриотично движение за защита и възстановяване", което по думите им обхваща всички части на армията на Буркина Фасо.
Според бивши сътрудници на президента, цитирани от Daily Beast, Каборе е бил предупреден, че популяризирането на Дамиба може да е опасно. Близки приятели на вече бившия държавен глава са изразили загриженост относно назначаването на младия военен, тъй като се смята, че той има тесни връзки с армейските полковници Асими Гойта и Мамади Думбуя, които в момента държат водещи постове в новата власт на Мали и Гвинея след проведените там военни преврати през 2021 г.
Дамиба е прекарал известно време с двамата военни през 2019 г., докато участват заедно във водено от САЩ военно учение, известно като Flintlock, като оттогава те поддържат контакт.
Общото и при тримата е, че са родени през 80-те години на миналия век, образовани са във Франция и са били сравнително неизвестни по времето, преди да поемат насилствено контрола върху правителствата в своите държави.
Интересното за самия Дамиба е, че той е публикувал книга за конфликта между армиите в Западна Африка. Сега той обещава да върне "конституционния ред" в рамките на "разумен срок" и да затегне борбата срещу джихадистите.
Експерти предполагат, че това може да означава само отваряне на вратата за руските наемници, с което допълнително да се влошат отношенията на Буркина Фасо с Франция.
Този сценарий е повече от привлекателен обаче за Русия и Пригожин, които не крият амбициите си за засилване на руския контрол в Африка.
Мнозина се притесняват от нов сценарий тип "Мали", където Елисейският дворец вече на няколко пъти предупреждава, че френски сили може изобщо да не работят в страната, ако "Вагнер" се разположат там.
През януари външният министър Жан-Ив льо Дриан обвини "Вагнер" в това, че "подкрепя" хунтата под прикритието на борбата с джихадистите.
Тепърва предстои да се види какво ще е развитието на ситуацията в Буркина Фасо и дали тя ще стане най-новата база за операции на руските наемници.