Идрис Елба ни е познат от екрана още от времето на хитовия сериал "Престъпна мрежа" (The Wire), след това и от "Лутър" (Luther), а вече не е чак толкова неизвестен факт и че се изявява катo DJ. Включително на сватбата на черните овце на британското кралско семейство Хари и Мегън.
По-слабо позната страна на Елба е свързана с неговите благотворителни начинания, социално значими каузи и вперен в бъдещето поглед. Не само неговото собствено, но на една цяла държава.
51-годишният актьор си е поставил цел, която няма нищо общо с киното - да построи "умен еко град", захранван от вятърна и слънчева енергия, на остров на африканската държава Сиера Леоне.
Става дума за остров Шербро, красиво кътче с 30 километра плажна ивица, където зелени морски костенурки заравят яйцата си. Островът е с размери около 600 кв. км, два пъти колкото Малта, и по последните официални данни от 2013 г. е дом на едва 30 хиляди души. Носи и тежестта на историята, тъй като някога е бил последната точка в търговията с роби от Африка.
"Там Англия изгражда своята столица на Сиела Леоне [когато тя е още колония], в град на име Бонте, който все още съществува", разказва Елба пред "Си Ен Ен".
Неговото внимание е насочено към острова от приятеля му от детството Сиака Стивънс, внук на бивш президент на Сиера Леоне. Двамата с Елба са отраснали заедно в източен Лондон, свързват ги и изявите им като DJ през годините.
Именно Стивънс през последното десетилетие се връща по-често в Сиера Леоне и прекарва повече време там, при което постепенно осъзнава, че остров Шербро има огромен потенциал като туристическа дестинация. Първоначално му хрумва да създаде бутиков хотел там.
"В един момент моят бизнес партньор Сиака Стивънс [...] каза: "Виж, някой трябва да култивира Шербро за туризъм". Това беше преди седем години", разказва Елба, който също има връзка със Сиера Леоне - баща му е роден там.
Двамата създават компанията Sherbro Alliance Partners през 2019 г. и се споразумяват с правителството на Сиера Леоне с идеята да развият туризма на Шербро. Сключена е сделка, която дава известна автономия на острова и го превръща в специална икономическа зона със собствени правна и икономически системи.
"Вярваме, че Шербро Айлънд Сити ще бъде икономическият двигател за нашата страна и за съседите", казва тогава настоящият президент Джулиус Маада Био.
В един момент обаче Сиака Стивънс осъзнава, че Сиера Леоне не е подготвена да приеме подобен потоп от туристи. Така идеята отива по-далеч - сега строят "умен, еко динамичен град", както го определя Елба, който да е е резултат от публично-частно партньорство между властите и частни компании.
Целта е Шербро да привлича хора от целия свят, които да работят, инвестират и да живеят в района. Планът е потенциално да се осигури пространство за живот на до един милион души.
"Никога не бих си и помислил, че мога да изградя основите за нов умен град... Не съм квалифициран за това. Но съм квалифициран да мечтая на едро", казва актьорът, който определя основния си занаят - киното - като бизнес, в който мечтите стават реалност.
Изграждането на умен град в Шербро всъщност е "планът за пенсиониране", който Елба си е поставил.
Звездата от "Лутър" обаче е наясно с най-голямата слабост на идеята - Сиера Леоне е една от най-бедните държави в света, така че инвеститорите не се надпреварват да наливат пари в тамошни проекти.
Това е предизвикателството пред него и партньорите му - как да "опаковат" намерението си като инвестиционна възможност, за да могат да я реализират, без да съсипят острова, с мисъл за околната среда, и същевременно да променят гледната точка на международните инвеститори за Африка.
Интерес има и първите стъпки вече се правят, каквото е партньорството с енергийната компания Octopus Energy Generation.
Тя ще построи първата ферма за зелена енергия на територията на Сиера Леоне, тъй като островът е на два часа път с ферибот от континенталната част на страната и няма стабилен енергиен източник.
Освен пет вятърни турбини, фермата ще има и редица слънчеви панели и инфраструктура за съхранение на енергията, посочва "Би Би Си". Работата по енергийната част на проекта се очаква да започне по-късно през 2024 г., но ще зависи и от метеорологичните условия, тъй като дъждовният сезон в региона обикновено продължава до ноември.
Octopus обсъждат два варианта за пренос на енергия из острова - или с микропреносна мрежа, или чрез прехвърляне на ток - бизнесите зареждат електрическите си коли и мотори на едно място, а после прехвърлят енергията в батерии в домовете.
По думите на Елба устойчивият подход ще бъде водещ принцип при разработването на града, както и уважение към местната култура, заради което вече са се срещали неколкократно с местни лидери.
"Надеждата е, че характерът на острова ще се запази. Това е красива, зелена част от света и не искаме да променяме това", казва той.
Планът е инфраструктурата да може да се адаптира спрямо "променящите се социални, икономически и природни условия" и да се следват принципите на еко градовете, като например да се строи с мисъл за природата, енергийно-ефективно и устойчиво на промените в климата.
Елба не е единствената популярна личност, която планира нещо подобно на територията на Африка. Изпълнителят Ейкън (Akon), който беше популярен и у нас в началото на века, иска да построи футуристичен град в родния си Сенегал.
Проектът дори трябваше да е завършен в края на 2023-та, но се сблъска с редица пречки и забавяния, поради което само малка част от планираните сгради са готови.
Сега Елба и партньорите му са изправени пред не по-малки предизвикателства, които може да струват милиарди долари. Неслучайно според актьора покойният му баща би сметнал мечтата за твърде голяма, но все пак би бил горд и би казал, че ако нещо ще се прави, трябва да се прави добре.
А и освен собствения си пенсионен план, Елба има и друга, лична мечта, свързана с Шербро, както разкрива пред "Гардиън".
"Част от мен иска да построя красив пенсионерски дом за своята майка", признава актьорът.