Броят на бездомните във всяка държава от Европейския съюз (ЕС) се увеличава с всяка година.
Финландия е ярко изключение от това правило. Страната има планове до 2025 г. в Хелзинки да няма нито един бездомен, а до 2027 г. в цялата страна да няма нито един човек без покрив над главата си.
И по всичко изглежда, че тези амбиции не са напразни, а напротив - напълно изпълними.
От 2008 г. във Финландия действа програма, наречена Nimi Ovessa - "Твоето име на вратата".
До създаването ѝ се стига, след като група от четирима, в която влизат лекар, свещеник, социален работник и политик, стига до извода, че старата система не работи.
Once again for the people in the back: homelessness is a policy choice. pic.twitter.com/GY0hkyRv6o
— Garrett Reuscher (@GarrettReuscher) April 6, 2024
Тя предоставя временни подслони за през нощта, но насърчава така наречения "стълбовиден модел" - за да се добере до постоянно жилище, бездомният трябва да мине през много "стъпала" и препятствия. Затова във Финландия решават да обърнат модела.
Първата стъпка е достъпът до постоянно жилище да стане безусловен, както разяснява Юха Каакинен, който е част от програмата за предоставяне на жилища на бездомните. За целта държавата изкупува десетки апартаменти, а на мястото на временните приюти започва да строи жилищни блокове.
За "Гардиън" Каакинен уточнява, че много от бездомните хора имат пристрастявания и психични проблеми и имат нужда от допълнителни грижи, които няма как да получат на улицата.
Жилищата не се отдават безплатно - всеки сключва договор за наем и получава помощ, за да си намери работа.
В повечето кооперации за бивши бездомници внасянето на алкохол е абсолютно забранено. Жителите им имат достъп до медицински грижи, психиатрична помощ, наставници, които им помагат да се справят с бюрокрацията или пък да започнат курсове за квалификация.
Някои остават в държавните жилища с години, но мнозина успяват да заживеят самостоятелен живот още след втората или третата година.
Пред Future един от социалните работници в програмата - Юха Кахила - разказва, че само за последните няколко години поне 10 души са напуснали и са поели по своя път. Един например е станал чистач, друг е изкарал успешно курсове по готварство и вече работи в ресторант и има собствено жилище.
Кахила обяснява, че веднъж приютени и получили подкрепа, бездомните имат далеч по-малко нужда да употребяват алкохол и наркотици, да стигат до Спешна помощ или да безпокоят полицията. Стъпили на краката си, тези хора започват да плащат и данъци.
Разбира се, разходите за държавата са сериозни - Финландия вече е отделила над 350 млн. евро по програмата и харчи по около 15 хил. евро годишно на човек.
Усилията обаче се отплащат и от 2009 г. насам бездомните са намалели с над 50 процента. В някои квартали на Хелзинки по думи на Кахила вече няма нито един човек на улицата, с което намаляват сериозно и престъпността и безработицата.
Отскоро към подкрепата за новонастанените в държавни жилища се включват и уроци по емпатия. По-интересното е, че курсовете включват както бившите бездомници, така и съседите им.
"Никой няма да е въодушевен първоначално, ако разбере, че до него са се нанесли 70 бездомници", обяснява Кахила стратегията за интеграция по квартали.
По данни от края на 2023 г. в цялата страна има общо 3686 бездомни, като 492 от тях посочват, че прекарват и нощите си на открито.
Програмата е успешна и в дълготраен план, защото както посочва Кахила, да оставиш човек на улицата е далеч по-скъпо, отколкото да му осигуриш жилище и работа.
Затова и тепърва ще се строят нови държавни жилища и ще се работи таргетирано до пълно елиминиране на бездомните по улиците на Финландия. А Кахила е убеден, че ползите от програмата надскачат недостатъците ѝ в пъти.
"Затова вярвам, че до 2025 г. в Хелзинки няма да има бездомни хора. Напълно постижимо е", категоричен е той.